Hory, které nabízí pouze vrcholy

přesun domů

Lužické hory jsou opravdové hory, byť výškově jsou na tom hůře jak Vysočina. 

Jsou to hory pouze ve zmenšeném měřítku. Jejich vrcholy trčí jako homole cukru nad okolní krajinou, která je zahalena do krásných lesů. Nejvyšším bodem je Luž (793 m. n. m.). Dalšími vrcholy jsou Pěnkavčí vrch, Jedlová či Hvozd. 

Třídenní cyklistická akce začala v sobotu na bakovském hlavním nádraží, odkud jsme vyrazili do podceňovaných hor vlakem. Následný desetikilometrový přesun z nádraží do cílové obce Dolní Světlá nám potvrdil, že zdejší krajinný reliéf moc rovinek nenabízí. Počasí navzdory předpovědím cyklistice nakonec přálo. Rtuť teploměru sice výrazně nepřekročovala desítku, ale nepršelo. A lužické kopce a zimní doplňky napomáhaly tělu udržovat potřebnou vnitřní teplotu. Především výšlap na Hvozd (německy Hochwald – 750m. n. m.) všechny dostatečně zahřál. 

V neděli byl na programu výlet do Rumburka na zmíněný fotbalgolf. I když ranní teplota -1° a fakt, že nejvyšší kopce jsou pod sněhovou pokrývkou, málem plány zhatily. Po snídani jsme si však všichni řekli, že nejsme přeci z cukru, a jedem. Několik sněhových vánic prověřilo morální stránky nás všech. Naštěstí největší nepřítel cyklistů déšť nepřišel, a tak jsme nezmokli. 

Podobný průběh mělo počasí i poslední den, kdy v pondělí došlo přes Brniště, Mimoň a po lesní cestě kolem Bezdězu na návrat domů. Mezi kolaři, co dali za tři dny více jak 130 km vzdálenostních, a několik kilometrů i výškových, byli i bardi, jež věkově patří mezi penzisty. Ovšem jejich neutuchající entusiasmus je vybičoval k neuvěřitelným výkonům, kterým by se mnozí jejich vrstevníci ani nepřiblíží. Zaslouží upřímnou poklonu…

Lužické hory na kole

společné foto

společné foto

 
výšlap

výšlap

 
přesun domů

přesun domů

 
 
8.6.2016 21:13:19 | přečteno 309x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load