Jaké podmínky mají děti v naší mateřince?

Vybavení v MŠ

Milí čtenáři, již v minulém čísle Bakovska jsme předesílali náš záměr - seznámit Vás s naší mateřskou školou opravdu zblízka. Dnes se dočtete o věcných podmínkách, které pro bezpečí, rozvoj a radost dětí vytváříme a nabízíme.

Věcné podmínky naší MŠ se výrazněji zlepšily po ukončení realizace projektu „Rozšíření a zkvalitnění výuky v MŠ Bakov nad Jizerou“, na který získal náš zřizovatel Město Bakov nad Jizerou dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy. V rámci tohoto projektu byly vybudovány další dvě třídy – Beruška a třída duhová, dovybaveny i třídy stávající a zmodernizována zahrada a kuchyň. Dalším krokem ke zlepšení věcných podmínek byla realizace projektu „Snížení energetické náročnosti budovy MŠ“. V rámci této dotace bylo provedeno zateplení a nová barevná fasáda na všech budovách. Podstatné úpravy proběhly také na školní zahradě. Celý areál mateřské školy je oplocen, všechny pavilony školy jsou po celý den uzamčeny, každá třída má příslušný zvonek. (Na který je pro vstup nutné zvonit a ohlásit se). Škola svým interiérem i exteriérem odpovídá nejnáročnějším požadavkům moderního předškolního zařízení.

Každá třída má k dispozici vlastní šatnu, sociální zařízení a přípravnou kuchyňku. Esteticky a barevně navazují na interiéry jednotlivých tříd. Třídy jsou vybaveny novým, moderním, diferencovaným nábytkem, otevřenými skříňkami či regály, koši a kontejnery na hračky, vždy tak, aby byly lehce dostupné dětem. Třída je rozdělena na dvě základní části. V prostoru, který je určen pro stolování, výtvarné a pracovní činnosti dětí, tvoří podlahovou krytinu PVC. V ostatních částech třídy jsou položeny koberce. Ložnice není stabilní, pro odpočinek dětí se lehátka denně rozkládají. Jsou bezpečná a zdravotně nezávadná. Lůžkoviny i dětské povlečení jsou kvalitní a estetické. Všechna okna jsou opatřena žaluziemi, které zajišťují přítmí při odpočinku dětí a chrání před prudkým sluncem. Umělé osvětlení v jednotlivých třídách plně splňuje bezpečnostní a hygienické normy.

Třídy jsou rozděleny na různé hrací, pracovní a zájmové koutky, kde mají děti k dispozici příslušné pomůcky, materiál a především hračky. Výtvarný a pracovní koutek je vybaven mobilním vozíkem s úložným prostorem pro různý materiál. Výhodou je jeho snadná manipulace v prostorách třídy, dostupnost dětí k pomůckám a přehlednost. Součástí koutku je i praktická sušička výkresů, malířský stojan, pískovnička, hoblice. Hudební koutek nabízí různé druhy hudebních hraček, rozmanitý výběr CD. Ve čtyřech třídách je k dispozici piáno, v ostatních třídách varhany. V pohybovém koutku je možno využívat drobného sportovního náčiní (míče, stuhy, kroužky, šátky, překážkové sestavy), sportovního nářadí (ribstole, lavičky, trampolína, švédská bedna, skluzavky, molitanové sestavy, prohazovadlo, skákací pytle), rehabilitačních a relaxačních pomůcek (bazének s míčky, duhové říční kameny, masážní žebřík, balanční pomůcky). V dramatickém koutku naleznete divadlo, loutky všeho druhu, dětské kostýmy, 3D převleky. Pro pokusy a experimentování slouží větroměr, váhy s miskami, dalekohled, lupy, lis na květiny, miniskleníky, krabice s tajemnými předměty. Další moderní přínosnou pomůckou školy jsou dvě interaktivní tabule, počítače se vzdělávacími programy pro děti a další audiovizuální technika – radiomagnetofony, fotoaparáty. V rámci projektu „Podpora logopedické prevence“ byly zakoupeny pomůcky pro děti, odborná a dětská literatura, vytvořeny logopedické koutky se zrcadly. V koutku domácnosti děti využívají dětské kuchyňky s moderním vybavením, obývací pokoje, kočárky, panenky, oblečky. Dále mají k dispozici různé druhy stavebnic, kostek, dopravních prostředků, didaktických her, pohádkové a naučné literatury. Komplexní diagnostickou pomůckou pro děti je Klokanův kufr obsahující materiál pro celkový rozvoj jednotlivých oblastí u dětí předškolního věku. Veškerý výtvarný pracovní materiál, hračky a pomůcky jsou dle potřeby průběžně doplňovány a obměňovány.

O výzdobu a úpravu tříd, šaten a ostatních prostor se starají učitelky společně s dětmi. Děti mají tak příležitost ukázat své výrobky rodičům a ostatním návštěvníkům MŠ. Jednotlivá schodiště jsou vyzdobena tradičními orobincovými výrobky, které prezentují historii našeho města a keramikou vyráběnou v nedalekých Zvířeticích.

Centrální kuchyň prošla v roce 2006 rozsáhlou rekonstrukcí. Je moderní, plně funkční, nádobí a kuchyňské náčiní je především z nerezového materiálu, vše odpovídající stanoveným předpisům. Kromě běžných kuchyňských spotřebičů (škrabka brambor, stolní robot, víceúčelová pánev, termosů na jídlo) je také vybavena konvektomatem, který se významně podílí na zdravém stravování.

Na budovy MŠ navazuje prostorná, účelně vybavená zahrada. Děti ke svým hrám mají možnost využívat pět pískovišť zabezpečených ochrannými sítěmi, prolézačky, skluzavky, houpačky, mašinku, pohyblivou lávku, velké množství sportovních, pohybových a námětových pomůcek (koloběžky, odrážedla, šlapadla, tříkolky, fotbalové branky, basketbalové koše, míče, chůdy, dopravní značky, semafor, zahradní sprchu, stříkacího klauna a zimní sportovní vybavení). V roce 2016 došlo k další modernizaci zahrady – byly instalovány dva nové dětské zahradní domečky, sezonní altán, zahradní nábytek, obnovené chodníčky a vysázeny nové stromy, keře a květiny. Ve spolupráci se zřizovatelem a základní školou se nám podařilo vybudovat letní zázemí pro děti v objektu č. p. 311.

Naším cílem je plně a efektivně využívat všech nabízených věcných podmínek. Rozvíjet tak u dětí povědomí o možnostech jejich využití v praxi. V rámci financí z EU a ve spolupráci s Místní akční skupinou Boleslavsko vyhledávat dotační programy, pomocí kterých bude možná další revitalizace a modernizace zahrady. Průběžně doplňovat keře, stromy a květiny na zahradu MŠ. V rámci projektu „Šablony pro MŠ“ zakoupit pomůcky vztahující se k danému tématu – matematická a čtenářská pregramotnost, prevence logopedie apod. a obohatit jimi výchovně vzdělávací práci.

Pro dnešek se s Vámi loučíme a srdečně Vás zveme na mimořádnou akci letošního podzimu – ikona souboruPodzimní výstava v mateřské škole.

P. S. Těšte se! Děti, paní učitelky, ale i rodiče s velkým zaujetím kreslí, malují, nalepují, modelují, aranžují…

Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
Vybavení v MŠ

Vybavení v MŠ

 
 
9.10.2017 21:27:06 | přečteno 682x | magdalena.bulirova
load