Výlet – Žleby na Kutnohorsku

Výlet – Žleby

Přestože v obci BUDA není mnoho popisných čísel, sešel se poslední zářijovou sobotu na bakovském nádraží hojný počet obyvatel této vísky, aby se zúčastnil každoročního výletu za krásami blízkého i vzdáleného okolí. Letos se na návštěvu mohl těšit zámek Žleby i s přilehlou oborou.

I přes nepříznivou předpověď počasí, která se naštěstí ani v nejmenším nenaplnila, jsme vyrazili vstříc nečekaným zážitkům. Už od zastávky vlaku Žleby nás vábil svou siluetou krásný zámek. V podzámčí jsme šli nejdříve navštívit oboru s bílými jeleny. Přišli jsme zrovna v době krmení, a tak jsme si mohli vychutnat pohledy na tato majestátná stvoření. Dalším bodem byla ukázka výcviku dravců. Všichni jsme byli uchváceni nejen odborným, ale i vtipným a nenudným komentářem, ale zejména ukázkami, co který dravec dokáže a jak loví. A tak nám nad hlavami prolétl výr, poštolka, káně, raroh; viděli jsme supa i orla. Hlavně děti byly unešené. Jelikož byl čas oběda, každý si poradil po svém. Pak si děti prohlédly oboru a pohladily některá zde chovaná zvířata.

Poté jsme se odebrali nahoru k zámku. Je opravdu nádherný, nad hlavním vchodem má ve znaku „zubra“. Menší děti v něm viděly čerta. Zámecká průvodkyně nám připravila zkrácenou prohlídku zámku a dovedla nás nejdříve do zámecké kaple s kopií svatováclavského meče, poté do zbrojírny s brněním, kopím, halapartnami a nezapomněla se pochlubit, že hned po Konopišti mají v Čechách největší sbírku válečných nástrojů. Pak asi bylo slyšet, jak nám po obědě již vyhládlo, a tak se nás průvodkyně zželelo a vzala nás do zámecké kuchyně. Měli jsme štěstí, neb měli roztopenou pec z 19. století, takže měli krásně vyhřáto, ale hlavně měli i napečeno! Výborné koláčky makové, tvarohové, povidlové. Na chvíli jsme se přenesli do pohádky a zavzpomínali, kterápak z pohádek se tu v minulosti natáčela (Šípková Růženka, Nejkrásnější hádanka, Královský slib, Kouzla králů, Tři bratři).

Poté jsme si ještě chvilku odpočinuli v zámecké zahradě, děti si pohrály na hřišti a pomalu jsme se vydali do podzámčí na vlak. Všechna děcka, vyčerpaná výletem, řešila únavu na zpáteční cestě rozmanitě. Některá spala, některá se nacpávala a některá zlobila ještě víc. Nicméně jsme zdárně dorazili zpět bez jakékoli újmy a moc se těšíme na příští rok.

Buďáci

Výlet – Žleby

Výlet – Žleby

Výlet – Žleby

 
Výlet – Žleby

Výlet – Žleby

 
Výlet – Žleby

Výlet – Žleby

 
 
18.10.2018 20:32:01 | přečteno 651x | magdalena.bulirova
load