EBRU se Šárkou Duran

Umění EBRU

V pondělí 26. 6. 2017 proběhl v multifunkční učebně naší školy výtvarný seminář pro 25 žáků druhého stupně. Škola jim část nákladů hradila jako odměna za příkladnou práci v hodinách výtvarné výchovy. Děti dostaly příležitost alespoň trochu nakouknout do tajů umění EBRU.

EBRU znamená oblak nebo také mramorování. A právě mramorové papíry zhotovené technikou EBRU se v knihařství používají už hodně dlouho. EBRU je tradiční turecká technika malování na vodní hladinu.

Šárka Duran z Mladé Boleslavi je jednou z těch, kteří technice malování na vodní hladinu propadli, a to v dobrém slova smyslu. V Turecku se krásu EBRU učila a stále učí od uznávaných umělců, kteří jí pomohli proniknout do hloubky této neobvyklé výtvarné techniky.

Postupně se žáci během semináře seznámili s historií a základními principy tohoto umění a za pomoci lektorky si vytvořili svůj vlastní obraz. Nikdo z nich zřejmě nečekal, jaké krásné originály si ponesou domů. Kdo chce, může si hotový obraz nechat zasklít a zarámovat. Navíc si mohou znovu malování na vodní hladině zopakovat v červenci v nákupním centru Olympia v Mladé Boleslavi, kam byli účastníci srdečně pozváni i se svými kamarády, sourozenci či rodiči.

Helena Kozáková
učitelka ZŠ

Malování na vodní hladinu

Umění EBRU

Umění EBRU

 
Umění EBRU

Umění EBRU

 
Umění EBRU

Umění EBRU

 
Umění EBRU

Umění EBRU

 
Umění EBRU

Umění EBRU

 
Umění EBRU

Umění EBRU

 
 
20.7.2017 17:18:34 | přečteno 508x | magdalena.bulirova
load