Cyklistická sezóna

Kolo

Jakmile se udělá hezké, letní počasí, zaplní veškeré, alespoň trochu sjízdné komunikace spousty cyklistů. V této chvíli bych chtěl připomenout pár zásad bezpečné jízdy a vybavení jízdního kola.  

Tato pravidla sice určuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, ale jak na silnicích vidíme, ne každý tato pravidla dodržuje. První důležitou zásadou je nošení ochranné přilby. Tato povinnost se vztahuje na osoby mladší 18 let, které musí mít řádně nasazenou a připevněnou přilbu pokaždé, současně pak osoba mladší 10 let musí být při jízdě na pozemní komunikaci v doprovodu osoby starší 15 let. Další základní povinností, je jezdit při pravém okraji komunikace, nejezdit po chodníku (což neplatí pro děti mladší 10 let) a je zakázáno vézt jakýkoliv předmět, který by znesnadňoval řízení jízdního kola. A nyní k povinné výbavě jízdního kola.

V povinné výbavě jízdního kola musí být dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů a na paprscích kol, zaslepení konců řídítek (zátkami, rukojetěmi), zakončení ovládacích páček, musí být obaleny materiálem pohlcujícím energii a matice nábojů kol (pokud nejsou křížové nebo samoupínací), musí být uzavřené. Při jízdě za snížené viditelnosti, kdy je pozemní komunikace dostatečně a souvisle osvětlena může cyklista použít vzadu svítící či blikající červené světlo a vpředu svítící či blikající bílé světlo. Pokud však při jízdě není komunikace osvětlena, je cyklista povinen použít vepředu svítilnu bílé barvy (se samostatným zdrojem – dynamo, baterie), osvětlující komunikaci a samozřejmě vzadu svítící či blikající červené světlo.

Je zarážející, kolik potkáme na silnicích dětí, které nemají na hlavě přilbu, řádně vybavené a seřízené kolo, a že je jejich rodiče takto pustí na komunikaci. Měli bychom si uvědomit, že zdraví máme každý jen jedno a úrazů na jízdních kolech přibývá a jsou často s velmi vážnými následky.

Aleš Konývka, ředitel MP

19.6.2017 14:58:57 | přečteno 368x | magdalena.bulirova
load