Bike and Ski Bakajda závodí a chystá další Pohár města Bakova nad Jizerou

Bike&Ski

červenec, 2012

Závodní sezona bakovského cyklistického týmu Bike and Ski Bakajda je nyní uprostřed léta v plném proudu. Formace, která má již téměř 30 aktivních členů, se zaměřuje na závody horských kol v mládežnických i dospělých věkových kategoriích. Od začátku závodního období, v dubnu letošního roku, absolvovali její členové již kolem stovky individuálních startů v závodech doslova po celé ČR. 

Dospělí závodníci se soustředí především na starty v MTB maratonech a dalších vytrvalostních podnicích, zástupci mladších věkových kategorií startují v prvé řadě v závodech charakteru cross country, které ti starší kombinují se starty na kratších maratonských tratích.

Tradičním vrcholem první části sezony se stal podnik Bezdězská 50. Na start tohoto závodu se letos postavilo rekordních sedm stovek cyklistů, mezi nimi celkem 15 bikerů z bakovského klubu. V závodním poli, ve kterém nechyběli ani někteří známí špičkoví cyklisté jako např. Petr Dlask nebo Václav Ježek, se vůbec neztratili. Nejlepšího umístění dosáhl Zdeněk Hendrich, který obsadil celkově 10. místo s nevelkým odstupem na vítězného Václava Ježka. Ve stejné skupině dorazil do cíle i druhý bakovský jezdec Jakub Šulc, kterému patřilo 17. místo v absolutní klasifikaci a současně se stal vítězem v kategorii juniorů do 18 let. Umístění dalších závodníků Bike and Ski Bakajda byla následující: 32. Jan KYSELA, 60. Jan ROUBÍNEK, 81. Jindra NOVÁK (2. v kategorii juniorů), 131. Vladimír FRENCL, 179. Tomáš ČERMÁK, 193. Ondřej PRENĚK, 244. Dušan ŠIMON, 245. Michal PALOUNEK, 298. Jan ŠTĚPÁNEK, 397. Lucie HUNČOVSKÁ, 545. Karel NOVÁČEK, 583. Ondřej FRENCL, 592. Tereza NOVÁČKOVÁ. Ondra Preněk navíc přidal celkově 2. místo v Lawi Minitur, v kategorii juniorů, která je tvořena součtem závodů Bezdězská 50 a Auto 50 Českým rájem. Tým Bike and Ski Bakajda bojoval o stupně vítězů i v soutěži družstev. Nakonec mu těsně unikla 3. příčka a skončil na 4. pozici za poloprofesionálními týmy Alpine Pro a Madeta a velmi silným družstvem Ski Paudera. Během závodního dne byli vidět i naši dětští závodníci. Terezka Vaníčková zvítězila v kategorii mladších žákyň, David Šulc obsadil 3. místo v závodě chlapců do 10 let. Výborné podmínky a zázemí během Bezdězské 50 zajišťoval našim závodníkům hlavní sponzor klubu, společnost Emerge, kterému patří velké poděkování.

Během druhého červnového víkendu se uskutečnil pozoruhodný podnik ve známém areálu Vesec u Liberce. Sjeli se sem nadšenci z celé ČR, aby absolvovali 24hodinový závod na horských kolech. Klub Bike and Ski Bakajda sestavil tým v kategorii smíšených 4členných družstev ve složení Dušan Šimon, Vojta Malina, Jan Kysela, Michaela Malinová. V závodě s nezaměnitelnou atmosférou se všichni členové týmu neúnavně po celých 24 hodin střídali v kroužení po zajímavém 12 km dlouhém terénním okruhu, aby nakonec urazili v součtu 466 km. Bylo z toho fantastické druhé místo ve své kategorii! Pozoruhodný výkon podal během tohoto závodu ultramaratonec Zdeněk Kříž, nám dobře známý jako host a spolupořadatel z uplynulých ročníků závodu horských kol Pohár města Bakova nad Jizerou, který sám bez střídání odšlapal během 24 hodin neuvěřitelných 441 km a stal se jasným vítězem kategorie jednotlivců.

