Aktivity Komunitního centra

komunitní centrum

Komunitní centrum Bakov nad Jizerou se pomalu, ale jistě stává nedílnou součástí dění v Bakově. Za uplynulý měsíc bylo možné v centru navštívit několik akcí, s jejichž průběhem bychom se s Vámi rádi podělili.

Malé ohlédnutí za uplynulými týdny…

Jednou z nich byl kurz První pomoci, pod vedením členky Zdravotnické záchranné služby Dany Slánské. Přednáška byla realizována ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje. Účastníci byli seznámeni s tím, jak postupovat v prvotní fázi krizové situace, v níž se setkají s člověkem v bezprostředním ohrožení života. Učili se, jak správně a co nejrychleji vyhodnotit situaci, ale zároveň neohrozili své vlastní zdraví a bezpečí. Jakým způsobem kontaktovat složku integrovaného záchranného systému a předložit jim co nejpřesnější informace. Na konci byl prostor pro nácvik srdeční masáže na figuríně, kterého využili všichni účastníci kurzu. V Komunitním centru Bakov nad Jizerou připravujeme další kurzy s touto tématikou, ve kterých budou podrobněji probrány specifičtější okruhy První pomoci.

14. únor je pro mnoho lidí spojen se sv. Valentýnem, proto bylo i Posezení nad biblí u čaje a kávy zasvěceno tomuto tématu. Návštěvníci se dozvěděli informace o životě a smrti sv. Valentýna, ačkoliv není přesně známo, o kterého z potenciálních dvou vlastně šlo, jelikož legendy, které se k tomuto tématu vážou, jsou až pozdějšího středověkého data. Samotné spojení se svátkem zamilovaných má na svědomí Geoffrey Chaucer.

Nejmladší občané Bakova měli možnost navštívit představení Nezávislého divadla Patrika Šimůnka, které zavítalo do Komunitního centra s Ptačí pohádkou Karla Čapka. Bylo pojato velmi komunikativní formou se zapojením dětí do děje, což se setkalo s úžasnou odezvou mladých diváků.

Koncem března se společenská místnost centra naplnila návštěvníky, kteří se s Mgr. Ondřejem Bezděkem vydali na putování po Izraeli. Cestopisná přednáška s názvem Izrael – Země plná překvapení byla poutavým nahlédnutím do tajů těchto orientem vonících končin.

Probíhající kluby, kurzy, přednášky…

Velkým přínosem pro dění v Komunitním centru je skupina Dobrovolníků, která vznikla pod taktovkou Bc. Heleny Holínkové. Smyslem vytvoření této skupiny mladých lidí je nabídnout jim prostor pro vlastní realizaci, smysluplně trávený čas s možností rozvinout své komunikační a organizační schopnosti, formou zábavy i praktických činností. Skupina se schází každé úterý v 17:00 a je stále otevřená příchodu nových členů, kteří by měli zájem se aktivně podílet na dění nejen v centru, ale i ve městě jako takovém.

Kreativní pondělky pro děti 6-14 let

Již od začátku března probíhá v Komunitním centru ve spolupráci s Hedou Fólovou každé pondělí kreativní tvoření pro děti od 6 - 14 let. Jedná se o dva samostatné kurzy. V sudém týdnu je možné zúčastnit se kurzu Korálkování. Účastníci se učí vyrábět šperky z jablonecké bižuterie. Nejen, že si procvičí jemnou motoriku, ale navíc si pokaždé odnesou domů hotový výrobek. Druhým kurzem jsou Výtvarné dílny, konané každý lichý týden. Děti se naučí pracovat s různými druhy materiálů a podpoří svou kreativitu. V rámci kurzu se seznámí s tvorbou například z papíru, plastu, pedigu a hlíny.

Finance levou zadní

V dubnu jsme si pro Vás připravili přednášku na téma Finance levou zadní, na které se pod vedením zkušeného finančního poradce dozvíte, co můžete čekat od bankovních účtů (běžný, studentský, spořící). Pomůže Vám zodpovědět si otázky, jestli je pro Vás lepší bydlet ve vlastním nebo v nájmu, a jak se ideálně k vlastnímu bydlení dostat. Jak funguje stavební spoření, hypotéka a jiné úvěry. Poradí, jak si splnit svoje přání, ale zároveň mít své finance pod kontrolou.

