Řidič a zimní pneumatiky

disk

Jako každý podzim je nutné si připomenout povinnost řidičů mít za nepříznivých povětrnostních podmínek na svém vozidle obuté zimní pneumatiky. Obecně uváděným pravidlem pro přezutí na zimní pneumatiky je období, kdy se teplota dlouhodoběji drží pod hranicí 7 stupňů celsia. Legislativa pak hovoří, že zimní pneumatiky jsou povinné v období od 1. listopadu do 31. března. 

Tato povinnost však nastává v případě, že se na komunikaci vyskytuje souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, popřípadě se takový výskyt dá předpokládat. Zcela jiná je situace, kdy se na začátku úseku komunikace objeví dopravní značka „Zimní výbava“, tam je povinnost použít zimní pneumatiky v tomto období vždy.

Dále si je potřeba uvědomit, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran a na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Při zimním obutí by si řidiči měli dát pozor na použití takzvaných celoročních pneumatik. Některé z nich požadavky zákona na provoz v zimě splňují, jiné ale ne. Podle zákona musí být na boční straně pneumatiky vyznačeno označení M+S (případně M. S, M/S nebo MS). Za zimní vzorek se považuje také speciální vzorek, u něhož je na boční straně vyznačeno označení ET, ML nebo MPT. Pokud tato písmenka na boční straně své celoroční pneumatiky nenajdete, u policistů vám jako zimní neprojde. A to, že je na pneumatice vyobrazena sněhová vločka, vám v tomto případě nijak nepomůže. ​

V souvislosti se zimním obdobím bych chtěl apelovat na řidiče, aby při parkování svých vozidel na komunikacích ve městě mysleli na pracovníky údržby komunikací. Vedoucí technické čety každý rok upozorňuje na řidiče, kteří v ulicích Bakova zaparkují způsobem, který pak blokuje průjezd vozidel provádějících úklid komunikace, která pak zůstane k nelibosti ostatních občanů, neuklizena. Je potřeba si uvědomit, že traktor s radlicí potřebuje stejnou šíři komunikace jako hasičské nebo popelářské auto.

Aleš Konývka, ředitel MP

14.11.2020 | přečteno 141x | magdalena.bulirova
load