Řidiči pozor

pneumatiky

Ačkoli tomu současné počasí nenasvědčuje, začalo období pro řidiče zvané „zimní“.  

V této souvislosti musí řidiči nejen překontrolovat stav svých autobaterií, doplnit nemrznoucí směsi, ale i přezout své vozidlo na zimní pneumatiky, jelikož zákon č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, novelizovaný zákonem č. 133/2011 Sb., již užití zimních pneumatik přímo nařizuje. Tato informace je obsažena v § 40a předmětného zákona, kde je uvedeno:

 § 40a

 Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo 

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm. 

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí18a).

Podle mnoha řidičů je přezutí na zimní pneumatiky zbytečné, protože přeci ještě nemrzne a dlouho jistě mrznout nebo sněžit nebude. Nikdo z nás si však nemůže být jistý, zda se během dne počasí nezmění. Důvod použití zimních pneumatik v tomto období je však prostý, ale pro bezpečnost důležitý. Vozidlo, vybavené zimními pneumatikami, má vyšší adhezi (přilnavost) na sněhu, ledu i na suchých studených vozovkách, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami a podstatně kratší brzdnou dráhu. No a kdy je ta správná doba pro přezutí vašeho plechového miláčka? Zákon ukládá přezout nejpozději do 1. listopadu a dále je léty prověřeným pravidlem, že pokud teplota klesne pod 7 st. C, je čas pro přezutí. Nemusíme tedy čekat až na zákonem určený termín. Od této teploty se začínají projevovat rozdíly mezi letní a zimní pneumatikou. Letní pneumatiky při teplotě pod 7 st. C tuhnou a zhoršují se tím jejich vlastnosti.

Aleš Konývka, ředitel MP

Brzdná dráha

Příklady brzdné dráhy

Příklady brzdné dráhy

 
 
11.11.2014 17:36:07 | přečteno 643x | magdalena.bulirova
load