Valečov pro Elišku (28.8.2019)

kapela

Benefiční koncert pro Elišku, syny Kryštůfka a Štěpánka a manžela Petra ... Přijďte se pobavit a především pomoci mladé mamince Elišce a její rodině. Možná na Vás v posledních dvou měsících Elišky příběh na webu či facebooku už "vyskočil", možná nikoliv... Nestihnete-li přijít na Valečov, můžete pomoci i jinak ...

Eliščin příběh

Elišce Kešnerové je 32 let, vystudovala počítačovou grafiku a až do odchodu na mateřskou dovolenou byla úspěšnou propagační grafičkou. Měla svou práci ráda a volný čas věnovala sportu – milovala kolo, jízdu na koloběžce, in-line brusle, v zimě snowboard.

V roce 2015 se vdala a rok nato se narodil vytoužený syn Kryštůfek. Eliška podřídila všechno péči o chlapečka, téměř se od něho nehnula, do dvou let ho kojila. Kryštůfek byl velmi šťastné dítě a Eliška velmi šťastná maminka. Společně s tatínkem Petrem se moc těšili na narození druhého chlapečka. Chystali se vzít si hypotéku a postavit domek.

Druhý syn Štěpánek se narodil 19. března 2019 v půl šesté ráno. Vše proběhlo hladce a Elišku i chlapečka si mohl Petr odvézt ten samý den odpoledne domů, kde se na ně těšil dvouletý Kryštůfek. Štěpánek ale strávil se svojí maminkou jenom několik hodin, ani jeden celý den. . .

Kryštůfek a Štěpánek, obrázek se otevře v novém okněOba kluky společně si mohla Eliška užít jen pár hodin – toto je fotografie z jejího mobilu, kterou pořídila v den porodu. Jen několik hodin před tím, než upadla do hlubokého kómatu.

Eliška měla v hlavě nádor – meningeom o velikosti více než 5 cm, o kterém se nevědělo. Zřejmě vlivem tlaku při porodu došlo ke krvácení z nádoru a velkému otoku mozku. Eliška v noci upadla do kómatu. Po půlnoci byla záchrankou převezena do liberecké nemocnice a tam urgentně operována. Nádor byl úspěšně odstraněn, otok mozku ale stihl napáchat velké škody…

Několik týdnů ležela Eliška v bezvědomí na anesteticko-resuscitačním oddělení, poté byla převezena na JIP v Liberci. Zde prodělala těžkou sepsi celého těla a lékaři odhalili silnou epileptickou aktivitu mozku. Po měsíci byla převezena na oddělení následné intenzivní péče v nemocnici v Tanvaldě. V současnosti je dočasně opět v liberecké nemocnici, kde podstupuje terapii v hyperbarické komoře a pečuje o ni skvělý tým lékařů a sester. Je při plném vědomí, intelektuální schopnosti jí zůstaly. Eliška dokáže číst a prstem na tabulce s abecedou napsat krátký vzkaz. Pohybem prstu levé ruky dokáže odpovědět ano – ne. Její tělo je ale jinak téměř nehybné.

Její obličej přišel o mimiku. Nemůže otevřít ústa, mluvit, jíst, polykat, usmát se na svoje děti. Je vyživována sondou „PEG“ – tedy hadičkou skrz břišní stěnu přímo do žaludku. Dýchá sama, ale má tracheostomii. Obě „hadičky“ jí vadí. Od začátku má trochu pohyblivou levou stranu těla, díky čemuž může mírně komunikovat. Pravá strana byla dlouho zcela nehybná, ale Eliška ji cítí a nyní se začíná trochu pohybovat. U Elišky jsou vidět sice malé, ale velmi důležité pokroky. Je zřejmé, že bude potřebovat intenzivní rehabilitaci, která by pomohla dál zlepšovat její zdravotní stav.

Největší starost má ale rodina o její psychiku – zdá se, že si teprve teď začíná plně uvědomovat, jak je její stav vážný… Nemůže být se svými dětmi, pro které žila.

Eliška nemůže vidět, že se Štěpánek už směje a začíná brebtat. Staršímu chlapečkovi Kryštůfkovi maminka moc chybí – najednou zmizela z jeho života… Na mateřskou dovolenou nastoupil Petr, a i když se ze všech sil snaží, maminka jim všem doma schází.

Zdá se, že pro pacienta s potřebou takto intenzivní péče neexistuje v našem systému zdravotnictví možnost umístění na rehabilitačním oddělení. Rodina proto hledá soukromá zařízení a doufá v možnost další intenzivní rehabilitace v lázních, až se Eliščin stav ještě zlepší. Eliška bude nepochybně potřebovat i speciální pomůcky. Je zřejmé, že finanční náročnost se bude pohybovat ve statisícových částkách.

Rodina také musí vyřešit bydlení, zatím žili u Petrových rodičů, ale to není se dvěma dětmi a v Eliščině stavu již možné. Rodinný rozpočet tvoří nyní Eliščina nemocenská a Petrova mateřská. Jedni prarodiče jsou zaměstnanci s nevysokými příjmy, druzí už jsou v důchodu.

Přemýšlíte, jak pomoct?

Pokud chcete a můžete, podpořte Elišku a její rodinu příspěvkem na transparentní účet u FIO banky číslo 2101641068/2010.

Děkujeme!

Magdalena Bulířová, šéfredaktorka Bakovska


Pro Elišku

Valečov pro Eliškou

Valečov pro Eliškou

 
Kryštůfek a Štěpánek

Kryštůfek a Štěpánek

 
QR kód pro platbu

QR kód pro platbu

 
 
21.8.2019 11:51:18 | přečteno 685x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load