Lyžařský výcvikový kurz ZŠ Bakov nad Jizerou – Bedřichov

Lyžařský kurz

Ve dnech 19. -24. 2. 2017 proběhl ve skiareálu Bedřichov lyžařský výcvikový kurz ZŠ Bakov n. J. Kurzu předcházely 2 informativní schůzky žáků v prosinci a v únoru, kdy byly žáci poučeni o bezpečnosti.  

Kurzu se zúčastnilo 36 žáků ze 7., 8. a 9. ročníků. Ubytování a stravování proběhlo v penzionu Centrum v těsné blízkosti skiareálu. Dopravu autobusem zajistila firma AD Ketner. Kurzu se zúčastnilo 5 dospělých osob. Členové Spofesty Katka Olyšarová - instruktor 2. družstva a Jan Hampejs, Luboš Brodský - vedoucí kurzu a instruktor 1. a 3. družstva, Marcela Vávrová - zdravotník a instruktor 1. a 3. družstva a Miroslav Činka-instruktor snowboardu.

V neděli jsme se kolem 18. hodiny ubytovali. Stravování jsme začali večeří. Poté bylo zahájení kurzu a představení členů Spofesty, kteří zajišťovali pro děti odpolední a večerní program. Následovalo video o nebezpečí hor a zásadách pobytu na horách, desatero horské služby a upozornění žáků na nebezpečí, která v horském prostředí hrozí. Na závěr jsme dětem pustili video s lyžařskými pády, aby je odradilo od zbytečného riskování.

V pondělí dopoledne jsme žáky rozřadili podle výkonnosti do tří družstev. Samostatné družstvo tvořilo 8 žáků, kteří měli výcvik na snowboardu. Sjezdový výcvik pak probíhal na sjezdovkách různé obtížnosti podle vyspělosti jednotlivých družstev dopoledne i odpoledne. Večer byla velmi zajímavá přednáška manželů Syrovátkových o mazání jak sjezdových, tak běžeckých lyží s praktickou ukázkou. Pan Syrovátko mnoho let maže lyže českým reprezentantům a zúčastnil se jako servisman již tří paralympiád.

Přes velmi nepříznivé a deštivé počasí po celou dobu kurzu probíhal výcvik dopoledne v úterý podle plánu. Jelikož se počasí odpoledne výrazně zhoršilo, odpolední lyžování jsme nabídli dobrovolníkům a ostatní žáci šli na horskou službu, kde pro ně byla připravena asi hodinová ukázka z práce členů horské služby.

 Ve středu dopoledne přestalo pršet. Na tento den byl naplánován výlet na běžkách. 14 žáků vyrazilo na výlet na svých běžkách, 22 dětí si běžky zapůjčilo ve skiareálu. Přestože většina byla na běžkách poprvé, všichni výlet v pohodě zvládli a 15 dobrovolníků si trasu ještě asi o hodinu prodloužilo. Na závěr výletu žáci absolvovali závody v běhu na lyžích na 1500 metrů. Jelikož třetí den bývá krizový a je zákaz lyžovat celý den, vyrazili jsme odpoledne na pěší túru. Šli jsme opět v dešti asi půl hodiny do kopce na rozhlednu, ale jelikož byla nahoře mlha, z vyhlídky nic nebylo. Večer byla příprava na čtvrteční závody ve slalomu a losování startovních čísel.

Poděkování patří Janu Turkovi, Tomáši Šafárovi a Jiřímu Žákovi, kteří šli ve čtvrtek dopoledne pomáhat stavět slalomovou trať na závody. Ty pak proběhly od 11:00 do 12:00 na mírnější sjezdovce tak, aby je zvládli všichni. Tak se také stalo. Vytyčenou trať projeli ti nejlepší za 30 sekund a většina to zvládla do 45 sekund. Výrazné pokroky udělalo zejména družstvo začátečníků, které poslední dny lyžovalo již bez problémů i na nejprudší sjezdovce. Odpolední výcvik byl z důvodu počasí zkrácen asi o třičtvrtě hodiny. Večer jsme vyhlásili nejlepší závodníky v běhu i ve slalomu, předali medaile, diplomy a sladkosti a vyhodnotili celý kurz. V hlasování mezi diskotékou a filmem jednoznačně vyhrál film, který členové Spofesty pustili dětem na závěr.

V pátek jsme si šli ještě všichni dopoledne zalyžovat. Počasí sice bylo lepší, dokonce i mrzlo, ale sjezdovka byla jedna ledová hora, takže si děti moc lyžování na závěr neužily. Dětem jsme předali lyžařská vysvědčení, rozloučili se s personálem penzionu i členy Spofesty a odjeli domů.

 Velkým oživením kurzu byly volnočasové programy členů Spofesty, kteří se dětem opravdu velmi intenzivně věnovali i nad rámec svých povinností. Proběhly soutěže na tanečních podložkách, ve střelbě na terč, turnaje ve stolním tenisu a piškvorkách, měli připraveny zajímavé rébusy a kvízy, zajímavé filmy. Absolvovali s námi i lyžařské závody, pěší túru, návštěvu horské služby, běžky, i když to vše bylo v době jejich osobního volna.

Personál penzionu nám vyšel ve všem vstříc, jídlo bylo dobré a dostatek. Zdravotnice bohudík řešila jen drobné zdravotní problémy. Chování dětí bylo v normě, nemuseli jsme řešit žádné závažné kázeňské problémy.

I přes nepřízeň počasí si žáci pětidenní kurz užili a už se těší na další akci tohoto typu.

Luboš Brodský – vedoucí kurzu

Lyžařský výcvikový kurz

Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
Lyžařský kurz

Lyžařský kurz

 
 
10.3.2017 9:53:58 | přečteno 566x | magdalena.bulirova
load