Závěr června patří již tradičně triatlonovému závodu Dřevěný muž, který se koná v nedalekých Příhrazech. Stejně jako v předešlých letech nechyběli na startu ani členové Bike and Ski Bakajda. V náročném triatlonu, který představuje 800 m plavání, 104 km na kole a 12 km běhu dosáhli těchto umístění: 17. Jan Kysela, 19. Zdeněk Hendrich, 68. Jan Štěpánek, 75. Olda Kysela, 76. Dušan Šimon, 98. Michal Palounek.

Nejaktivnějšími závodníky klubu jsou členové mládežnických kategorií. Více než desítku startů od začátku sezony má na svém kontě každý z pětice Radim Zeman, David Šulc, Tereza Vaníčková, Ondřej Preněk a Jakub Šulc. S o něco menší frekvencí závodí i Tereza Nováčková, Jindra Novák, Ondra a Pepa Frenclovi.

Radim Zeman se pravidelně účastní podniků zařazených do seriálu Liberecký pohár, Kolo pro život a některých dalších závodů. Výborně si vede zejména v Libereckém poháru, kde se v každém závodě rve o první příčku a v celkovém hodnocení mu patří průběžně skvělé 2 místo. V seriálu Kolo pro život se drží průběžně na 9. místě ve své kategorii.

David Šulc se soustředí na Liberecký pohár a seriály Kolo pro život a Peklo severu. V úvodních podnicích Libereckého poháru obsadil třetí a druhé místo a v průběžné klasifikaci mu náleží třetí příčka. V sérii Kolo pro život se postupně zlepšuje a posunul se již na 6. místo průběžné klasifikace. Daří se mu i v podnicích seriálu Peklo severu, kde mezi výrazně staršími závodníky obsadil rovněž 2. a 3. místo. Kromě uvedených závodů má za sebou ještě celkem sedm dalších startů, ve kterých zaznamenal 5 umístění na stupních vítězů. 

Zatím životní sezonu zažívá Tereza Vaníčková. Vede si suverénně v seriálu Liberecký pohár, kde dosud nenašla přemožitelku a celkově první místo jí náleží i v průběžném pořadí série Kolo pro život. Dále se zúčastnila řady jednorázových závodů, ve kterých dosáhla několika vítězství. První příčka v kategorii mladších žákyň ji patřila v závodě Bezdězská 50, Bílý kámen, Author 50 Český ráj a několika dalších. Tereza si letos vyzkoušela i závod nejvyšší domácí kategorie - Český pohár. Na fyzicky i technicky velmi náročné trati v Bedřichově startovala v kategorii starších žákyň a obsadila velmi solidní 18. místo mezi 25 vesměs až o 2 roky staršími dívkami.

Ondřej Preněk se zaměřuje na MTB maratony. Největšího úspěchu zatím dosáhl v závodě Apache Jestřebí hory zařazeného do seriálu Kolo pro život, ve kterém obsadil 3. místo v kategorii kadetů. V celkovém pořadí seriálu Kolo pro život se v kategorii kadetů do 16 let drží na průběžném 4. místě.


Největšími letošními úspěchy Jindry Nováka jsou vítězství ve výše uvedeném závodě Apache Jestřebí hory v kategorii kadetů a 2. místo v kategorii juniorů v závodě Bezdězská 50. Jindra má již za sebou i několik dalších startů v MTB maratónech. Tereza Nováčková se může pochlubit 2. místem z legendárního Malevilu v kategorii juniorek.

Prioritou Jakuba Šulce je účast v závodech Českého poháru a Mistrovství ČR horských kol. Měl vynikající vstup do sezony - v úvodním podniku Českého poháru v Teplicích obsadil mezi nejlepšími bikery z celé ČR vynikající 3. příčku v kategorii kadetů do 16 let. Jeho start v dalším podniku Českého poháru v Bedřichově byl bohužel poznamenán hlásící se virózou, ale přesto vybojoval cennou 6. příčku. Zdravotní potíže jej vyřadily z 3. závodu poháru v Kutné Hoře. Ve čtvrtém dílu této nejvyšší domácí soutěže pořádaném v Aši obsadil opět 6. místo a to mu náleží i v průběžném pořadí poháru. 
Vedle nejvyšší domácí soutěže se pravidelně účastní seriálu Kolo pro život. Ze čtyř startů dosáhl 2 vítězství a 2 druhých míst a průběžně je na 2. místě celkové klasifikace kategorie kadetů. Jakub dále zvítězil ve své věkové kategorii v několika dalších zajímavých podnicích: Velká cena pivovaru Vratislavice, Merida Bike Vysočina, Bezdězská 50, Malevil cup, Peklo severu v Prysku a má na kontě také několik druhých míst. 
Nyní se připravuje na Mistrovství Evropy do 16 let, které se uskuteční v rakouském Grazu. V září bude chtít uspět na domácí půdě v závodě Pohár města Bakova nad Jizerou.

