Rozhovor s úspěšným trenérem fotbalových žáků

Jan Resl

Starší žáci po dvou odehraných sezonách v krajské I. A třídě dosáhli na skvělé 2. místo. Nastříleli 104 branek a pouze 2x prohráli. Jako jediní porazili v dramatickém jarním duelu suveréna soutěže.  

Skvělá parta se však rozpadá. Po letech odchází polovina hráčů k dorostu a zároveň končí u kormidla dosavadní trenér Jan Resl. V rozhovoru s ním se můžete dozvědět o jeho začátcích trénování, nebo jak se během společných šesti let měnil tým…

Kdy a proč ses jako trenér ujal žáků?

V sezóně 2008/09 jsem se začal pohybovat u družstva minižáků a vzhledem k tomu, že v té době se hledal trenér pro tuto kategorii, tak jsem víceméně dostal od vedení klubu jasný signál – hraje ti tam syn, budeš trenér! Takže jsem oficiálně trénoval od roku 2009…

Byl ti nějaký trenér, který tě vedl jako hráče, vzorem? K trénování potřebuješ určité znalosti, kde jsi k nim přišel?

Dobrovolně bych se asi o tuto pozici nepřihlásil, navíc v době, kdy se snažím ještě sám hrát. Vyloženě vzorem mi žádný trenér nebyl, z každého trenéra jsem si vzal, to co mě zaujalo a snažil jsem se vytvořit si vlastní koncepci. Začínal jsem tím, co mi přišlo vhodné, přečetl jsem si asi 3 publikace fotbalových expertů na mládež a zkonzultoval své nápady s mládežnickými trenéry u ligových mužstev, případně převzal některé věci od nich.

Předpokládám, že jsi tým znal podrobně. Na které hráče jsi tenkrát nejvíce sázel?

Tým se tvořil postupně, především silné ročníky 1999 a 2000 hrály prim. V týmu minižáků vynikal Robert Fryč, Honza Říha a Lukáš Culek z Nové Vsi. Největším bojovníkem byl univerzální Petr Koukal, ten však dal přednost tenisu. S minižáky jsme vyhráli okresní pohár a skončili druzí v přeboru před Benátkami a Dobrovicemi!

Později, již jako starší žák přišel k týmu Pepa Reichelt z Horek a Tomáš Vitmajer z FK Mladá Boleslav.

Ale musím říct, že spíš než na jednotlivé hráče, jsem kladl důraz a spoléhal na kolektivní pojetí a týmový duch.

Aby tým vyhrával, bylo zapotřebí probudit i v dalších hráčích fotbalový um. Kdo udělal největší pokrok a zároveň tobě radost?

Velký pokrok udělali tahouni – Říhovi pomohl půl rok v M. Boleslavi, Reslovi rok v Jablonci. Prokůpek a i Vitmajer získávali zkušenosti v krajském přeboru hrající za M. Hradiště. Nutno říci, že díky těmto dvěma hráčům Hradiště krajský přebor udrželo. Dále nahoru šel Marcinko, ale u něj chybí větší vůle… Všichni jmenovaní žáci mají odehranou velkou porci zápasů i v dorostenecké kategorii….

Vedle nich vyrostli další – Tomáš Hulinský, a v poslední době se hodně zvedl i Honza Hrabánek.

Postup po čtyřech sezonách v okresním přeboru do krajské I. A třídy byl ze druhého místa. Pamatuješ první zápas na Mělníku? Byl výrazně jiný, než-li ty dosavadní okresní duely?

Poslední sezonu nás porazily pouze Dobrovice a venku Luštěnice. Ve 22 kolech hráči nastříleli téměř 100 branek. Tým na krajskou soutěž byl dobře připravený, důkazem bylo umístění na 5. místě.

První zápas proti Pšovce Mělník se odehrál bohužel bez mé přítomnosti. Tenkrát na lavičce zůstal osamocený Milan Beránek a kluci pod jeho vedením nešťastně prohráli gólem v nastaveném čase.

