Sportovec roku 2016 - galerie nominovaných

galerie

Vážení sportovci, sportovní fandové a čtenáři! Představujeme Vám kandidáty na sportovce roku 2016.

Ti, kteří se teď na Vás z galerie dívají, byli do ankety nominováni buď sportovními oddíly, nebo přímo občany a my máme příležitost Vám je pomocí fotografie a krátkého medailonku představit. V něm jsme se snažili stručně vystihnout osobnost sportovce a jeho úspěchy na sportovním poli. Je všem jistě jasné, že každá kategorie a každý sport má svá specifika, jednotlivé úspěchy mají jinou hodnotu a váhu, někdo má úspěchů více, někdo méně, ale to určitě nesnižuje jejich kvalitu a šanci sportovce na úspěch při hlasování.

Věříme, že hlasující své kandidáty dobře znají, že vědí, komu budou dávat hlas. Doufáme, že naše představení jednotlivých uchazečů o místa na stupních vítězů je pro Vaše rozhodování dostačující.

Teď už bude záležet jen a jen na Vás, kterému ze svých favoritů v jednotlivé kategorii dáte hlas, a koho tím pošlete na stupně vítězů.

Držíme palce!

Veřejné vyhlášení vítězů proběhne v pátek 31. března 2017 od 17:00 hod. na sále Radnice.


GALERIE NOMINOVANÝCH

 Žáci do 15 let
Beran Jakub, obrázek se otevře v novém okně 

Beran Jakub (2006) - šachy

Spousta lidí nepovažuje šachy za sport. Zkuste to pronést před šachisty, ti vám dají!

Kuba je jedním z nich - bakovský šachový talent, který v roce 2016 získal titul krajského přeborníka v praktickém šachu ve své kategorii a právo reprezentovat Bakov na Mistrovství Čech, kde se mu také dařilo (46. místo). A Jakubovy další největší úspěchy?

Dvě 1. místa na kvalifikačních turnajích Krajského přeboru žáků v Kanině a v Mladé Boleslavi a dvě 3. místa na turnajích Krajského přeboru ve Staré Boleslavi a na domácí půdě (Bakovský Rákosníček).

Když Kuba potřebuje vyvětrat hlavu od šachových partií, rád si zahraje basketbal, florbal nebo ping pong. 
 Domácí Ondřej, obrázek se otevře v novém okně

 Domácí Ondřej (2008) - fotbal

Ondrovi jedno družstvo nestačí, proto pravidelně nastupuje za mladší přípravku, starší přípravku a mladší žáky. A když nehraje zápasy, tak je na trénincích. Duší je útočník, ale umí zaskočit i v obraně a v brance.

V loňském roce se mu s 61 góly podařilo obhájit titul nejlepšího střelce mladoboleslavského okresu.

Na turnaji v Dolním Bousově a Milovicích byl také vyhlášen nejlepším střelcem. S 56 brankami je aktuálně 3. nejlepším střelcem Pojizerské ligy (zatím 293 v kariéře). Turnovští si ho jistě pamatují - u nich se trefil 11x za zápas. Óňa je tělem i duší Sparťan, nejoblíbenějšími barvami jsou samozřejmě žlutá, červená a modrá, zná podrobně všechny hráče Sparty, některé i osobně z letních fotbalových táborů.

Přestože je u něj fotbal na prvním místě, najde si čas i na lyže a kolo, ve škole má rád tělocvik a matematiku. 

 Kirchschlagerova Aneta, obrázek se otevře v novém okně

 Kirschlägerová Aneta (2006) - mažoretka

Anetka je naše slavná mažoretka, ale to už díky loňskému 1. ročníku Sportovce Bakova, kde se umístila na krásné bronzové příčce, všichni víte. V Bakově mažoretky nemáme, tak Anetka trénuje s Pomněnkami v Kosmonosích.

Jejím největším úspěchem (v roce 2016 a v dosavadní sportovní kariéře) je úžasné 2. místo na Mistrovstí Evropy v britském Crawley. Tam s kámoškou Karolínou předvedly krásnou choreografii, ukázaly, co umí děvčata z Česka a sklidily bombastický aplaus.

V českých poměrech byla Anetka:
1. na Mistrovství ČR v twirlingu- taneční tým
1. na Mistrovství ČR v duu s hůlkou a rekvizitami - postup na ME
1. místo v semifinále Mia festivalu s pódiovou formací mladších dětí
2. místo na Mistrovství ČR v twirling. sólu a postup na ME
2. místo na Mistrovství Čech v duu s hůlkou a rekvizitami
3. místo na Mistrovství ČR, titul 3. mažoretka roku 2016

Přesto, že Anetce zabírají tréninky a vystoupení spoustu času, dobře zvládá školu a ještě jí zbývá čas na malování, hraje na klavír, lyžuje, ráda čte a baví ji ruční práce. 

 Kühnel Michael, obrázek se otevře v novém okně

 Kühnel Michal (2007) - fotbal

Víte, že nám v Bakově roste nový Lafata? Jmenuje se Michal, ale nikdo mu neřekne jinak než Kýny. Michal začínal s fotbalem jako čtyřletý v Nové Vsi, teď válí za starší přípravku a mladší žáky Bakova.

V loňském roce byl tento talentovaný útočník nejlepším střelcem okresu ve starší přípravce se 45 brankami, byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje v Mnichově Hradišti a nejlepším střelcem na turnajích v Bělé p. Bezdězem a v Milovicích. Od podzimu hraje přípravka Pojizerskou ligu, což je Krajský přebor Libereckého kraje rozšířený o přilehlé regiony. Tam je v současnosti Míša v bodování střelců na 2. místě s 59 brankami (celkem jich za svoji kariéru nastřílel už 316).

Doteď na něj „vzpomínají“ v Sedmihorkách, tam jim nasázel v jednom zápase 10 gólů.

Míša je zarytý Sparťan, jeho koníčky jsou ryze sportovní - kolo, lyže, brusle. 

 Masaryková Tereza, obrázek se otevře v novém okně

 Masaryková Tereza (2002) - atletika - skok o tyči

Terka je první člověk, kterého osobně a velmi dobře znám a který skáče o tyči. Tomuto sportu se věnuje v atletickém oddílu v Mladé Boleslavi teprve dva roky a už teď překonává laťku ve výšce přes 2, 5 m.

Skvělou přípravou jí byla gymnastika. Při skoku o tyči využívá spoustu pohybů, které si zafixovala během dlouhé gymnastické kariéry - jde hlavně o polohu hlavou dolů, celkové zpevnění těla a přesný odraz. K Terčiným dosavadním nejlepším výkonům patří 2. místo na atletických závodech v Liberci, 3. místo na pražské Dukle a bronzová byla i na domácí půdě v Mladé Boleslavi. Terka má na další sportovní úspěchy čas, skokanky o tyči s tímto odvětvím začínají běžně až kolem 17. roku. Navíc je všestrannou sportovkyní, proto není divu, že se stala Sportovcem školy a získala 2. místo na školním Olympijském dni. Od skoku si ráda odskočí k lyžování, bruslení nebo plavání.  

