Pytel zážitků Furiantů a Maloběláků

DS TYL   Ples v divadle

Vážení a milí čtenáři Bakovska, vzhledem k tomu, že se pročítáte dvojčíslem a tedy od akcí námi pořádaných uplynulo již moře času a nebylo moc příležitostí se hned vypisovat ze zážitků, máte štěstí, že to vezmu v letu. I tak toho ale bude dost.

Miklulášská na hradě

V sobotu 7. prosince jsme se všichni z plných sil posnažili, abychom uspořádali již tradiční Mikulášskou nadílku na hradě Zvířetice. Tentokrát jsme upustili od rozsvěcení stromku v Malé Bělé a sraz si dali rovnou na hradě. Velký kus práce odvedli bakovští hasiči, malobělští baráčníci a členové osadního výboru v Malé Bělé, kteří akci zaštiťovali. Poděkování však patří městu za zápůjčku hradu a všem ostatním, kteří nějakým způsobem pomohli s realizací. Mikuláš s osmi anděly a dvanácti čerty obdaroval 150 dětí, což si myslíme, je pěkné číslo. V letošním roce bychom se měli potkat ve zvířetickém pekle v neděli 6. prosince. 

Mladoboleslavský hrad

V sobotu 14. prosince absolvoval dětský soubor Kominíček vystoupení na Mladoboleslavském hradě. Děti předvedly něco málo vánočního v nových sukních a špenzrech (kabátek ke kroji) za pěveckého doprovodu tetiček baráčnic z Mnichova Hradiště. Počasí ovšem vůbec nepřálo, a tak se první vystoupení odehrálo ve sklepení, druhá část pak již na nádvoří, kde jsme potěšili malým živým betlémem.

Vánoční trhy

V neděli 15. prosince jsme poprvé uspořádali v rámci osadního výboru v Malé Bělé zájezd na vánoční trhy. Bohužel ani ve Zhořelci, kam vedly naše kroky, se to vánočním počasím zrovna neblýskalo, ale to nám rozhodně na náladě neubralo. Jeli jsme přeci za zážitky a poznáním německého městečka. Hned v úvodu jsme si řekli, že se nejedeme honit za nákupy, a tak každý pojal advent dle svého. Někdo ochutnával místní speciality, někdo si udělal vycházku na polskou stranu města, někdo bruslil a nejlepší náladu měli ti, co chutnali svařené víno a to dokonce i s různými obměnami či příchutěmi. Cestou zpět jsme se do busu všichni pohodlně vešli, neboť tašky s nákupem nikdo netáhl!

Živý betlém

K předvánočnímu času v Malé Bělé neodmyslitelně patří živý betlém. Ani tentokrát nechyběl. A to v sobotu 21. prosince. Příprava začala hned po obědě a naše zkušebna - nebo, chcete-li, budova osadního výboru, se měnila na provoněnou štědrovečerní komnatu. Nechybělo chutné svařené víno, ale především tradiční vánoční pokrmy staročeské. Kapr, kuba, vánočka, cukroví, ovoce, bramborový salát, brambory s tvarohem, muzika, rybí, hrachová a čočková polévka a mnoho dalšího co zmizelo během chvilky z prostřeného stolu.

V 16 hodin vypukla ta veliká sláva narození Ježíška, kterým byla nádherná holčička Anička od baráčníků z Trenčína Petry a Radovana, kteří představovali Pannu Marii a Josefa. Krásné české koledy zazpíval pěvecký sbor z Kněžmosta pod vedením Elišky Josifové. A to už se k jesličkám začaly blížit postavy nesoucí dary. Kromě darů jsme měli tentokrát i ochočená živá zvířátka, která byla velkou atrakcí. Ovečky, kozičky, lama a oslík jsou zvyklí na lidi a proto s námi vyrazili také pozdravit Ježíška. O ozvučení se nám postaral Fanda s Pavlem a každému, kdo jakoukoli měrou přispěl ke krásnému podvečeru, patří obrovské poděkování.

Silvestrovské posezení

A jen přeběhly Vánoce, už jsme měli zase napilno s přípravou Silvestrovského posezení, které také neodmyslitelně patří do kategorie - baráčnická akce. Potkáváme se již mnoho let 29. prosince bez rozdílu co je to za den. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Jen nám na poslední chvíli onemocněl muzikant, tak jsme se museli spokojit jen s reprodukovanou hudbou. Nakonec ale naše posezení splnilo účel. A to, připomenout si, co se nám podařilo v uplynulém roce a v radosti se pustit do akcí roku nového. A na to jsme si všichni řádně připili!

