Kdo to vlastně byl Václav Oplt?

fotbal

Místní pamětníci si jistě vybaví talentovaného bakovského brankáře, který chytal II. ligu za Hradec Králové a zajímali se o něj tehdejší nejlepší prvoligové týmy. Ovšem mladší generace možná ani netuší, proč turnaj nese již 39 let jeho jméno.  

Václav Oplt, obrázek se otevře v novém okněKdyby nebylo tragického okamžiku roku 1972, mohl by se Václav Oplt zapsat do klubové historie například prvoligové Dukly nebo Sparty Praha. …

Co se vlastně osudného dne 9. května stalo? TJ Spartak Hradec Králové hrál ve slovenském městě Martin s domácím týmem TJ Strojárne o postup do I. ligy. Za bezbrankového stavu v 88. min vyslali domácí na polovinu hostů dlouhý přízemní míč, který směřoval do pokutového území. Proti balonu vystartoval Oplt, vrhl se po něm, zachytil jej a setrvačností dojížděl po mokrém trávníku. Ve snaze lehce tečovat centrovaný balon šel proti Bakovákovi skluzem domácí útočník Hruška. Následoval střet, ve kterém koleno Hrušky zasáhlo oblast srdce Oplta. Bohužel čtyřiadvacetiletý Václav Oplt 11. května 1972 poslednímu boji s nekompromisním protihráčem - se smrtí - podlehl v tamní nemocnici. Doma se jeho návratu z mistrovského zápasu nedočkala manželka a osmnáctiměsíční dcera, a uzavřela se tak kariéra a život talentu, jenž měl nakročeno do nejvyšších pater československého fotbalu.

Roman Vaněk

19.8.2015 12:56:55 | přečteno 1111x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load