 Šléglová Ellen, obrázek se otevře v novém okně

 Šléglová Ellen (2008) - atletika - běh

Ellenka je všestranná sportovkyně a duší závodnice. Neexistuje, aby nějaký závod vypustila nebo se ho nedejbůh nezúčastnila. Ráda plave, jezdí na běžkách, na kole si dává klidně 80km „štreky“. V den, kdy je ve škole 1. hodinu tělocvik, vstává o dost dříve, aby náhodou nezaspala. Kluci by ji rádi ulovili, ale bohužel všem stále utíká.

Ella provozuje pátým rokem atletiku v Mladé Boleslavi.

Ze všech svých sportovních úspěchů roku 2016 si nejvíce cení (a to nás velmi těší) zlata v Žákovském běhu Bakovem a stříbra ve štafetě v tomtéž závodě. Nejlepší ze všech byla na Běhu Štěpánkou v Mladé Boleslavi. Ellenka však běhá i v Praze a okolí: Pohár pražské běžecké naděje - 4. místo.

Jarní běh Olympu- 4. místo

Mladé Běchovice - 6. místo (ve 2015 - 1. místo)

Na Memoriálu Josefa Odložila úspěšně soupeřila s děvčaty o 5 let staršími.

Na mnoha dalších závodech skvěle reprezentuje naši školu. 
 Šťastný śimon, obrázek se otevře v novém okně

 Šťastný Šimon (2006) - šachy

Šimon je další nadějný mladý šachista z naší bakovské líhně (trenéři odvádějí opravdu výbornou práci), který již několik let vzorně reprezentuje šachový oddíl TJ Sokol Bakov n. J., školu a město.

V loňském roce získal titul Přeborník 1. st. ZŠ, stříbro si odvezl ze dvou kvalifikačních turnajů Krajského přeboru žáků (Kanina a Jarní rošáda v Ml. Boleslavi), třetí místo obsadil na Podzimní rošádě v Ml. Boleslavi. Na Bakovském Rákosníčkovi (což je kvalifikační turnaj Krajského přeboru žáků) skončil těsně pod stupni vítězů. Krásné 5. místo si Šimon přivezl z mladoboleslavského turnaje O vánočního kapra.

Nejenom šachy živ je šachista - Šimon chodí do dramatického kroužku, rád čte, „paří“ na počítači a zkoumá pod mikroskopem.

 

 Šulc David, obrázek se otevře v novém okně

 Šulc David (2002) - cyklistika, cyklokros

V roce 2016 dosáhl David svých dosud největších úspěchů. Vrcholem Davidovy sezony byla bezesporu účast na Mistrovství Evropy horských kol. Ve své kategorii do 15 let v konkurenci 130 závodníků z 20 zemí skončil na neuvěřitelném 3. místě!, což je historicky nejlepší umístění českého závodníka na Mistrovství Evropy.

Jenže David má těch úspěchů mnohem víc, čtěte pozorně, stojí to za to. A té dřiny, co za tím je!

Z Mistrovství ČR horských kol XC v kategorii do 15 let si přivezl titul Mistra ČR!

V celkové klasifikaci Českého poháru horských kol XC v kategorii do 15 let získal 1. místo.

Ale jakým způsobem! Vyhrál všechny závody tohoto seriálu, čehož dosáhl jako 1. závodník od roku 2010. A dále:
1. místo v celkové klasifikaci Českého poháru horských kol v soutěži družstev.
1. místo v mezinárodním závodě horských kol Olympijských nadějí Visegrádské 4.
2. místo ve sprintu na Mistrovství ČR horských kol.
4. místo ze 120 účastníků na mezinárodním etapovém silničním Malém závodu míru.
1. místo v Poháru města Bakova horských kol v kategorii do 15 let.
1. místo v celkové klasifikaci Českého poháru v cyklokrosu v soutěži družstev a v neposlední řadě 1. místo v závodě Českého poháru v cyklokrosu v Jabkenicích.

David se ve volných chvílích (kterých opravdu moc není) věnuje lyžování, hokeji, fotbalu a rád čte.

Nevím jak vy, ale já už mám jasno, komu budu držet všechny palce při nějaké z příštích olympiád a mistrovstvích světa. 

 Švejdar Petr, obrázek se otevře v novém okně

 Švejdar Petr (2006) - šachy

Petr je třetím do party našich šachových nadějí. Jeho výkonnost dlouhodobě roste. V roce 2016 se Péťa jako druhý nejlepší hráč v rapid šachu ve Středočeském kraji ve své kategorii probojoval na Mistrovství Čech mládeže, kde v září v Klatovech ve velké konkurenci obsadil krásné 29. místo. Vítězství mu jen těsně uteklo na Krajském přeboru žáků v rapid šachu, ale toto umístění mu zajistilo postup na Mistrovství Čech. Petr byl dvakrát bronzový na kvalifikačním turnaji Krajského přeboru žáků (Kanina, Podzimní rošáda Ml. Boleslav), čtvrtý na Táborovém šachovém turnaji v Harrachově a osmý na Jarní rošádě v Ml. Boleslavi.

Kromě šachů hraje Péťa házenou, tenis, počítačové hry, má rád matematiku a chodí na šikulky. Určitě ještě o něm v budoucnu uslyšíme. 

 Zeman Radim, obrázek se otevře v novém okně

 Zeman Radim (2004) - cyklistika, běh

Radim od 6 let navléká dres týmu Bike and Ski Bakajda a jeho doménou je dublon - tedy cyklistika+ běh. Vloni absolvoval 24 tuzemských závodů za „Bakajďáky“, kde se takto umístil na stupních vítězů: 1. místo Author Český ráj (cyklistika) a Silvestrovský běh Ml. Boleslav. Druhé místo získal v duatlonu v Kytlici a bronzovou medaili se mu podařilo vyjet v Libereckém poháru.

Radim hrál 7 let hokej za BK Ml. Boleslav, 5 let fotbal za místní SK, 6 let šachy a nyní se věnuje florbalu za Technology Ml. Boleslav. Ve volných chvílích rád lyžuje, běžkuje, hraje počítačové hry a poslední dobou se vrhl na cizí jazyky. Z jeho aktivit je jasné, že mu mnoho volného času nezbývá a také se naskýtá naděje, že z něj bude jednou třeba nástupce Vojty Buriánka, tedy pokud by ho začalo bavit k tomu kolu a běhu ještě plavání. 