Ve druhé sezoně už to bylo mnohem lepší. Téměř jste šli od vítězství k vítězství a konečné druhé místo. Byl takto i před sezonou stanoven cíl, umístění na bedně? Který zápas tě mile potěšil a naopak zklamal? Cíl byl do třetího místa a ten byl splněn. Zklamal mě podzimní domácí duel s Lysou, kdy jsme propadli herně i výsledkově (i když soupeř zřejmě nasadil i dorostence). Potěšil mě nejvíc výkon, bojovnost a nakonec i výsledek v parádním zápase s FC Mělník.

Ano, mohu potvrdit, zápas s prvním FC Mělník byl opravdu zážitek. Vítězství zasloužené. Bohužel kluci vítězství a ani výkon proti stejnému soupeři nezopakovali na domácím žákovském turnaji na Memoriálu V. Oplta, který se uskutečnil po skončení sezony…

Mělník oproti jarnímu zápasu nasadil ještě jednoho velmi kvalitního hráče, který zápas rozhodnul. Tedy až poté, co jsme v prvních minutách nedali dva samostatné nájezdy na brankáře, kdybychom je proměnili, mohl výsledek vypadat obráceně, ale ve sportu se na kdyby nehraje.

FC Mělník postoupil do krajského přeboru, nakonec vyhrál i bakovský turnaj. Poté v Mělnickém deníku vyšel rozhovor s trenérem tohoto týmu. Mimo jiné chválil organizaci našeho turnaje….

Co jsi však říkal na jeho sebekritiku v tisku ohledně zmíněného „prokoučovaného“ jarního zápasu v Bakově, který chtěl za každou cenu vyhrát a v poslední minutě za stavu 4:4 vyslal na rohový kop i brankáře, a po následné ztrátě míče z protiútoku Bakov dal na konečných 5:4?

Soupeř přijel do Bakova bez ztráty bodu a s náskokem šesti bodů na druhé Lobkovice. A celou soutěží chtěl projít bez bodové ztráty, čemuž rozumím …. A proto ztracené vedení ve zmíněném zápase bych chtěl získat stejně, jako mělnický kouč. Mě těší, že jsme je jako jediní dokázali porazit. Vzhledem k tomu, že FC Mělník je spíše něco jako okresní výběr, a my jsme poslední sezónu odehráli výhradně s našimi odchovanci.

Kluky v pubertě bylo nutné vést k disciplíně. Jaká je tvoje strategie, být více tátou - kamarádem anebo přísným učitelem?

Strategie kamarád vždy znamenala laxní přístup, takže preferuji spíše přísnější metody. Na druhou stranu, kluci v posledním roce už věděli, co chci, a fungovali automaticky, takže už šlo jen o drobné korekce…

Co ti nejčastěji bránilo postavit ten nejsilnější tým? V minižácích výlety a návštěvy u babiček, v žácích především nemoci a i zranění.

Říká se, že je umění v nejlepším skončit. Úspěchy člověka neustále ženou za vyššími metami. Co tě vedlo ukončit jednu úspěšnou fotbalovou etapu?

Každý klub je dnes rád za každého trenéra, který se mládeži věnuje, a bude hůř… Nekončil jsem na vrcholu, ale především díky pracovnímu vytížení a myslím, že po těch letech kluci potřebují změnu. V dorostu je dobře složená trenérská dvojice, která je schopná s nimi i v kraji podobné umístění zopakovat.

Pokud se ohlédneš za trenérskými roky, jistě musíš mít dobrý pocit. Několik hráčů si vychoval pro A-tým….

To se ještě uvidí, hráči se do patnácti let učí, a pak se teprve ukáže jejich skutečný fotbalový charakter… Snad kluci budou nadále držet partu, kterou měli, a vydrží u fotbalu i v budoucnu… Nyní z nich 5 - 6 kluků má potenciál se prosadit v A-týmu, ale vše ukáže čas.

Konečná pořadí starších žáků:

2014/15 – KP I. A – 2. místo

2013/14 – KP I. A – 5. místo

2012/13 – OP MB – 2. místo (postup do KP)

2011/12 – OP MB – 8. místo

2010/11 – OP MB – 5. místo

2009/10 – OP MB – 7. místo

19.8.2015 12:35:36 | přečteno 646x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load