Již 7. ročník tohoto tradičního závodu se uskuteční 8. 9. 2012 za podpory města Bakova nad Jizerou ve volnočasovém areálu v Bakově. 
Organizátoři zůstávají věrni osvědčenému krátkému XC okruhu o průměrné délce 1, 3 km, který svými kombinacemi technických či méně obtížných úseků a samozřejmě i délkou samotného závodu, respektuje jednotlivé věkové kategorie. Nejmladší závodníci tedy absolvují zhruba 400 metrovou trať na speciálním rovinatém okruhu, ti nejstarší pak trať okolo 10 kilometrů okořeněnou technickými pasážemi. Kategorie zůstávají stále stejné od 1 do 18 let, přičemž jsou děleny po dvou letech. Pro borkyně a borce, kteří se zatím na klasickém kole nestihli naučit a jezdí na odstrkávadlech, je přichystána kategorie pod názvem Moto GP. Podmínky pro přihlášení do této kategorie naleznete na webu závodu. V ostatních kategoriích se startuje vždy po dvou ročnících narození. Tratě, jejich délka i náročnost jsou pečlivě voleny s ohledem na věk závodníků, poskytují zároveň dostatek atraktivních prvků uspokojujících i bikové nadšence. Nejde však o nezvladatelné pasáže, které by pro svátečnější jezdce znamenaly překážku. 
Věříme, že stejně jako v předešlém roce, dorazí na start v některých věkových kategoriích prakticky kompletní česká biková špička v čele s několika mistry ČR.

Přestože jde o cyklistické závody, hlavní myšlenkou akce zůstává propagace aktivního využití volného času mládeže. Kromě hlavního závodu horských kol budou k dispozici i doprovodné akce jako například sprint, pásmo soutěží pro nejmenší Pohádková stezka, skákací hrad, akce pod patronátem BESIPu či další sportovní disciplíny a atrakce. Loňské pilotní projekty měření čipovou technikou a štafetový závod trojic se velmi osvědčily, takže se stávají pevnou součástí závodního dne. 
Novinkou bude vyhlášení nejlepších závodníků s bydlištěm v Bakově nad Jizerou, tedy jakési malé mistrovství našeho města ve vybraných věkových kategoriích.

Jména hostů zatím prozrazovat nebudeme, nicméně jako vždy hosté budou a budou to, jak jinak, než zajímavé osobnosti.

Rádi bychom zdůraznili, že Pohár je stále pro všechny účastníky i příchozí zdarma a že s prázdnou závodníci rozhodně neodejdou. Organizátoři se stále snaží zvyšovat množství cen a pozorností, kterých bude během akce rozdáno na několik set. Kromě toho se bude opět losovat i tombola, kde jsou hlavní cenou kola značky DEMA. Organizátoři děkují všem sponzorům a partnerům, bez jejichž podpory by nebylo možné tuto akci uspořádat. Velký dík patří především městu Bakovu nad Jizerou a hlavním partnerům společnostem EMERGE a ČESKÉ POJIŠŤOVNĚ.

Registrace závodníků on-line bude spuštěna počátkem srpna na www.poharbakova.cz, sledujte proto průběžně web. Naleznete tam jak aktuality, tak i propozice závodů, fotogalerii z loňského ročníku a v případě dotazů se můžete obrátit na organizátory prostřednictvím diskusního fóra.

Organizační team Bike & Ski Bakajda tímto všechny srdečně zve druhou zářijovou sobotu do známého areálu v Bakově nad Jizerou.

Těšíme se na shledanou!

Za tým Bike & Ski Bakajda
Lenka Volfová a Petr Šulc

Bike&Ski

Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
Bike&Ski

Bike&Ski

 
 
2.2.2013 22:43:22 | přečteno 2246x | magdalena.bulirova
load