Sezóna 2015 klubu lodních modelářů Fregata Bakov

Nový model Ing. Stanislava Jakeše

Nastal podzim a je tedy čas ohlédnout se za závodní sezónou lodních modelářů klubu „Fregata“ Bakov nad Jizerou.

České mistrovství letos začalo netradičně brzy. Již v půlce dubna a na netradičním místě u Telče. Z těchto důvodů se za klub soutěže zúčastnili jen zástupci Jakešů. Závody probíhaly za občasného sněžení a teplotě pod deset stupňů. Výsledky byly spíše průměrné bez umístění na prvním místě. Druhý dvojzávod se odehrával koncem května, již na tradičním místě v kempu v nedalekých Jinolicích. Těchto závodů se již zúčastnili i další zástupci klubu Šmejkalovy a v roli hlavního rozhodčího předseda klubu Otakar Holan. Na rozdíl od tradiční účasti v kategoriích modelů s motorovým pohonem se Tomáš Jakeš, jako jediný junior, zapojil do závodů maketových plachetnic. Ostatními plachetničkáři byl mile přijat a během závodů dostal mnoho rad. Nakonec se umístil mezi seniory v půlce startovního pole. V pro něj tradičních kategoriích měl kolísavé výsledky, od prvního až po šesté místo. Okomentoval to tím, že si to šetří na mistroství světa, ale to jsme mu nevěřili. Michal Jakeš se ve dvou kategoriích vyšvihl až na druhé místo. Jinak jak junioři Tomáš Jakeš, Michal Jakeš, Ondra Šmejkal a Nikola Holá, tak senioři Stanislav Jakeš, Vladimír Jakeš a Mirek Šmejkal skončili okolo půlky startovního pole. V půlce června ještě jako poslední příprava před MS čekal Tomáše ze seriálu oddělený závod plachetnic v Třeboni, Stanislav Jakeš se ho zúčastnil jako rozhodčí. Počasí bylo proměnlivé s hodně přeháňkami a Tomáš měl technické problémy s ovládáním plachet, takže nakonec odjel jen jednu jízdu ze tří.

Od 6. 7. 2015. začalo Mistrovství světa v maďarském Banku. Za ČR se ho zúčastnilo 35 modelářů s 45 modely. Z našeho klubu Tomáš Jakeš závodil ve čtyřech kategoriích a Stanislav Jakeš ve dvou kategoriích. Tomáš se tedy během více než týdenního závodění skoro nehnul od vody a jen přebíhal mezi jednotlivými startovišti. V kombinaci se mnou jsme se tedy do okolí podívali jen jedno odpoledne, kdy byla v programu oficiální pauza pro výlet. Částečně díky loňské účasti na ME v Kaliningradě nás s Tomášem ani moc, na rozdíl od jiných českých modelářů, nerozházelo poněkud jiné bodování a přístup rozhodčích, než na který jsou zvyklí z ČR. Tomáše jen mrzelo hodnocení plachetnice. Soutěžní vytíženost Tomáše měla pozitivní vliv na jeho výsledky, zejména v nejvíce obsazené kategorii F4-A, kde po odjetí všech jízd byl na 1. -3. místě. V rozjížďkové jízdě, navíc narušené protesty české výpravy po jízdě prvního českého závodníka, se již podle mne projevila nervozita a skončil na konečném 3. místě. Zařadil se tedy mezi tři české medailisty v mistrovských kategoriích (jedno druhé a dvě třetí místa). I v ostatních kategoriích se umístil na pěkných místech – F4-A – nebodované modely 3. místo, F4-C – plastové stavebnice 5. místo, NSS-A – plachetnice 7. místo a F4-B – modely ze stavebnic s bodováním 11. místo. V seniorských kategoriích se Stanislav Jakeš umístil v polovině startovního pole F4-B 9. místo, F4-C 16. místo.

Po prázdninách jsme se jako klub zapojili do spolupořádání dvou závěrečných soutěží seriálu českého mistrovství. Díky nedostatečným možnostem ubytování u koupaliště v Bakově opět v tradičních Jinolicích. Kromě stálých účastníků se tedy zapojili i další členové klubu ve funkcích rozhodčích a dalších různých pomocníků. V rámci tohoto dvojzávodu se v sobotním závodu plachetnic podařilo Tomášovi jednu jízdu, mezi sedmi ostřílenými seniory, vyhrát, v soutěži seriálu MiČR to pak stačilo na druhé místo. V seniorech se Stanislavu Jakešovi dvěma vítězstvími v F4-B podařilo obhájit celkové vítězství v seriálu. V kategorii F4-C sice také dvakrát vyhrál, ale díky neúčasti v alespoň jedné další soutěži to celkově stačilo jen na třetí místo. Ondra Šmejkal zakončil sezónu nejlepším výsledkem těsně pod stupni vítězů.

V celkových výsledcích mistrovství ČR se zástupci klubu umístili následovně. Junioři Tomáš Jakeš F4-A 6., F4-B 2., F4-C 4. a NSS-A 5., Michal Jakeš F4-A 9., F4-B 3., Ondra Šmejkal F4-A 13., Nikola Holá F4-A 22. Senioři Stanislav Jakeš F4-A 14., F4-B 1., F4-C 3., Vladimír Jakeš F2-B 5., Mirek Šmejkal F4-A 21. V rámci MiČR působil Otakar Holan jako hlavní rozhodčí na čtyřech soutěžích plovoucích modelů a jednou na MiČR stolních maket, toho se jako rozhodčí zúčastnil i Stanislav Jakeš.

Kromě mistrovských soutěží se zástupci klubu zúčastnili i řady veřejných soutěží pořádaných nejen v rámci regionu, ale i v jižních a západních Čechách a na Moravě.

Tradičně se zúčastnil Standa Jakeš se synem Tomášem a Holan Otakar na dětském dnu,  pořádaném hasičským sborem v Kněžmostě ukázkové jízdy a výstavky lodních modelů 5. 9. 2015.

Stanislav Jakeš, Holan Otakar

MS v maďarském Banku

Nový model Ing. Stanislava Jakeše

Nový model Ing. Stanislava Jakeše

 
Modely členů našeho klubu na MS

Modely členů našeho klubu na MS

 
Nový model Ing  S. Jakeše na MS

Nový model Ing S. Jakeše na MS

 
3. místo na MS Bánk Tomáše Jakeše F4A Junior

3. místo na MS Bánk Tomáše Jakeše F4A Junior

 
Standa start Běleč

Standa start Běleč

 
 
13.10.2015 22:53:39 | přečteno 632x | magdalena.bulirova
load