Nebezpečí pro chodce

Použití reflexní vesty

Ačkoliv tomu teploty neodpovídají, máme stále zimní období, kdy se velmi brzy smráká a ještě v ranních hodinách je snížená viditelnost.  

Vím, že se budu opakovat a všechna média nám to neustále připomínají, ale musím konstatovat, že opakování je matkou moudrosti. Jedná se samozřejmě o chodce, kteří se po setmění pohybují po komunikacích mimo osvětlená nebo špatně osvětlená místa obce. Je povinností ze zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, že chodec pohybující se v těchto prostorech musí být označen bezpečnostními reflexními prvky.

Nejjednodušším a nejzákladnějším prvkem je reflexní páska nebo reflexní pruhy přímo na oděvu. Dalšími možnostmi jsou pak reflexní popruhy nebo vesty, pro děti pak reflexní přívěšky a samolepky na tašky i oděvy. Velmi často se u nás v Bakově setkáváme s občany, kteří mají reflexními prvky označeného svého psího mazlíčka, ale pozapomínají na svoji osobu. Pro řidiče pak může být tato situace značně matoucí. Je potřeba si uvědomit, že většina dopravních nehod vozidla s chodcem je zaviněna v době, kdy je chodec neoznačen nebo nedostatečně označen reflexními prvky. Při použití reflexních materiálů, je vzdálenost viditelnosti chodce posunuta až na 200 metrů a řidič vozidla má možnost včas zareagovat. V každém případě by nemělo jít jen o dodržování zákona, ale hlavně o bezpečnost nás, chodců.

V neposlední řadě pak připomínám, že policisté i strážníci mohou tento přestupek řešit na místě udělením pokuty příkazem do výše 2. 000 Kč.

Aleš Konývka, ředitel MP

22.1.2018 14:56:59 - aktualizováno 22.1.2018 14:58:44 | přečteno 248x | magdalena.bulirova
load