Svátek folkloru v Bakově

Ti z vás, kteří navštívili 8. července 2011, v předvečer 1. folklorního festivalu, divadelní sál Radnice v Bakově, zažili příjemný večer plný veselých historek a vtipného vyprávění. O své mnohaleté zkušenosti z lékařské praxe se s diváky podělil MUDr. Radim Uzel, náš přední sexuolog, který převzal nad 1. bakovským folklorním festivalem záštitu. Dokázal pobavit publikum všech generací. Příběhy v jeho podání byly nejen vtipné, ale také moudré a posluchači si z nich mohli odnést i cenné rady, například jak řešit situace v manželství nebo čeho se vyvarovat při výběru životního partnera. Program byl zpestřen o svižnou muziku cimbálové kapely VUS Ondráš. Příjemným doplněním byla také degustace vín spojená s jeho prodejem.
V sobotu zaplnily bakovské náměstí staročeské stánky, ve kterých jste si mohli zakoupit nejrůznější dárky a pochoutky. Nechyběly ani ukázky lidových řemesel. Za zmínku stojí třeba ukázky pletení z orobince, tradičního bakovského řemesla, které jako jedna z mála ovládá paní Iveta Dandová.
Program festivalu byl zahájen v 10:00 hodin slavnostním průvodem, který postupoval od sokolovny na náměstí. Do průvodu se zapojili členové baráčnických obcí, vystupující soubory a nechyběli ani českoslovenští legionáři. V průvodu šla také starostka města Mgr. Jana Štěpánová oděná v boleslavském kroji. Ta také celý festival slavnostně zahájila.
A pak už ožilo bakovské náměstí bohatým programem plným tance v pestrých krojích a zpěvu. O zábavu se postaral Vojenský umělecký soubor Ondráš a dále pak folklorní taneční soubory Furiant a Kominíček z Malé Bělé, Šafrán, Krkonošský Horal a Dykyta. Na pódiu k obecenstvu postupně promluvili Dr. Radim Uzel, prezident festivalu Petr Hurt, senátor a historik PhDr. Jaromír Jermář a předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.
Kolem poledne byl program zpestřen přeletem historických letadel.
Pro děti byla připravena soutěž v malování postaviček sedláka a selky. Všichni malí výtvarníci dostali za své obrázky odměnu.
Pořadatelských a organizačních povinností na této akci se ujal Folklórní soubor Furiant společně s Městem Bakov nad Jizerou. Rozhodující finanční částkou na festival přispělo Folklórní sdružení Středočeského kraje, Úřad Středočeského kraje a Město Bakov nad Jizerou. Festival podpořilo mnoho firem, mezi nimi například Nadační fond Metoděje Vlacha a Československá obec legionářská. Mediálními partnery festivalu bylo Rádio Jizera a Boleslavský deník.
Poděkování za klidný průběh akce patří také bakovským hasičům, kteří měli na náměstí dozor a zaměstnancům technické čety města, kteří zajistili provozní zázemí a postarali se o přípravu a úklid náměstí.
Pokud chceme lépe chápat současné události a lépe se vypořádat s našimi dnešními problémy, neměli bychom zapomínat na to, jak žili, jaké měli starosti a čím se bavili naši předkové. I v těch nejtěžších dobách si totiž lidé uměli najít čas na zábavu, vyrobit si hezký oděv, uměli si uvařit dobré jídlo a vždy si našli důvod k radosti.
A k tomu, abychom si toto uvědomili, přispěl také 1. pojizerský folklorní festival v Bakově, svátek všech milovníků lidové kultury, tradic a starých, často zapomenutých řemesel.