Info pro turisty

Turista

Asi 10 km severně od Mladé Boleslavi, poblíž trasy mezinárodní silnice Praha – Liberec, leží na řece Jizeře pětitisícové město Bakov nad Jizerou. Je jedním z osmi měst Mladoboleslavska a pod jeho správu spadá šest historických obcí a k nim náležících osad.

Díky své vynikající poloze je Bakov nad Jizerou přirozeným horizontálním středem mezi Máchovým krajem a Českým rájem a vhodným výchozím bodem pro výlety směřující do těchto oblastí. V okolí města byly vybudovány cyklotrasy.

Pozvání do Bakova, obrázek se otevře v novém okně

Mezi turisticky zajímavá místa v blízkém okolí patří zřícenina hradu Zvířetice,  vrch Baba, obora Klokočka s kaplí sv. Staphina.  „Za klokočskými zvířátky“ je realizovaný projekt pohybově informační stezky,  která je koncipována jako průvodce lesem se zajímavými zastaveními. Jsou zde připraveny pohybové a naučné úkoly pro děti a dále informace o úpravně vody a podzemních vrtech, o místním klokočském lese, o Národní přírodní památce Rečkov a dalšími zajímavými údaji pro dospělé.

Na místě bývalého koupaliště byl téměř po dvaceti letech „chátrání“ vybudován za finanční podpory ROP Střední Čechy Volnočasový areál,  jehož provoz byl slavnostně zahájen 30.4.2010. Téměř kilometrová in-line dráha, dětská hřiště, sportoviště, přírodní vodní plocha ke koupání, občerstvení – to vše, včetně sociálního zázemí a šaten, zve nejen bakováky k příjemně stráveným chvílím. Již tradičně se zde konají veřejné závody horských kol pro děti a mládež „Pohár města Bakova nad Jizerou“, které jsou řazeny mezi největší v České republice svého druhu, co do účasti závodníků. Areál nezahálí ani v zimních měsících, kdy může být  podle klimatických podmínek vodní plocha využívána k bruslení a na in-line dráze připravena běžecká stopa. Pro nenáročné turisty jsou v období květen - září připraveny k pronájmu chatky.

Ve městě také naleznete několik veřejných dětských hřišť,sportoviště pro seniory, tenisové kurty, fotbalový stadion, sportovní centrum s bowlingem, squashem, posilovnou, saunou ... K pronájmu veřejnosti slouží i tělocvična v budově Sokolovny.

V budově bývalé Radnice se nachází sál, kde můžete shlédnout nejen představení bakovského Divadelního souboru Tyl  ale i  souborů hostujících. V zimním období si zde můžete zatančit na některém z plesů, třeba i na tom „Městském“, který se stal již tradicí plesové sezóny. V roce 2009 byl zrekonstruován kulturní sál v půdních prostorách budovy, které byly zcela zničeny při požáru v roce 1990. V sále se pořádají výstavy, besedy či koncerty. Můžete také navštívit Místní vlastivědné muzeum Bakovska či městskou knihovnu, kde se též pořádají výstavy a besedy.

Ve městě se každoročně organizují další akce, jako je Bakovský půlmaratón (jarní závod v běhu na 21 km v členitém kopcovitém terénu), Memoriál Václava Oplta (žákovský fotbalový turnaj), Memoriál Josefa Dvořáka (soutěže mužů a žen v požárním sportu), Masopustní průvod, Staročeský  jarmark, Bakovská pouť (v červenci -  víkend po svátku sv. Prokopa), Bakovské posvícení (srpen – víkend po svátku sv. Bartoloměje), Zpívání pod vánočním stromem (1.adventní neděli). Nedílnou součástí bakovské kultury se stal i Pojizerský folklórní festival, pořádaný ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky.

Historickou dominantou města je morový sloup sv. Trojice, kostel sv. Batoloměje, renesanční hřbitovní brána, kostel sv. Barbory.

Červencová vichřice v roce 2009 zpustošila velkou část městské zeleně a tak bylo po odstranění škod započato s výsadbou a postupnou rekultivací parků.

load