 Junioři do 21 let
 Brzobohatý Václav, obrázek se otevře v novém okně

 Brzobohatý Václav (1998) - triatlon, cyklistika, běh

Vašek je všestranný sportovec. Už si velmi úspěšně vyzkoušel plavání, věnoval se modernímu pětiboji, hájil branku bakovských házenkářů. Nakonec se přes cyklistický klub Bike and Ski Bakajda dostal k závodům horských kol a triatlonu. Během dvou let se vypracoval mezi triatlonovou špičku v republice. Jeho výsledky za rok 2016 v porovnání s veleúspěšným rokem 2015 jsou trochu chudší. Možná právě proto, že maturita a přijímací zkoušky na VŠ ťukají pomalu, ale jistě na dveře. I tak to loni nebylo vůbec špatné, posuďte sami: 9. místo na Mistrovství Evropy! v terénním triatlonu ve Švýcarsku v kategorii junior, 2. místo na Mistrovství ČR v terénním triatlonu, 3. místo v Českém poháru v terénním triatlonu. „Tréninkově“ si zaběhl i Bakovský půlmaratón. Dovolte osobní zážitek z Pojizerského triatlonu. Na konci cyklistického úseku Vašek přetrhl řetěz, zle se vysekal, došoural se do depa, nechal si ovázat crčející krev, přezul se do běžeckých bot a vyrazil na 5km běh bez naděje na umístění na bedně, které se od něj očekávalo.

Vašek rád cestuje a zajímá ho historie. 

 Nitschová Tereza, obrázek se otevře v novém okně

 Nitschová Tereza (2000) - národní házená

Prostě správná holka! Taková je kapitánka družstva starších žaček národní házené TJ Sokol Bakov n. J., resp. byla do července 2016, Terezka Nitschová. Nyní už je dorostenka.

Je milá, sympatická, férová, dokáže holky vyhecovat, pochválit i probrat s nimi chyby ze zápasů. Ale hlavně jde holkám příkladem. Vloni byla vyhlášena nejlepší hráčkou v kategorii starších žaček a dorostenek a zároveň nejlepší střelkyní s absolutní převahou mezi staršími žačkami, dorostenkami a ženami ve Středočeském kraji.

Na Mistrovství ČR starších žaček byla Terka vyhlášena 2. nejlepší útočnicí republiky! Kdo to o sobě může říct! V Žatci ji vyhlásili nejlepší střelkyní, 2. nejlepší útočnicí a nejlepší hráčkou turnaje. Po podzimu 2016 je vedoucí střelkyně dorostenek a žen v Oblastním přeboru. Terka studuje gymnázium, krásně kreslí, ráda zajde do posilovny, hraje na kytaru, zpívá a tančí. A všechno to stihne!

 Prokůpek Ondřej, obrázek se otevře v novém okně

 Prokůpek Ondřej (2001) - fotbal

V dynastii Prokůpkových hráli či trénovali fotbal snad všichni muži a chlapci. Výjimkou není ani Ondra. Do „kulatého nesmyslu“ kopal, jakmile začal chodit. Od 6 let hrál za Novou Ves, v devíti ho „draftovali“ do Bakova, hrál i za mladší a starší žáky Mnichova Hradiště a od loňského podzimu pomáhá bakovskému družstvu mužů béčka i áčka. Ondra je schopný hrát na všech postech. Když je třeba, zaskočí i do brány, ale nejraději hraje stopera. Svým fotbalovým uměním pomohl bakovskému dorostu k 1. příčce Okresního přeboru a tím k postupu do krajské 1. A třídy. Byl vyhlášen nejlepším fotbalistou dorostu Bakova za rok 2016. Za loňský rok nastřílel 16 gólů. Své fotbalové umění piloval na několika fotbalových kempech (Sparta Praha, kemp Luďka Zelenky) Po trénincích či zápasech Ondra relaxuje u počítačových her (samozřejmě s fotbalovou tematikou), nebo jde na kolo, na lyže.

 

 Říha Jan, obrázek se otevře v novém okně

 Říha Jan (2000) - fotbal

Když se Honzy zeptáte, jaké koníčky má kromě fotbalu, odpoví vám naprosto bezelstně- přece fotbal. A když zkoušíte nadhodit třeba slečny, tak přidá počítačové hry. Honza jako Malobělák začínal logicky v Nové Vsi, postoupil do Bakova, ale má za sebou i angažmá v Mnichově Hradišti a v Mladé Boleslavi. Nastupuje na postu středního záložníka, a jak přiznal, nějaké góly by se tam taky našly.

V průběhu celého loňského roku podával skvělé výkony, za jeho vydatné pomoci postoupili kluci do krajské 1. A třídy. 

 Šulc Jakub, obrázek se otevře v novém okně

 Šulc Jakub (1996) - cyklistika

Z člověka z podstaty pohodlného se sportovec stává z různých důvodů: kvůli postavě či zdraví, identifikací se sportovním vzorem, snahou překonat své líné já, z donucení, … Nic z toho neplatí o Kubovi. Ten už se jako sportovec narodil. Jeho domovským týmem je Bike and Ski Bakajda.

Tímto vám představujeme Akademického mistra ČR horských kol XC v kategorii muži! Kuba má těch loňských úspěchů strašně moc, tak jen ty nejzásadnější:

Zvítězil v závodě horských kol Author 50 Českým rájem v kategorii Elite i absolutní klasifikaci v konkurenci přes 1000 účastníků. Na Mistrovství ČR v cyklokrosu v kategorii Elite zajel krásné 12. místo, ve své kategorii do 23 let byl čtvrtý.

Kubovi dále patří 9. místo na Akademickém mistrovství ČR - maraton v kat. muži, byl čtvrtý v konkurenci více než tisíce závodníků v závodě horských kol Author Bezdězská 50. V Poháru města Bakova horských kol byl jak jinak - první. Na Mistrovství ČR horských kol XC v kategorii Elite získal 22. místo, ve své kategorii do 23 let byl 12.

Z Jelení Gory si z mezinárodního závodu horských kol přivezl 18. místo. To samé umístění si vyjel v závodě Českého poháru horských kol XC mezinárodní kat. C2 v Peci p. S. Ještě musíme zmínit 22. místo z Českého poháru horských kol XC mezinárodní kat. C1 v Brně a 6. místo z pražského sprintu závodu Čes. poháru horských kol.

Kromě horského kola Kuba rád lyžuje, hraje hokej, provozuje vysokohorskou turistiku a čte. 

 Dospělí do 50 let
 Buriánek Vojtěch, obrázek se otevře v novém okně

 Buriánek Vojtěch (1978) - triatlon (zejména XTERRA)

Už jen samotný fakt, že si mezi stovkami světových borců vybojoval účast na nejtěžším terénním triatlonovém závodu světa a mohl si stoupnout 23. října 2016 na Hawaii na start závodu XTERRA 2016, svědčí o jeho bojovném duchu, úsilí, nesporných sportovních kvalitách.

