Netradiční požární útok

Netradiční soutěž hasičů

Možná, že někteří z Vás přemýšlejí, co to netradiční požární útok asi je a co se při něm vlastně dělá.

Jestli budete věnovat pár minut čtení tohoto článku, tak se to dozvíte, protože vedoucí našeho ženského družstva Petra Kertészová mi soutěž popsala a já se o to s Vámi podělím:

V sobotu 18. června bylo krásné slunečné odpoledne a naše družstva ( muži, ženy i děti) se vydala do Dobšína, kde se toho dne konal již 7. ročník náročné a divácky vděčné soutěže hasičů „Netradiční požární útok Dobšín - Kamenice“.

Soutěžit se začínalo v 15:00 hodin a tou dobou bylo připraveno zasáhnout do boje o vítězství celkem 23 týmů mužů, žen a dětí. A teď konečně popíšu, jak netradiční útok mužů vypadal:

Na start nastoupilo celé požární družstvo. Na základně byl připravený vozík s výzbrojí (hadice, proudnice, savice, rozdělovač). Po odstartování museli hasiči nejdříve přeříznout pilou kládu, převézt vozík ze startu na parkoviště vzdálené cca 20m, košař běžel pro koš, který byl za tunelem, strojník musel ke stroji zapojit savice a středař čekal na košaře. Zbytek družstva běžel s hadicemi dvojitě svinutými do kotouče přes most, podlezl překážku, zapojil hadice, proudaři museli přelézt balík slámy a vlézt do tunelu, ze kterého pak stříkali na terč.

Ženy měly stejnou dráhu, jen místo řezání klády krájely provázkem materiál jim běžně známý - knedlíky a balík slámy jen obíhaly. Děti na počátku musely shodit terče pomocí džberové stříkačky a poté měly stejnou dráhu jako dospělí, jen speciálně vyrobené“hasičské auto“ a balíky slámy měly menší.

Protože soutěž byla dvoukolová, byla fyzicky náročná nejen pro děti, ale i pro trénované hasiče. Vyčerpaní, ale spokojení – tak se vraceli domů. Děti byly nadšené ze svého medailového 3. místa, muži trochu zklamaní z místa 4., protože pomyslný stupeň vítězů jim „utekl“ o pouhou setinu sekundy a ženy pak obsadily 7. místo.

Ale i ony si blahopřání za svůj výkon zaslouží!