Národopisné muzeum tleskalo souboru Furiant

Národopisné muzeum

V sobotu 9. března se v rámci pořadu Folklórní regiony Čech Moravy a Slezska představil v pražském Národopisném muzeu baráčnický folklórní soubor Furiant z Malé Bělé u Bakova nad Jizerou, který prezentoval národopisnou oblast Pojizeří.

Bohatému hodinovému programu předcházela přednáška etnologa a senátora PhDr. Jaromíra Jermáře a vedoucí bělského muzea Mgr. Kateřiny Jeníčkové, kteří povyprávěli o lidové architektuře a zvycích Pojizeří a Mladoboleslavska. Své postřehy pak doplnili videoukázkami z lidových slavností.

Samotné vystoupení souboru Furiant začalo v 19 hodin a diváci mohli shlédnout nejen taneční a divadelní variace (třeba o Babinském), ale dozvědět se i více o Bakovsku a jeho okolí v dalších scénkách, písničkách a povídačkách. Kulisy staročeské chalupy, krojované panenky Hany Peroutkové a výrobky z orobince - typický sortiment Bakovska dávných časů od Ivety Dandové byly nedílnou součástí scenérie pro krojované tanečníky a zpěváky. Tančily se tance: Boleslav, Sousedská, z Březiny, z Březovic, od Sobotky, Půl skok, Nemelem, nemelem, dřevákový a další.

Návštěvníci tohoto zajímavého programu byli obdarování typickými specialitami Pojizerského regionu. Za pozornost stály Dobrovické řepánky z Cukrárny v Dobrovici, vinné klobásy, pivo ze Svijan a Kláštera, orobincová srdíčka (pletla I. Dandová), preclíky (pekl pan Dlask) a v neposlední řadě perníčky (Cukrárna za rohem Mnichovo Hradiště) se jménem souboru.

Bouřlivý potlesk, kterým si diváci, vesměs z řad odborníků a zájemců o folklór, vyžádali Furianty na druhou děkovačku, byl důkazem, že se program líbil, a všem zúčastněným vystupujícím byl velkou odměnou.

Monika Čapková- vedoucí souboru

Národopisné muzeum tleskalo souboru Furiant

Národopisné muzeum

Národopisné muzeum

 
Národopisné muzeum

Národopisné muzeum

 
Národopisné muzeum

Národopisné muzeum

 
 
3.4.2013 16:29:55 | přečteno 755x | magdalena.bulirova
load