Kdo z nás si umí představit, že by v jeden den uplaval v moři 1, 5 km, potom se vydal na kole v těžkém terénu s velikým převýšením na trasu dlouhou 32, 5 km a hned na to si zaběhl 10, 5 km, z toho 6 km do kopce. A to v neúprosně měřeném čase! Ale Vojta Buriánek to vše absolvoval v reálu a v klimatických podmínkách, které si neumíme ani představit: u oceánu je teplota vzduchu 45 stupňů na slunci, vlhkost vzduchu 70%, nahoře v 600m je teplota kolem 17°C, vlhkost opět přes 70% a o velikosti vln ani nemluvě.

Start v Maui na Hawaii mu zajistily skvělé výsledky během roku: 6. místo na Mistrovství ČR a 3. místo ve Světovém poháru v belgickém Namuru. Toho se zúčastnilo celkem 650 účastníků a v jeho kategorii se popralo o místa “na bedně“ 80 borců.

Na Hawaii to bylo ještě “hustší“, tam bojovalo o umístění 850 závodníků. Vojta si svůj cíl splnil i přesto, že se před závodem při tréninku zranil ve vlnách a musel absolvovat ošetření v místní nemocnici.

Jak to nakonec dopadlo? Fantasticky:
6. místo v kategorii 35 - 39 let,
37. místo absolutně z amatérů,
80. místo absolutně včetně profesionálů. 
 Hendrich Zdeněk, obrázek se otevře v novém okně

 Hendrich Zdeněk (1981) - cyklistika (MTB, enduro, triatlon)

Další z bakovských borců, který kolu a cyklistickému sportu zasvětil své mládí a současný život. Je jedno, v které kategorii soutěží. Zdeněk je prostě dobrý, nejlepší z nejlepších jak v kopcích, tak ve všech ostatních kategoriích a soutěžích, do kterých se přihlásí. A to nejen na kole; v pohodě dá i Bakovský půlmaratón, kamarádí se i s triatlonem. Jeho úspěchy v roce 2016 byly velké a bylo jich hodně, doma i v zahraničí, takže se naskýtá otázka, jak to vlastně všechno stíhá a zda nechodí s kolem i spát.

Nyní „alespoň“ výběr z jeho nejlepších umístění v r. 2016:
Celkový vítěz zimního poháru SAC Bělá MTB,
Sportovec roku 2015 - 3. místo,
Bakovský půlmaratón 2016 - 20. místo,
MTB 50 Podralsko - Osečná - 6. místo,
50 Český ráj - 3. místo,
BIKE CUP Tálin - Písek MTB - 2. místo,
Kolo pro život Mladá Boleslav MTB - 3. místo,
Kolo pro život Orlík MTB - 6. místo,
Pražské schody 2016 - open kategorie - 1. místo,
Dřevěný muž 34. ročník 2016 - triatlon - 8. místo
Salzkammergut Trophy (Rakousko - 78 km) MTB - 4. místo,
Svojkovský pohár - Haven series MTB - 2. místo,
Podkrkonošský maraton 2016 MTB - 1. místo,
Pohár města Bakova n. J. MTB - 2. místo,
Celkový vítěz letního poháru SAC Bělá MTB - 1. místo.

Co ještě k jeho výkonům dodat?

 Resl Jan, obrázek se otevře v novém okně

 Resl Jan (1975) - fotbal

Asi Bohem nadaný střelec branek. Říká se o něm, že je to nejlepší střelec SK Bakov nad Jizerou za posledních 40 let. Mezi prvními střelci dokázal vstřelit 100 branek v okrese Mladá Boleslav. Jak by také ne! Už od dětství nazouval kopačky a hrál za bakovská žákovská družstva a dopracoval se do současných kvalit.

Koluje o něm také to, že těch branek vstřelil za stoji fotbalovou kariéru kolem 600. A to ještě ve věku více než 40 let dokáže rozhodovat zápasy „béčka“ našeho bakovského klubu. Je si však vědom toho, že kdo něco umí, má to předat mladší generaci. A to Honza dělá. Jeho syn Jan je taktéž talentovaným fotbalistou po svém otci a je oporou zadních řad našeho dorostu. Jablko nepadlo daleko od stromu. Jaké další sporty má rád Jan Resl starší?

Jsou to především lyžování, kolo a tenis. I jim se věnuje ve svém volném čase rád a také naplno. 

 Sedláček Vladimír, obrázek se otevře v novém okně

 Sedláček Vladimír (1975) - fotbal

Vláďa je inteligentní stoper a tahoun družstva, který vyrostl do svých fotbalových kvalit na bakovském pažitu. V minulosti prošel všemi mládežnickými kategoriemi FK Mladá Boleslav. Jako správný Bakovák se vrátil domů a více jak dvacet let je věrný jediné značce - SK Bakov. S kapitánskou páskou dovedl svůj tým do I. A třídy. Rodina a věk jej přinutily ke zvolnění tempa a v roce 2016 přestoupil k B- týmu.

Je to „dříč“ přátelské povahy, který dokáže své kolegy povzbudit a vyburcovat k nejlepším výkonům. Díky jeho povaze a sportovnímu umění, si ho všichni považují, protože je to jeden z nejplatnějších hráčů bakovského manšaftu poslední doby.

Ale jen samotný fotbal všestrannému sportovci nestačí. Nyní si kromě fotbalu velmi rád zahraje tenis a ping- pong. Ve všech těchto sportovních disciplínách převyšuje ostatní.

Má rád také kolo a samozřejmě svoji rodinu a děti. Možná právě proto se už od loňského roku zapojuje do trénování našich žáčků. Uvidíme, třeba nám vychová nového Rosického či Ronalda. 

Veteráni
 Dvořák Miroslav, obrázek se otevře v novém okně

 JUDr. Ing. Dvořák Miroslav (1949) - kopaná

Kdo by ze sportovců a sportovních fandů neznal bakovského Mirka Dvořáka! Už od školních let nadšeného sportovce, který „za to uměl vzít“, ať to bylo, co to bylo. Fotbal, hokej, atletika, tenis… A láska ke sportu mu zůstala dodnes, i když už dávno vyrostl ze školních lavic. Vlastně ne tak docela; v posledních letech se do školy vrátil - co by učitel.

Starší generace si jistě pamatuje na dlouholetého kapitána a obávaného kanonýra, který vedl své družstvo za vítězstvím v domácím dresu. Strávil v něm spoustu let a nikdy na bakovskou kopanou nezanevřel.

Po odchodu do fotbalového „důchodu“ působil v klubu jako člen výboru a několik let klub dokonce vedl jako předseda. Výrazně se zasloužil o vybudování travnatého povrchu hlavní hrací plochy ve sportovním areálu.

V současné době působí aktivně v roli hlavního pořadatele mistrovských zápasů.

Při tom všem mu ještě zbývá čas na jeho koníčky, kterými jsou četba, televize, sledování sportovních pořadů, koncerty a různé kulturní akce. A prozradíme na něj, že je celý život velkým fanouškem mistra Karla Gotta a nevynechá žádný z jeho koncertů.

