Znovuobjevení tvorby malíře z LIAZu, rodilého Bakováka

Zdeněk Finke

V období oslav a vzpomínek na mnichovohradišťský LIAZ přispívá i Galerie Konírna ZUŠ, Mnichovo Hradiště, Palackého 38 zajímavou výstavou. Jsou to obrazy, které vytvořil za svého života ZDENĚK FINKE, pracující 40 let v LIAZu jako dělník, seřizovač a technický kontrolor. 

Celý život žil v Bakově nad Jizerou. 

Jako mladý muž studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově. V době absolutoria se nechal zlákat vidinou dobrodružství a životní změny a se spolužákem chtěli překročit hranice na západ, byl ale chycen a uvězněn. Musel pak do dolů a sloužit na vojně u PTP. 

Po návratu domů začal pracovat v LIAZu. Přitom maloval obrazy, ale tento jeho zájem zůstával soukromým. Byl velmi skromný. Vzdělával se pod vlivem pražského ak. malíře Vladimíra Hlubučka. Vystavoval sporadicky, např. v roce 1968 s vynikajícími umělci profesionály – Luďkem Maňáskem, Stanislavem Kovářem, Vladimírem Krédlem a dalšími. K samostatné výstavě Zdeňka Finkeho nikdy nedošlo, až nyní. Kvůli jeho útěku na západ mu bylo teprve po roce 1990 bylo přiznáno absolutorium SUPŠ. 

Tvorbu svého dědečka nám nabídla jeho vnučka Mgr. Gabriela Finková DiS. , absolventka výtvarného oboru ZUŠ Mnichovo Hradiště, a zapůjčila ji manželka pana Finkeho Dagmar Finkové žijící v Bakově nad Jizerou. V souboru děl jsou olejomalby, expresívně pojaté krajiny. V obrazech je zvláštní síla osobitého pojetí. Výstava je doplněna fotografiemi ze života v LIAZu. 

Přijďte se podívat na výstavu v době od 24. května do 17. června 2023. Galerie ZUŠ bude otevřena vždy ve středu v době od 15 - 17 hodin a v sobotu od 9-11 hodin, nebo po domluvě. 

V sobotu 27. května 2023, v den hlavních oslav LIAZu, proběhnou v galerii dvě komentované prohlídky, první v 10 hodin a druhá v 15 hodin formou podobnou vernisáži. 


22.5.2023 15:37:34 | přečteno 99x | magdalena.bulirova
load