Automatické zakládání datových schránek

Datovka

Vážení občané,

Zřejmě jste již zaznamenali, že se chystají změny v oblasti datových schránek. V roce 2021 byl schválen zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci (tzv. DEPO).

Dle této nové legislativy bude automaticky počátkem roku 2023 pro podnikající fyzickou osobu nebo pro právnickou osobu zřízena datová schránka a to na základě zápisu do příslušné evidence, která informaci o zapsání automaticky zapisuje také do registru osob. Tuto datovou schránku nelze znepřístupnit.

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Pozastavení živnosti nemá vliv na zřízení či znepřístupnění datové schránky. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Zřízení datové schránky bude provedeno zcela automaticky a je bezplatné. Jako podnikatel nebo nepodnikající právnická osoba budete o automatickém založení datovky informováni dopisem, ve kterém najdete i své přihlašovací údaje.

Proč?

Důvodem založení datových schránek je posílení digitalizace veřejné správy a usnadnění a zefektivnění elektronické komunikace mezi státem a občany.

Oproti papírové korespondenci jde o efektivní, levný, spolehlivý a naprosto bezpečný komunikační kanál. Zásilka se na cestě od odesílatele k příjemci nemůže ztratit ani změnit, doručení je okamžité, náklady jsou minimální a zpravidla je i na vysoké úrovni ověřena identita odesílatele.

Stát také přechodem na elektronické doručování prostřednictvím datových schránek ušetří desítky milionů Kč ročně, které by musel vynaložit na tisk listinných zásilek a jejich doručování doporučeně a do vlastních rukou.

Jak je to s poplatky?

Zřízení i používání datové schránky je pro komunikaci s úřady zdarma. Pokud tedy posíláte datovou zprávu úřadům, je to bez poplatku. Platíte pouze správní poplatek, pokud je požadovaný úkon zpoplatněný.

Zpoplatněné jsou zprávy posílané jinam než na úřady, např. fyzickým osobám, firmám, OSVČ. Aktuálně stojí zaslání jedné poštovní datové zprávy 5 Kč. Ekvivalent v papírové formě — tedy prioritní doporučený dopis s dodejkou a do vlastních rukou — by vás vyšel na více než 80 Kč.

Zprávy nepropásnete

Aby vám žádná datová zpráva neunikla, můžete si z portálu datových schránek nechat zasílat upozornění e-mailem (zdarma) nebo SMSkou (3 Kč/SMS).

Uděláte tak v Nastavení v sekci Notifikace. E-mail nebo telefon, na který vám budou upozornění chodit, bude potřeba ověřit. Doporučujeme zvolit rozšířený obsah upozornění, aby vám přišla i informace o odesílateli a předmětu zprávy. Standardní upozornění vás informuje pouze o existenci nové zprávy bez dalších detailů.

Nejste podnikatel a chcete datovku?

Existují dva způsoby, jak ji získat.

  • Na webu chcidatovku.cz, kde naleznete více informací k jejímu zřízení.

  • Na kontaktní místo veřejné správy - Czech POINT (u nás v Bakově Česká pošta a podatelna městského úřadu), kde požádáte o zřízení datové schránky pro fyzickou osobu. Nezapomeňte na doklad totožnosti.

K čemu datová schránka slouží?

Zjednoduší vám komunikaci s úřady, s bankami či pojišťovnami, umožní vám komunikovat s ověřenou identitou elektronicky odkudkoliv.

Chcete více info?

Navštivte webové stránky www.chcidatovku.cz. Informace poskytuje také infolinka 954 200 200.

Pro přihlášení do datových schránek www.mojedatovaschranka.cz.

Datovka

Datové schránka

Datové schránka

 
Identita občana

Identita občana

 
Identita občana

Identita občana

 
Datové schránka

Datové schránka

 
 
30.11.2022 10:42:23 - aktualizováno 2.1.2023 13:27:55 | přečteno 413x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load