Ohlédněme se za projektem Bakovský orobinec 2023

Letošní léto bylo nejen plné sluníčka, ale i událostí. Ponecháme stranou ty, o kterých se obvykle zmiňujeme a které se dotýkají investičních akcí, ty probíhají nadále a není na nich nic neobvyklého. Rádi bychom se dnes zastavili u společensko-kulturní akce, která byla připravována delší dobu a byla pro naše město něčím novým: Orobincové sympózium.
Tato akce byla připravena na podporu zachování řemeslné výroby z orobince ve spolupráci s paní Ivetou Dandovou, kterou mnozí z nás známe jako nositelku tradice a poslední aktivní pletařku po bakovském způsobu. Paní Dandová připravila a vedla výukový ateliér, kde se jí podařilo během dvou dnů zaškolit 6 nových pletařek, které si díky své vytrvalosti a pečlivosti odnesly několik vlastnoručně vyrobených předmětů z orobince. My ostatní jsme mohli obdivovat, jak se z prvních pokusů o zkrocení orobincových stébel postupně staly podložky a misky. Byl to jedinečný zážitek nejen pro účastnice ateliéru, ale i pro nás ostatní.
Kreativní centrum ze Zvířetic, baráčníci z Malé Bělé a modelky a modelové z Bakovska nachystaly výstavu BAKOVSKO v TRADICI III: O orobinci. Velkoformátové fotografie tematicky doplnily vystavené exponáty – výrobky z orobince, které povětšinou pocházely ze soukromých zdrojů a byly za účelem výstavy zapůjčeny. Obdobně nám lidé přinášeli staré fotografie, na kterých bylo zachyceno zpracovávání orobince. Vše bylo pečlivě zdokumentováno a popsáno a během sympozia i díky pamětníkům doplněna některé jména patřící k osobám na fotografiích.
Součástí sympozia bylo také autorské loutkoherecké představení "O bakovských Rákosácích, jehož autorem, protagonistou je Štěpán Tuček, loutkoherec, kterému zdatně sekundovali Miloslav Masopust, Filip Dušek a Barbora Frelichová. Ve smyšleném příběhu se mohli návštěvníci seznámit s vodnickou rodinkou z vrbiček za kostelem: starým vodníkem Rákosákem, vílou Orobinkou a jejich dětmi Rákosáčkem a Rákosinkou, s kapucínským mnichem – mladým Opltem, žabkou Kuňkalkou a hlavně s orobincovým příběhem na Bakovsku.
V průběhu sympózia proběhl slavnostní obřad „vítání občánků“ Rákosáčků, jak jinak než v tradiční orobincové kolébce.
Odbornou besedu "O orobinci" vedla paní Helena Šenfeldová, autorka knihy o zpracování orobince a kurátorka orobincové sbírky NMP, která novým pletařkám a přítomným hostům připomněla vývoj pletení z orobince nejenom na Bakovsku a také velmi přispěla k vytvoření výstavní expozice. Inspirativní bylo setkání s bývalými bakovskými pletařkami, které zavzpomínali na časy dávno minulé.
Orobincové sympozium bylo doplněno i o pracovní orobincovou dílnu pro děti v muzeu města a dospělí se pokoušeli uplést nekonečnou BAKOVSKOU 50.
Sympózium navštívilo více jak 300 návštěvníků a tato akce měla mimořádnou atmosféru. A nám nezbývá než poděkovat všem, kteří stáli za první myšlenkou uspořádání této mimořádné akce, účastnili se příprav, focení, přijímali zapůjčené exponáty, připravili samotnou výstavu, včetně výzdoby, v průběhu výstavy samotné pracovali na různých pozicích – u vstupu, se zvukovou technikou, za barem.
Moc děkujeme, bylo to krásné.
Vedení města