 Malina Jaroslav, obrázek se otevře v novém okně

 Malina Jaroslav (1950) - národní házená

Těžko říci, který sport má v našem městě navrch. Je to cyklistika ve všech jejích podobách, fotbal nebo národní házená? Vždyť v těchto sportech naši sportovci dosahují a dosahovali výborných výsledků. My nyní představíme jednoho z nejlepších hráčů národní házené své doby - Jardu Malinu, sportovce respektujícího fair-play vystupování.

Na zápasy jeho družstva (ale i na něj) se chodily dívat s oblibou dívky bakovské i z okolí. A bylo se na co dívat. Klukům to nejen slušelo, ale hráli jako o život a na vynikající výsledky nemuseli dlouho čekat. Mládí sice uteklo jako voda, ale láska ke sportu ta nemizí.

Proto můžeme našeho „galeristu“ nyní vidět nejen na tenisových kurtech s raketou v ruce, ale setkat se s ním i na nějaké té túře. Jeho další sportovní láskou je totiž pěší turistika. 

 Stejskal Luboš, obrázek se otevře v novém okně

 Stejskal Luboš (1936) - tenis

Když se řekne veterán, představí si leckdo člověka, který si užívá zaslouženého odpočinku doma v křesle u televize, odpoledne tráví s novinami u kafíčka, prochází se někde v parku či pracuje na zahrádce rodinného domu a chová různá drobná domácí zvířata, třeba králíky.

Všechno tohle sice platí i pro Luboše Stejskala, ale to jeho volný čas zcela nenaplňuje.

Už jeho loňské ocenění v anketě avizovalo, že jeho velkou životní sportovní láskou je tenis, kterému věnuje zbytek svého volna. Je až k nevíře, že i ve svých více než 80 letech aktivně sportuje a doplňuje tak družstvo bakovských tenistů (60+) na různých turnajích a soutěžích. Od jara do podzimu ho můžeme vidět, jak s raketou v ruce míří na kurty do Podstrání a prohání tam své tělo. Ale nejen to, své zkušenosti předává již po dlouhá léta jako trenér i těm nejmladším zájemcům o tenis.

O tom, že i ve vysokém věku mohou být podávány výborné sportovní výsledky svědčí fakt, že jeho družstvo obsadilo v r. 2016 II. místo na okresním přeboru – družstva 60+. Dobrá umístění ale získává i v soutěžích jednotlivců. Klobouk smeknout!

 Šťastný Jindřich, obrázek se otevře v novém okně

 Šťastný Jindřich (1957) - tenis, stolní tenis, kopaná

Představovat Jindru Šťastného místnímu sportovnímu publiku asi moc nemusíme, v Bakově je velmi dobře znám.

Je to jeden z nejvšestrannějších sportovců našeho města. Nejde jen o to, že sportoval (a sportuje v rámci svých možností dodnes), ale jeho sportovní výkony vždy přesahovaly hranice našeho města. Kopanou hrál na krajské úrovni v I. A. třídě, tenis za dorost v Mladé Boleslavi, ligu za dospělé – krajský přebor a krajský přebor hrál i ve stolním tenise.

Přesto, že ještě pracuje jako seřizovač ve Škoda Auto Mladá Boleslav, snaží se využít každou volnou chvilku pro svůj oblíbený sport a věnuje se rodině. Na stadion a na tenisové kurty to nemá z domova daleko. 

 Wollman Karel, obrázek se otevře v novém okně

 Karel Wollman (1949) - kopaná

Karel Wollman, velmi dobře známý všem pod jménem “Šáda“, je vrstevníkem, spolužákem i spoluhráčem Mirka Dvořáka. Už od dětství se spolu honili po hřišti za „kulatým nesmyslem“,

s hokejkou po ledě za pukem. Láska ke sportu, zejména k bakovskému fotbalu a jejich velké přátelství jim zůstalo dodnes.

Nestárnoucí a za každé situace optimistický “Šáda“ strávil celou svoji fotbalovou kariéru v našem domácím klubu. A když už se nemohl aktivně sportu věnovat, nabídl své zkušenosti a stal se trenérem a členem výboru. Bylo to velmi dobré rozhodnutí!

V klubu působí dosud v roli pořadatele mistrovských zápasů všech věkových kategorií.

Přitom všem se ještě stihne věnovat svým dalším koníčkům, kterými jsou zejména kolo, četba, běžky, sledování sportovních pořadů a novým koníčkem se mu stalo v posední době i rybaření. Z Karla by měl jistě radost jeho otec, který byl dvouletým funkcionářem zdejšího fotbalového klubu.

 Týmy
 Bike ski, obrázek se otevře v novém okně

 Bike&Ski Bakajda Bakov nad Jizerou - cyklistika

Při vyslovení jména Bike&Ski Bakajda se bakovským sportovcům a sportovním fandům vybaví správná parta lidí, sportovních nadšenců, kteří mají republiku na kolech projetou křížem krážem po různých závodech a soutěžích.

Někteří z nich reprezentují klub i za hranicemi naší vlasti a vrací se s oceněními za své výkony.

Doma v Bakově pak stojí za pořadatelstvím největšího závodu horských kol pro děti a mládež - Poháru města Bakov nad Jizerou.

Vždyť při vyslovení jmen sportovců, kteří tuto partu tvoří, to musí být jasné. Tým 15 dospělých závodníků např. Jan a Olda Kyselovi, Václav Brzobohatý, Jakub Šulc, Michal Palounek, Dušan Šimon, Vojta a Viktor Malinovi, Martina a Dan Veselí, Jan Štěpánek, Brigita a Petr Šulcovi, Karel a Tereza Nováčkovi, Iva Kyselová, Vláďa Frencl, Tomáš Čermák.

Nejmladší z nich - Vašek Brzobohatý a Kuba Šulc dosahují po celý rok výsledků hodných mistrů. O jejich kvalitách svědčí fakt, že oba byli v I. ročníku „sportovce města“ oceněni v kategorii „junioři do 21 let“ na 1. a 2. místě. Mluvit by za ně za oba mohly i výsledkové tabule.

Družstvo si ale i jako celek vede velmi dobře. V náročném závodě horských kol Author 50 Českým rájem obsadilo v soutěži krásné 1. místo a v závodě horských kol Author Bezdězská 50 skončilo v soutěži družstev na 2. místě.

Určitě Vás napadne, kde sportují a tráví volný čas v zimě, kdy napadne např. tolik sněhu jako letos? Nejspíš na horách na lyžích, na chalupě v Harrachově, jejíž jméno má klub ve svém názvu. Na Bakajdě. 

