Trochu z historie Klubu lodních modelářů FREGATA Bakov n. J.

DSCN8921

Na přelomu roku 1955 a 1956 se scházelo pár nadšenců orientovaných na lodě vždy někde v okolí Mladé Boleslavi na vodních plochách se svými modely. V Mladé Boleslavi v té době žádná příhodná plocha nebyla. Na koupaliště se nesmělo, a je tomu tak dodnes. 

Tehdy ještě nebyli organizováni. Byli tzv. divocí modeláři.

V té době se seznámil pan Václav Měkuta s instruktorem Svazarmu Jiřím Bosákem a ten mu navrhl, založit klub lodních modelářů. V roce 1957 skutečně vznikl, měl z počátku šest členů. Předsedou klubu se stal pan Měkuta. Klub byl při ZO Svazarmu AZNP Ml. Boleslav.

V sedmdesátých letech přešel klub pod ZO Svazarmu Mladá Boleslav – město, počet členů se pohyboval kolem 35 až 45, byli tam ale lidé i z jiných odborností, klub zde byl až do roku 1990. V té době Svazarm zanikl, vznikla nástupnická organizace Svaz modelářů ČR.

V roce 1976 pan Měkuta ze zdravotních důvodů předal vedení klubu p. Holanovi a v roce 1984 pan Měkuta po těžké nemoci zemřel.

Mimo vlastní modelařinu se někteří členové věnovali mládeži, která pracovala v modelářských kroužcích. Jeden kroužek byl v Domě dětí, tam ho vedl už p. Měkuta, později p. Holan. Další kroužek vedl p. Holan na 6. ZŠ, další kroužek pan Hájek na ZŠ Březno. V Domě dětí bylo v kroužku i 18 dětí. Bohužel dnes nemají děti o modelařinu vůbec zájem, jen počítače.

K tomu malou perličku: asi před 3 lety jsem byl požádán o vedení kroužku v Domě Pionýrů, v počtu dvou dětí. Souhlasil jsem a čekal na děti, až přijdou na první schůzku. Nakonec přišel jen jeden, po krátkém vysvětlení postupu práce začal hoch pracovat, na druhé schůzce si jej vyzvedl otec, že kluk o modelařinu zájem nemá, jenom potřeboval syna někam na 45 minut uklidit, než mu začne fotbalový trénink na stadionu. A bylo po kroužku.

Ale zpět k historii. Po zániku v roce 1990 byly založeny kluby podle odborností a ty pak měly přímo v názvech. Tak vznikl Klub lodních modelářů Mladá Boleslav.

Pořádali jsme závody, zatím jen veřejné, nejdříve v Pískové Lhotě, po pár letech na rybníku na Budách. Při jedněch závodech mi byl dán návrh, abychom pořádali závody v Bakově na koupališti. Došlo k dohodě i s rybáři. To bylo kolem roku 1980. Od té doby jsme pořádali závody dvakrát v roce, postupně přibývaly kategorie, protože byla dostatečně velká vodní plocha pro stavbu více tratí. Přibližně v roce 1985 jsme byli pověření vedením Svazu modelářů o pořádání nejprve krajského přeboru žáků, další rok MiČR žáků. V dalších letech i MiČR dospělých. Přibližně v roce 1995 na základě velmi dobré spolupráce se starostou a vedením městského úřadu celkově, jsme přešli pod město Bakov nad Jizerou. Když dělal správce koupaliště pan Luboš Landa, také jsme se zúčastnili brigád na údržbě koupaliště.

Postupně v dalších letech následovalo Mistrovství Evropy, Mistrovství světa s menší účastí než bývá běžné. Zahraničním účastníkům se zde velmi líbilo, tím se mezi zahraničními modeláři rozšířilo, jak je zde pěkně a v roce 1997 jsme byli pověřeni pořádáním opět Mistrovství světa, s účastí modelářů ze 13 států. Záštitu nad MS převzal tehdejší ministr Vodička, sám bývalý námořní kapitán. Stále se na nás obrací jak vedení Svazu modelářů, tak i samotní modeláři o pořádání třeba i jen MiČR. Bohužel po nájezdu vandalů na koupaliště, byl vykraden zapůjčený sklad a nemáme vybavení na takto velkou akci. Je také malá kapacita ubytování.

Já mám průkaz mezinárodního rozhodčího, tři další členové jsou také rozhodčí, pouze pro ČR.

V dnešní době má klub 13 členů, z nich pak 5 dětí, jsou to potomci dospělých členů.

Holan Otakar, předseda klubu 

20.3.2016 7:24:28 | přečteno 567x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load