Tragédie na letišti

5

Když se 1. října v 11:00 hod. rozhoukaly v Mladé Boleslavi a okolí ve velkém sirény vozidel záchranné služby, policie a hasičů, tušila většina obyvatel, že se děje něco velkého.  

Také ano! Krajské operační středisko integrovaného záchranného systému (IZS) v Kladně ve spolupráci s ostatními složkami IZS vyhlásilo námětové cvičení, a to ne ledajaké. O co v modelové situaci na boleslavském letišti šlo?

Během letu dopravního letadla zjistila posádka letounu závažnou poruchu na motoru a rozhodla se nouzově přistát na letišti v Mladé Boleslavi. Letadlo se však během přistávacího manévru stalo neovladatelné a při přistání narazilo do dalšího letadla, které se připravovalo ke startu. Výsledek srážky byl tragický; z celkového počtu 60 pasažérů (figurantů) v obou letadlech bylo 10 usmrceno, 40 osob zraněno těžce a zbývajících 10 lehce. Posádka přistávajícího letedla vyslala nouzové signály a rozjela se velká záchranná akce ve spolupráci všech složek integrovaného záchranného systému. Do záchrany lidí se zapojili zdravotníci, policisté, hasiči profi a dobrovolní, krizový štáb města Mladé Boleslavi a další povolaní. Po příjezdu složek IZS na místo události došlo okamžitě k záchranným a likvidačním pracím, ranění byli transportováni do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, která musela aktivovat traumaplán. Cvičení skončilo okamžikem, kdy byl transportován poslední figurant z místa události a Policie ČR provedla identifikaci figurantů.

Proč to píšu teprve nyní, když už se to odehrálo více než před měsícem? Protože jsem se dříve nezmínila o tom, že této akce se zúčastnili naši hasiči - členové zásahové jednotky města. Je určitě dobře, že si všichni záchrannou akci nacvičili, ale my si určitě přejeme, aby se nikdy v reálu nestala. Pár fotografií z akce je velmi věrohodných, takže ve skutečnosti opravdu raději ne!

Jaroslava Čermáková

Námětové cvičení na boleslavském letišti

1

1

 
2

2

 
3

3

 
4

4

 
5

5

 
6

6

 
7

7

 
 
11.12.2015 21:18:27 | přečteno 510x | magdalena.bulirova
load