 LTC Bakov n. J. - družstvo seniorů, obrázek se otevře v novém okně

 LTC Bakov nad Jizerou - družstvo seniorů - tenis

Bakovským tenistům představovat družstvo seniorů 60+ složené z L. Cibulky, L. Stejskala. L. Maška a D. Zemanoviče nemusíme. Všichni se z kurtů v Podstráních dobře se znají. Vždyť tam každý z nich strávil velkou část svého života. Když ale řekneme, že věkový průměr tohoto družstva je 70 let a oni stále hrají závodně tenis na okresní úrovni, překvapí to každého z nás. Tenis je totiž jejich koníčkem a životní láskou. Trénují na kurtech 2 týdně, hrají okresní soutěž na kategorii nad 60 let systémem 2x dvouhra a 1x čtyřhra.

Navíc se snaží vychovávat mladou generaci tenistů, a tak L. Stejskal a D. Zemanovič ještě předávají při trénincích zkušenosti jejich mladým nástupcům. Člověk nestačí žasnout a říká si, že to jsou borci!

 SDH, obrázek se otevře v novém okně

 SDH Bakov nad Jizerou, sportovní tým - požární sport

Loňské II. místo ve své kategorii v anketě „Sportovec roku 2015 města Bakov nad Jizerou“ nenechalo chlapy ze sportovního družstva hasičů usnout na vavřínech. O to víc se snažili, trénovali, zúčastňovali se soutěží a výsledky se dostavily.

Družstvo ve složení Jan Pelech, Jan Kertézs, Lukáš Bígl, Pavel Kertézs, Jan Zeman, Lukáš Honc a Dalibor Honc obsadilo v Boleslavském poháru celkově krásné II. místo. Tomu ale předcházela pěkná umístění na různých soutěžích v průběhu roku. Protože soutěží bylo hodně, jmenujme alespoň ty hlavní z nich s nejlepším umístěním:

Memoriál Josefa Průška Nová Ves 3. místo
Dlouhokostelecký pohár 1. místo
Boleslavský pohár - Židněves 2. místo
Boleslavský pohár - Kosořice 3. místo
Memoriál J. Husičky - Březovice 1. místo
Dobšín - Kamenice 4. místo
Bakov - noční soutěž 1. místo
Bítouchovské nasávání 2. místo, okrsková soutěž tamtéž 2. místo.

Členové družstva ale jen nesoutěží, jsou současně členy zásahové jednotky SHD, takže ještě vyjíždějí k zásahům, vedou mladé hasiče - Soptíky, jsou vedoucími na letním hasičském táboře, spoluorganizují „čarodějnice“, dětský den a další a další aktivity ve městě. Jsou prostě dobrá parta!

 

 SK Bakov dorost, obrázek se otevře v novém okně

 SK Bakov nad Jizerou - družstvo dorostu - fotbal

Medaili a mistrovský pohár za vítězství okresního přeboru převzalo mužstvo v červnu 2016. Poté následovala drobná obměna týmu. Někteří z týmu odešli, protože dosáhli věku; buď zcela skončili s fotbalem (to je skutečnost, která všechny činovníky každoročně straší), anebo v tom lepším případě přešli do dospělého fotbalu.

Podzimní část sezony 2016/2017 odehrál tým pod vedením Beránka, Kvapila a Bareše jako nováček v krajské soutěži I. A třídy skvěle. Pouze 2x prohráli, 1x remizovali. V ostatních 10 zápasech vyhráli. Což jim vyneslo 2. místo po podzimní části.

Tým je postaven především na mladších hráčích, kteří ještě minimálně další dvě sezony budou táhnout bakovský dorost. Kapitán týmu je nejstarší hráč Radim Cecava. Nejlepším střelcem s 9 trefami je po podzimu Tomáš Kendík. Na paty mu šlape osmigólový Tomáš Vitmajer.

Postupně se do týmu zapracovávají starší žáci, jež v budoucnu v kabině převezmou hlavní slovo. Krajská soutěž nevyzpytatelné kategorie jako je DOROST je pro bakovskou mládež obrovským úspěchem především proto, že okolní „velkokluby“ hrající vyšší soutěže lákají posily, a provinční kluby tím přicházejí o své nejlepší hráče. Dorostenecké kabině vládne dobrá atmosféra a všichni se společně těší na jarní fázi soutěže a fandové jistě také. 

 Starší žákyně  TJ Sokol B, obrázek se otevře v novém okně

 TJ Sokol Bakov nad Jizerou, starší žačky - národní házená

O tom, že družstvo starších žaček, byť s mírnými obměnami tvoří už téměř 4 roky „hvězdný tým“ svědčí fakt, že družstvo dosahuje jen ty nejlepší výsledky a jeho hráčky jsou každý rok od začátkového působení vítězkami oblasti a již několik let nejúspěšnějším celkem Středočeského kraje. Vzhledem k tomu, že národní házená se hraje dvoukolově a sezona je podzim a následující jaro, tak se sestava s přelomem prázdnin mění.

Kapitánka Tereza Nitschová v útoku vedla družstvo ve složení:
Pilbauerová E. (brána), Kovářová A., Škodová A., Bartoňová M., Vančurová B., (všechny obrana), Balounová A., Burianová V., Syrová (všechny útok) do července 2016.

Od července pak kapitánskou pásku převzala Kovářová, z družstva odešly Nitschová, Škodová a Bartoňová M. Družstvo doplnila Eliška Brzobohatá.

V aktuální sezóně stále bez porážky drží 1. místo v oblastním přeboru a se slušným náskokem je již téměř jistá reprezentace Bakova na Mistrovství ČR v národní házené.

V lednu vybojovaly vítězství v zimním halovém poháru bez jediné porážky, v rámci zimní přípravy obsadily 2. místo na celorepublikovém prestižním turnaji v Žatci a vybojovaly postup do finále Sokolského přeboru.

Je jasné, že za jejich vynikajícími výsledky stojí hodně dřiny, potu a dobré práce trenérů. A trénovat musí děvčata v létě i v zimě, a tak kromě běžných tréninků a zápasů jezdí hráčky na letní a zimní soustředění. V létě se jedná o vodácké sjetí některé z řek na dvoumístných kánoích, v zimě v Harrachově na soustředění vyrážejí na běžkách do bílé stopy, ale i na sjezdovkách jsou jako doma. Pomoc při akcích pořádaných svojí jednotou, např. dětský den, berou jako samozřejmost. Prostě dobrá parta dokáže divy! 

 TJ Sokol Bakov n. J. - šachy A, obrázek se otevře v novém okně

 TJ Sokol Bakov nad Jizerou - šachový oddíl - šachy

O tom, že v Bakově vyrostli a stále rostou vynikající šachisté, nemůže být pochyb. Starší generace si vzpomene např. na jména jako Weiser, Zdobinová, Jírovský a další.

Ale ta dnešní generace jim už dávno šlape pořádně na paty.

Bakov A obsadil všechna Mistrovství ČR v soutěžích družstev. V dlouhodobé soutěži bojoval ve druhé lize, kde obsadil 7. místo. Svoji účast v této soutěži potvrdil už potřetí za sebou.

