Na co musí pamatovat motoristé, cyklisté i chodci s příchodem zimního období?

zimni pneu

S příchodem zimního období nastává povinnost motoristům přezout svá vozidla na zimní pneumatiky, a to dnem 1. listopadu.

Dezén zimní pneumatiky musí být nejméně 4 mm u osobních a 6 mm u nákladních vozidel (nad 3,5 t). Tato povinnost je vázána na sjízdnost komunikací, na kterých se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza anebo lze-li tuto situaci předpokládat.

Další povinnost se však vztahuje i na cyklisty.

světla, obrázek se otevře v novém okněMnozí z nás si neuvědomují, že časovým posunem se v zimním období dříve stmívá a tak dochází k situaci, kdy v letním období ještě bylo ve stejný čas denní světlo, ale v současné době je již pološero nebo tma. V této situaci je cyklista povinen mít své jízdní kolo řádně osvětleno.

Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v §58 praví v odstavci 5): „Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem“. 

Mnozí z cyklistů si neuvědomují, že pokud nemají řádně osvětlené jízdní kolo, ohrožují na komunikaci nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu a navíc mohou být za přestupek řešeni udělením blokové pokuty. 

Zdroj: www.stap.cz, obrázek se otevře v novém okněNejen cyklisté, ale i chodci by měli pamatovat, že při pohybu po krajnici vozovky, zejména mimo obec, by měli mít na svém oděvu za snížené viditelnosti reflexní prvky nebo lze použít výstražné svítilny z jízdního kola.

Jistě není od věci, aby si každý z nás uvědomil, že se nejedná pouze o „výmysl“ zákona, ale především o naše bezpečí a ochranu našeho života a zdraví.


Aleš Konývka
ředitel MP 
10.11.2015 16:43:45 | přečteno 702x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load