Ohlédnutí za uplynulou fotbalovou sezonou očima předsedy klubu

Koloběh fotbalových soutěží není možné zastavit. Jedna fotbalová sezona skončí a vzápětí na dveře klepe další. Než začne další díl nekonečného seriálu, pojďme nahlédnout do kabin jednotlivých bakovských týmů od přípravky až po starou gardu a zrekapitulovat jejich minulou sezonu.
Kromě fotbalových výsledků bych rád zmínil i to, co nového se událo kolem fotbalového hřiště, nebo přímo v útrobách klubového zázemí.
Minižáci
Do fotbalové přípravky dochází kolem 50 dětí. Hlavním trenérem je Jiří Domácí. Klukům již od předškolního věku se věnuje společně s dalšími pomocníky většinou z řad rodičů hráčů. Dvakrát týdně pravidelně trénují a připravují se na mistrovské turnaje konající se v rámci mladoboleslavského okresu. Na čtvrtině hřiště hrají v počtu 4+1. Podzimní část soutěže naši nejmenší suverénně ovládli a letos na jaře titulem přeborník okresu potvrdili dominanci ve své kategorii.
Mladší žáci (7+1)
O málo starší věkovou kategorií jsou mladší žáci. Desetileté kluky již čeká celá jedna polovina hřiště. Pod vedením loučícího se dua Petr Janda a Jan Nagy skončili v okresním přeboru na 7. místě. Oba trenéři za svoji obětavou práci u fotbalových nadějí zaslouží poděkování. Bez jejich přičinění by klub tuto věkovou kategorii asi nikdy neměl, a minižáci by to měli při přechodu ke starším žákům hodně těžké.
Starší žáci, dorost
Bakovským žákůmse loňská sezona vyvedla náramně. Druhé místo v krajské I.A třídě předurčuje úspěch dorostu, kam velká část hráčů již přešla. A proto před trenéry Milanem Beránkem a Janem Kvapilem stojí jasný cíl, návrat dorostenců do krajského přeboru. Již na jaře jim žáci výrazně pomohli v odpoutání se od posledního místa v okresní tabulce a získání nečekaného 8. místa.
Tým starších žáků se nerozpadá pouze odchodem hráčů, ale po šesti letech končí na lavičce také trenér Jan Resl. Vedení klubu na konci sezony tak muselo usilovně hledat náhrady za končící trenéry mládeže. Mladší žáky vede od léta Ladislav Lehký. Ke starším žákům se po letech opět vrátil Patrik Špringer.
Dospělí – A-tým, B-tým
Rezervní tým dospělých se na jaře v OP III.třídy dostal po druhém vyhraném zápase dokonce na 2. místo průběžné tabulky, a měl našlápnuto skončit hodně vysoko. Bohužel nevyrovnanost výkonů a následná klopýtnutí se slabými soupeři vedly k pozvolnému pádu až na konečné 6. místo. Na jaře byli do týmu pravidelně zařazováni dorostenci, a jak Radim Cecava, tak i Tomáš Kendík si v mužstvu své místo našli a jsou velkým příslibem pro posílení A-týmu.
Hráčům A- týmu se dařilo střídavě. Po výhrách v prvních čtyřech kolech přišly nečekané a zbytečné ztráty bodů v Lužci a doma s posledním Řepínem. Po zkratu našeho gólmana v Pěčicích a špatném výkonu v Bousově se tým musel s vytyčeným cílem, skončit do 3. místa, rozloučit. Bramborová medaile byla nakonec po nevyrovnaných výkonech adekvátní.
Stará garda
Nesmím zapomenout ani na tým bývalých hráčů. Všem jednou dojde síla a dech na krajský či okresní fotbal. Hráč po dosažení 35 let se stává vlastně „fotbalovým důchodcem“. Pro ty, co chtějí fotbal dál hrát, garda nabízí po celý rok pravidelné přátelské zápasy a turnaje. V červnu pořádal klub již III. ročník turnaje starých gard pod názvem PREFA CUP. Toho se letos zúčastnilo devět týmů z okolí i z větší dálky. Nejdál to do Bakova měla Herta Praha a tým ze Železného Brodu. Turnaj nakonec ovládli Slavíci Bakov. Šlo o mužstvo, které v podobném složení před patnácti lety vládlo českému futsalu. Garda Bakova skončila třetí a Bejci až pátí.
Areál
A nakonec pár slov k přeměně sportovního areálu V Podstrání. Již na podzim ho olemoval nový povrch a veřejné osvětlení. Na jaře se pokračovalo s revitalizací okolí stadionu prořezání křovin, poražení starých stromů a vysázení nových. Nové lavičky lemující fotbalové a tenisové hřiště přispívají k relaxaci v přírodě nedaleko centra města. Vedení klubu využilo stavebního ruchu a po domluvě s Městským úřadem, jenž celou proměnu areálu řídil, nechalo pomocí zemních strojů upravit prostor za brankou tak, aby mohlo vzniknout nové tréninkové hřiště o rozměrech 70x30metrů. Velký počet mládežnických týmů společně s dospělými, využívá doposud denně pouze hlavní trávník, a proto další travnatá plocha je nutností. Městský úřad, jakožto vlastník celého areálu, pomáhá fotbalovému klubu realizovat i další vlastní záměry. Prostor kolem střídaček byl během června opatřen zámkovou dlažbou a letité plechové přístřešky nahradily nové střídačky odpovídající nejnovějším trendům. Dalším úkolem během letní pauzy byla přeměna sprch a kabin jak domácích, tak hostí a odizolování vnitřních příček od spodní vlhkosti. Tato vnitřní rekonstrukce byla pořízena z dotace, kterou jsme obdrželi od fotbalového svazu.
Nutno podotknout, že práce související s přeměnou fotbalového zázemí si hráči provádí převážně sami a patří jim velký dík za to, že srdce nevkládají pouze do vlastních fotbalových zápasů, ale i do všech akcí, které vedou ke zlepšení fotbalového zázemí. Neporadili bychom si však bez těžké techniky poskytnuté Městským úřadem, proto srdečné poděkování patří i panu Václavu Jandovi a místostarostovi Václavu Grünwaldovi.
Roman Vaněk