V přeborech republiky čtyřčlenných družstev se umístil nejlépe v bleskovém šachu (partie na 5 minut) na 19. místě, a to v konkurenci nejlepších družstev republiky. Obdobně tomu bylo i v rapid šachu (partie na 30 minut), kde družstvo obsadilo 24. místo.

Tým bojuje nejen s domácími soupeři, ale i se zahraničními a to s úspěchem.

Družstvo velmi dobře zabodovalo v Pardubicích na turnaji s mezinárodní účastí (Rusko, Ukrajina, Německo) a obsadilo ve velké konkurenci 75. místo.

A další výborné výsledky Bakova A?

7. místo ve skupině 2. liga B v celorepublikových soutěžích 8členných družstev - nejlepší umístění na okrese (na lopatky dostalo i Sokol a Autoškodu Mladá Boleslav). Výborný výkon družstva ve složení Mudra, Kadeřábek, Křivánek, Kryšpín, Záhorbenský, Vacek, Hulín, Joukl, Jínová, Jareš, Rigo, Richter, Tesař si jistě zaslouží ocenění. 

 Trenér, cvičitel
 Beránek Milan, obrázek se otevře v novém okně

 Beránek Milan (1978) - fotbal

Mladý, přísný i kamarádský, ale přesto mužstvem respektovaný - takový je trenér bakovského fotbalového dorostu. Společně s kolegy Kvapilem a Barešem dokázal své svěřence vytrénovat a nabudit tak, že se v loňském roce museli soupeři často před bakovskými hráči sklonit. Mužstvo v jarní části jednou remizovalo a zbytek zápasů vyhrálo. To přineslo mužstvu vítězství v okresním přeboru a mužstvo postoupilo do kraje.

V usilovném boji však stále pokračuje a v podzimní části se mu podařilo umístit na druhém místě krajské soutěže s malou ztrátou na lídra. Věříme, že ve vítězném tažení bude na jaře pokračovat i nadále.

Ale nejenom fotbalem živ je trenér, má i své koníčky. Těmi Milanovými nejsou doslova koně, ale jsou to poštovní holubi a chová také králíky.

Na nic jiného mu už pak v podstatě nezbývá čas, protože většinu toho svého volného tráví na stadiónu. Jeho cílem je zapracování 10 mladých svěřenců do kategorie dospělých. Tak mu držme palce! 

 Brodský Luboš, obrázek se otevře v novém okně

 Mgr. Brodský Luboš (1961) - školní sportovní klub

Mezi vyspělými žáky 8. a 9. tříd spěchajícími na hodinu tělocviku do sokolovny či na hřiště ho téměř nepoznáte. Někdy jako by byl jedním z nich, výškou i vzhledem. Jen pokyny jím vysílané do houfu dětí svědčí o tom, že se nejedná o žáka základní školy, ale o učitele tělesné výchovy. Tím je již od ukončení studia na fakultě tělesné výchovy a sportu.

Poslání učitele neplní ovšem jen při hodinách tělesné výchovy, ale sportu se věnuje i mimo školní dobu. Založil Školní sportovní klub při Základní škole Bakov nad Jizerou a se svými sportovními svěřenci nejen trénuje, ale i objíždí různé turnaje, zúčastňuje se s nimi sportovních klání nejen v okrese, ale i na krajské a celostátní úrovni. O úspěšnosti jeho činnosti svědčí výsledky jeho svěřenců, které pravidelně prezentuje na stránkách zpravodaje „Bakovsko“. V základní škole založil úspěšnou anketu “sportovec školy“, která se každý rok těší velkému zájmu mezi žáky i učiteli.

Přitom všem se ještě stihne věnovat svým koníčkům, kterými jsou zejména různé druhy sportu, cestování doma i po světě, filmování, práce s počítačem a nesmíme zapomenout na to, že je opravdu, ale opravdu velkým fandou fotbalu. 

 Brychová Jitka, obrázek se otevře v novém okně

 Mgr. Brychová Jitka (1974) - všestrannost

Nakrátko ostříhaná paní učitelka Jitka, které málokdy mizí úsměv z tváře. Její aktivity jsou tak obdivuhodné, že se člověk nestačí divit. A asi proto, aby to všechno stihla, musí pořád jezdit na kole (někdy i s kytarou na zádech). Dlouhá léta šéfuje naší největší bakovské organizaci TJ Sokol a ještě o něco déle vede oddíl všestrannosti pro děti ve věku 5 - 11 let. Těm dává možnost se v sokolovně a na hřišti vyřádit, zablbnout si a nenápadně a nenásilně získat základy obratnosti a fyzičky tak, aby se mohly dále profilovat v konkrétních sportech.

To ale neznamená, že se nevěnuje i dospělým. Můžete s ní jezdit po výletech, absolvovat náročné i méně náročné pochody, zalyžovat si, zajezdit na kole, tábořit a ani voda jí není cizí. To vše stíhá a ještě zpívá s Beruškami a Krákorkami (s těmi dokonce doprovází s kytarou v ruce naše známé zpěváky vystupující ve městě a na Radnici).

Výčet jejích aktivit ale ještě nekončí. Není v podstatě ve městě žádná sportovní a kulturní akce, kdy by Jitka chyběla. Dá se říci, že sport a práce s dětmi jsou její celý život. Těžko potom říci, kde ještě získává čas na své další koníčky, kterými jsou zejména volejbal, aranžování květin a zahrada. A proč je tak oblíbená? Je to prostě nejen skvělá organizátorka, učitelka, cvičitelka, ale i kamarádka, ochotná vždy pomoci druhým. 

 Švejdar Pavel, obrázek se otevře v novém okně

 Švejdar Pavel (1977) - šachy

Prakticky každý měsíc se můžeme ve zpravodaji Bakovsko dočíst o úspěších členů šachového oddílu TJ Sokol, o umístění jednotlivců či celých družstev.

Za dobrými či vynikajícími výkony jednotlivých hráčů na všech úrovních stojí samozřejmě jejich talent na hra v šachy, ale jistě také práce trenérů a vedoucích oddílu, jejich předávané zkušenosti, dobré rady, ale i povzbuzování v případě prohry či zklamání.

Právě jedním z nich je Pavel Švejdar. Není však jen trenér, sám je výborný hráč, který prožil prakticky celý svůj sportovní život nad šachovnicí. A možná právě proto, že šachy hraje již od dětství, rád se dětem věnuje a je za ním letitá práce s mládeží vidět.

Všichni jeho mladí svěřenci úspěšně reprezentují místní oddíl na nejrůznějších šachových akcích po celých Čechách.

Kdo z nich zářil v r. 2016 především? Byl to Kuba Beran, Péťa Švejdar a Šimon Šťastný.

