Samostatný nákup

Informace z Chráněného bydlení Bakov nad Jizerou

Pan Bohumil Židlický využil nabídky na pobyt v chráněném bydlení. Dne 2.2.2009 se přestěhoval do rodinného domku v Mnichově Hradišti. Žil zde ještě s dvěma uživateli.

Potřeboval velkou podporu pracovníků na chráněném bydlení. Potřeboval ji při vaření, praní, nákupech. V květnu 2011 se přestěhoval do Bakova nad Jizerou. Bydlení ve velkém rodinném domě se zahradou mu vyhovuje. Přibyli mu spolubydlící, získal šest kamarádů, pomocníků. V jeho životě to byla velká změna k lepšímu. Zklidnil se, nervozita ustoupila, byl spokojený. Začal se více zapojovat do chodu domácnosti. Občas pomohl s prací na zahradě.

Život na chráněném bydlení mu velmi pomohl v integraci do běžné společnosti.

Někdy to nebylo lehké. Naučit se obsluhovat elektrospotřebiče, které jsou dostupné v běžné domácnosti. Nejprve to byly ukázky s plnou podporou pracovníka chráněného bydlení. Seznámení s elektrospotřebičem, jak se zapíná nebo vypíná. Seznámení s bezpečnostními předpisy, aby se předešlo úrazům. Dnes umí obsluhovat digitální mikrovlnnou troubu, varnou desku, troubu, konvici.

 Po celou dobu pobytu chodíme na pravidelné větší nákupy do LIDLu v Mnichově Hradišti. První nákupy byly vždy s plnou podporou pracovníka chráněného bydlení. Nácvik nákupu

spočíval ve vysvětlování, co koupit, kde to v obchodě nalezne. Aby měl ve svém nákupu zastoupeny potraviny všeho druhu. Pečivo, ovoce, zelenina, sýry, jogurty, mléko, šunka, rybí pochoutky, ale i nějaké sladkosti, káva a vždy nealkoholické pivo. Aby dokázal zvážit, co je důležité nakoupit. Aby se nebál vybírat i jiné zboží. Aby dokázal pochopit, že když si koupí první jahody za dražší cenu, že si čokoládu již nemůže dovolit. Tento nácvik nebyl jednoduchý, probíhal každý týden. Velmi důležitá byla finanční podpora u pokladny. Důležité bylo chovat se v klidu, přirozeně, žádný afekt. Naučit ho, jak celý nákup vykládat na pás u pokladny. Jak používat zarážku na označení nákupu. Kdy si má připravit peníze. Jak komunikovat s pokladními, kteří k uživatelům byli vždy milí a trpěliví.

Když si pan Židlický po čtyřech letech všechny tyto věci osvojil, nastal čas samostatného nakupování. Svůj první nákup bez podpory zvládl 9.4.2013.

Velmi chválím, jsem spokojená a pyšná, že p. Židlický nachází v této společnosti své místo. Zvládl postoupit na pomyslném žebříčku o jeden stupínek výš.

Rčení „trpělivost růže přináší“ je pravdivé, já jsem dnes dostala kytici růží.

O.Rozkovcová, kl. pracovník

4.5.2013 12:32:59 | přečteno 1140x | magdalena.bulirova
load