Silvestr

Stejně tak jsme učinili zase v trochu jiné sestavě poslední den v roce, který trávíme na kopci nad Malou Bělou, v dobré víře, že snad tentokrát nasněží. Bývaly doby, kdy jsme chodívali skutečně sáňkovat, ale v posledních letech nám to s tím sněhem nějak nevychází. Ale, nám to přeci vůbec nevadí, tak ty sáňky alespoň vyvětráme a zasmějeme se nad vzpomínkami uplynulého roku, a že jich bylo! Následuje pak tradiční opékání, neb je prostě posledního v měsíci. Kde jsme si popřáli hlavně zdraví a chuti do dalších našich aktivit.

Tři králové

A ty na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat, neboť hned v pondělí 6. ledna jsme vyrazili do ulic Malé Bělé s Tříkrálovou koledou. Obešli jsme 27 stavení, kde jsme byli moc mile přijati a na oplátku jsme zazpívali (jen jednou v roce veřejně zpíváme, jinak si nedovolíme) a popřáli všem hodně zdravíčka a štěstí v novém roce a samozřejmě také poděkovali za přízeň, které se nám dostává v rámci návštěvnosti našich akcí.

Ples na Trenčíně

18. 1. vystupoval soubor Furiant s moravskými tanci jako předtančení na baráčnickém plese na Trenčíně. Věřím, že článek se zde objeví z pera pořadatelů, neb si myslím, že taková událost se na Trenčíně nekonala snad 30 let a snaha obnovit tuto tradici za zmínku stojí. A musím trenčínské pochválit, že po takové odmlce se nemuseli za ples určitě stydět.

Dovolím si zde také připomenout jedno rodinné výročí a to: 19. 1. 2020 by se dožil 100 let náš děda FRANTIŠEK ČINKA z Malé Bělé. Směle si dovoluji říct, že hlavně díky němu máme naše soubory. To on nás vždy vedl k baráčníkům. Věřím, že i on by měl radost z toho, jak to dnes vedeme.

Ples v Kosmonosích

25. 1. vystupoval Pozdní sběr na plese kosmonoských baráčníků. Ti ho tentokrát přesunuli do josefodolské sokolovny a dobře udělali, prostředí se více hodí k plesání než v posledních letech Forum. K dobré náladě hrála skupina Difur Band.

Poděkování

Ještě bych zde ráda poděkovala za výbornou spolupráci s městem, dále technické četě za pomoc v rámci osadního výboru a městské policii za dohled při našem betlému.

A pokud můžu, moc ráda bych poděkovala DS Tyl za vyvedenou novoroční komedii v jejich nastudování a také za krásný divadelní ples!

A na závěr klobouk dolů před Michalem Kořínkem a Petrem Čáslavským za to, jak dokázali v prosinci udělat z malé obce Zvířetice nejnavštěvovanější místo na Boleslavsku. Moc se Vám to kluci povedlo!

Monika Čapková


Akce na přelomu roku

DS TYL   Ples v divadle

DS TYL Ples v divadle

 
Hrnčířský dvůr

Hrnčířský dvůr

 
Mikuláš na hradě

Mikuláš na hradě

 
Mladoboleslavský hrad

Mladoboleslavský hrad

 
Ples na Trenčíně

Ples na Trenčíně

 
Ples na Trenčíně

Ples na Trenčíně

 
Ples na Trenčíně

Ples na Trenčíně

 
Ples v Kosmonosích

Ples v Kosmonosích

 
Ples v Kosmonosích

Ples v Kosmonosích

 
Ples v Kosmonosích

Ples v Kosmonosích

 
Silvestr

Silvestr

 
Silvestr

Silvestr

 
Silvestrovské posezení

Silvestrovské posezení

 
Tři králové

Tři králové

 
Tři králové

Tři králové

 
Tři králové

Tři králové

 
Vánoční trhy

Vánoční trhy

 
Vánoční trhy

Vánoční trhy

 
Živý betlém

Živý betlém

 
Živý betlém

Živý betlém

 
Živý betlém

Živý betlém

 
Živý betlém

Živý betlém

 
Živý betlém

Živý betlém

 
 
10.2.2020 13:34:35 - aktualizováno 10.2.2020 13:42:32 | přečteno 180x | magdalena.bulirova
load