 

 Sportovní legenda
 Bartoš Miroslav, obrázek se otevře v novém okně

 JUDr. Bartoš Miloslav (1920 - 1999) in memoriam - národní házená, hokej, fotbal

Člověk menšího vzrůstu, ale o to větší osobnost. Usměvavý, milý, energický člověk, který vešel do povědomí lidí v Bakově a jeho okolí jako dobrý právník, ale v mládí především jako aktivní sportovec - hráč národní házené, fotbalu a tenisu. Pro svou milou povahu a lidský přístup měl spoustu přátel, a to nejen ve sportovních kruzích. Jeho aktivita neskončila ani v době, kdy on sám přestal hrát. Dlouhá léta stál v čele tělovýchovné jednoty, stal se nejen funkcionářem, ale především oblíbeným trenérem národní házené, který přesně věděl, co může od svých hráčů chtít, jak je motivovat. O tom, že to s hráči uměl a oni mu důvěřovali, svědčí fakt, že pod jeho vedením získalo v r. 1968 házenkářské družstvo dorostenců titul Mistra Československa. Za svého života vychoval početné generace nejen házenkářů - jak hráčů, tak trenérů. Byl představitelem úspěšné házenkářské generace, která hrála II. ligu.

Čest jeho památce!

 Bednář Josef, obrázek se otevře v novém okně

 Bednář Josef (1928) - lehká atletika, fotbal, hokej

Při vyslovení jeho jména si ho pamětníci sportu vybaví nejspíš s hokejovou výstrojí a hokejkou v ruce. Ale jeho sportovní začátky spadají už do doby, kdy mu bylo 18 let, a věnoval se lehké atletice. Jeho doménou byly především sprinty a vrh koulí. V zimě pak koketoval s lyžováním. S postupem času se jeho velkou láskou (kromě jeho ženy, rodiny a práce stavebního technika) stal fotbal a především hokej. Fotbal hrál aktivně za Bakov až do r. 1966 a jeho milovaný hokej ještě déle. Nejen za bakovské družstvo, ale stal se i reprezentantem Libereckého kraje a na bruslích stál coby aktivní hráč až do roku 1968. Ale ani pak na hokej nezanevřel a předával své zkušenosti hráčům jako trenér a po složení příslušných zkoušek se stal i hokejovým rozhodčím a jeho píšťalku mohli slyšet a museli respektovat hráči na všech hřištích Mladoboleslavska až do jeho 55 let věku.

Jeho dalšími koníčky byla horská turistika, moře a práce pro trenčínské baráčníky, kde zastával funkci rychtáře v letech 2000 - 2015.

Už víte, o kom je řeč? Ano, o Josefu Bednářovi, o sportovci, trenéru, rozhodčím i funkcionáři, který říká, že nikdy nehrál pro slávu a peníze, ale pro radost svou a svých fanoušků. 

 Kunová Ljuba, obrázek se otevře v novém okně

 Kunová Ljuba (1929) - házená, cvičení, tenis

Jejím vrstevníkům a starousedlíkům z Čapkovy ulice ji nemusíme představovat. Ani sportovcům a sportovním fanouškům její doby.

Stále štíhlá, nabitá energií, usměvavá, buď se cvičkami v ruce pospíchající po práci v kanceláři do sokolovny ke svému cvičení a svým cvičenkám, či s tenisovou raketou směřující na tenisové kurty v Podstráních. Někdy sama, ale častěji se svým manželem Karlem.

Takovou známe Ljubu Kunovou. Sportovkyni tělem i duší až do svého vysokého věku. Už od 14 let hrála až do 30. let závodně házenou za bakovské ženy, byla nadšenou cvičenkou a využila své zkušenosti získané v Československé obci sokolské jako trenérka - cvičitelka. Dovedla vybrané bakovské ženy až na strahovský stadion v r. 1960, kde na II. Čs. spartakiádě předvedly své cvičení s kužely. Nejenom cvičení a házená ji učarovaly, byl to i tenis, který hrála v mládí i ve stáří - prostě dokud to šlo.

Organizátorka, cvičenka i cvičitelka, kamarádka a především žena, která věnovala sportu v Bakově velký kus svého života a většinu svého volného času. Ten již nyní věnuje pouze svému manželovi, domu a zahrádce.

Taková žena si jistě zaslouží uznání a vaše hlasy.

 

 Oplt Václav, obrázek se otevře v novém okně

 Oplt Václav (1947 - 1972) in memoriam - fotbal, lední hokej, tenis

Letos by oslavil kulatých 70 let, kdyby nepřišel osudný 9. květen 1972. Toho dne na stadionu v Martině při druholigovém fotbalovém zápase Hradce Králové a místního klubu ZŤS o postup do I. ligy došlo k jeho zranění, kterému dne 11. května přes veškerou snahu lékařů ve věku 25 let podlehl. Sportovní a rodinnou tragédií byli hluboce zasaženi nejen mladá manželka Petra a osmnáctiměsíční dcerka Gábinka, ale i rodiče, bratr, příbuzní, kamarádi, kolegové fotbalisté, sportovní svět.

Ten, kdo Vaška znal, si vybaví vysokého, férového, pohledného a stále usměvavého všestranného sportovce, který se sportu věnoval v bakovské škole a na stadionu pobýval už od dětských let. Pro svou milou povahu měl spoustu kamarádů a přátel a byl všude velmi oblíbený a vítaný. Měl nadání na hokej, byl výborný tenista a jeho nevšedního fotbalového talentu brankáře si cenili nejen v místní Lokomotivě Bakov, ale později i v AutoŠkodě Mladá Boleslav a ve Spartaku Hradec Králové, kde mu nakonec nabídli angažmá. Byl to on, který měl obrovskou zásluhu na tehdejším postupu hradeckých fotbalistů do I. ligy. Jeho výkony v brance byly strhující a jako adept na brankáře Sparty a na reprezentační dres národního mužstva ČSSR by to jistě dotáhl ve své fotbalové kariéře daleko.

Čest jeho památce!

 Taran Ladislav, obrázek se otevře v novém okně

 Taran Ladislav (1931) - stolní tenis, fotbal, lední hokej

Vynikajícího stolního tenistu jsme ještě v naší galerii nepředstavovali, tak to napravujeme. Je to sice už dávno, kdy Ladislav Taran zářil v týmech stolních tenistů v Bakově nad Jizerou a v Bělé pod Bezdězem, ale to vůbec nesnižuje jeho tehdejší sportovní kvality.

Byl pravidelně nejlepším hráčem okresních soutěží a ocenění získal za dobu své sportovní kariéry mnoho a mnohokrát stoupal na stupně vítězů. Díky svým zkušenostem se později stal vychovatelem hráčů mladé generace a svých nástupců.

Nehrál však výborně jen stolní tenis. Byl to také aktivní hráč kopané a ledního hokeje, kde také předváděl své umění po boku svých spoluhráčů, např. J. Bednáře, J. Nolla, A. Rajtra, J. Šimona a dalších. Prostě sportovec tělem i duší!

 


19.2.2017 19:50:07 - aktualizováno 23.2.2017 10:55:24 | přečteno 4647x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load