Filmové večery

V polovině dubna nás čeká první z Filmových večerů, které budou věnovány promítání dokumentárních filmů z festivalu Jeden svět. Jako první budete moci zhlédnou dokumentární film Co se nosí, pojednávající o upcyklaci, tedy využití materiálů z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. Své kolekce podle tohoto principu vytváří i estonská módní návrhářka Reet Ausová. Využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako další tisíce tun oblečení, které se neprodalo nebo vyšlo z módy. Při pátrání ve stopách módního průmyslu, od obchodních řetězců až k asijským velkovýrobnám, si Reet ověřuje, jak je taková nadprodukce dlouhodobě neudržitelná, jak hazarduje se zdravím lidí a neúměrně plýtvá zdroji celé planety.

Skvělá rodina – Jednoduše hezké vztahy s dětmi

Počátkem dubna odstartuje v Komunitním centru přednáška a navazující workshop Hany Mikešové pro rodiče puberťáků i pro ty, které toto období čeká. Kurz je určen široké veřejnosti, především rodičům, učitelům i asistentům. Všem, kdo se zajímají o hezké vztahy s dětmi - puberťáky. Cílem kurzu je seznámit jeho účastníky s různými metodami a technikami, vedoucími ke zlepšení vztahů v rodinách. Méně přikazovat a hubovat, více se smát a radovat. Každý má svou zodpovědnost.

Senioři v pohybu

Nabízíme prostor pro setkání s Vašimi stávajícími přáteli a poznávání nových. Součástí tohoto klubu jsou nejrůznější aktivity od výtvarných, kulturních až po turistické, které budou plánovány podle toho, co Vás bude zajímat. První čtvrtek v měsíci budeme vždy plánovat program na příště a u toho si popovídáme a pobavíme se. Bude jen na Vás, jestli společný čas strávíme v přírodě, na výstavě, na přednášce, v divadle nebo něco pěkného vytvoříme.

Program duben

1. dubna

14:00

Korálkování

Gestor: Spokojený svět

4. dubna

09:00

První setkání klubu – Senioři v pohybu

Gestor: Spokojený svět

8. dubna

14:00

Výtvarné dílny

Gestor: Spokojený svět

8. dubna

17:00

Finance levou zadní

Gestor: RC Bakovánek

10. dubna

17:00

Úvodní přednáška – Skvělá rodina – Jednoduše hezké vztahy s dětmi

Gestor: Spokojený svět

11. dubna

16:00

Posezení nad biblí u čaje a kávy

Gestor: Církev československá husitská

13. dubna

09:00

Kurz šití

Gestor: RC Bakovánek

15. dubna

19:00

Filmový večer – promítání filmu Co se nosí

Gestor: Spokojený svět

17. dubna

17:00

Workshop – Skvělá rodina – Jednoduše hezké vztahy s dětmi

Gestor: Spokojený svět

18. dubna

09:00

Senioři v pohybu

Gestor: Spokojený svět

25. dubna

16:00

Posezení nad biblí u čaje a kávy

Gestor: Církev československá husitská

26. dubna

18:00

Kytarový večer s Patrikem

Gestor: Spokojený svět


Na všechny akce je možné se hlásit buď telefonicky na čísle 607 776 382 nebo e-mailem na
kcbakov@spokojeny-svet.cz. Více informací o probíhajících akcích naleznete na https://www.facebook.com/kcspokojenysvet a https://www.spokojeny-svet.cz/komunitni-centrum.

Za realizační tým komunitního centra
Jana Štěpánová

Duben

Finance levou zadní   leták

Finance levou zadní leták

 
Kytarový večer   leták

Kytarový večer leták

 
Senioři v pohybu   leták

Senioři v pohybu leták

 
Skvělá rodina   úvodní přednáška

Skvělá rodina úvodní přednáška

 
Skvělá rodina   workshop

Skvělá rodina workshop

 
Sociální poradenství   leták

Sociální poradenství leták

 
 
12.3.2019 14:34:30 | přečteno 412x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load