Expedice -Naše Jizera-

Expedice Jizera

Školní rok už tradičně zahajujeme mimo školní budovu, proto pro nás paní učitelka letos vymyslela týdenní projekt o Jizeře. Měli jsme v plánu pozorovat koryto řeky, čistotu vody, faunu a floru Jizery, horní a střední tok, vliv lesa na vodní tok, . . .

Takže první školní den jsme místo do lavic zamířili na vlak do Jizerských hor. 

Ve Velkých Hamrech na nás čekal náš průvodce - přírodovědec a strážce přírody v Jizerkách - Radomír Studený. Společně jsme se vydali proti proudu Rejdického potoka, ve kterém se vyskytují mloci skvrnití. Radek nám cestou vyprávěl spoustu zajímavostí z jejich života, stavěli jsme „mločí porodnici“, brodili jsme se, takže nakonec vůbec nevadilo, že jsme se s mloky osobně nepotkali. Přespali jsme na chalupě rodiny Králových (tímto moc děkujeme za azyl) a v úterý dopoledne už na nás Radek čekal v Kořenově. 

Nejdříve nám vyprávěl, co všechno obnáší práce strážce přírody, a pak už jsme se přiblížili k prameni Jizery. Ten je na jižním svahu Smrku, tam jsme se až nedostali, zato voda Jizery byla slušně chladná a mokrá až na dno. Cestou zpět jsme poznávali plavuň, rašeliník, různé mechy, brouky a obojživelníky a zachránili několik ropuch od jisté smrti hladem. 

Ve středu jsme se u Králových sbalili a odjeli zážitkově prozkoumávat střední tok Jizery a to na raftech v úseku Malá Skála – Dolánky u Turnova. Vtipná byla zastávka u Zrcadlové kozy, kde nám místní akční kozy sežraly objednané jídlo přímo ze stolů. 

Ve čtvrtek jsme (už ve škole) zkoukli díl ze seriálu Zpátky k pramenům - samozřejmě o Jizeře a pod vedením naší odbornice a kámošky Evy se vydali k vodě do Ostrova. Tam jsme lovili splešťule, larvy komárů a další drobnou havěť. Nakonec jsme z mostu poslali vzkaz v lahvi, tak se nám třeba někdo ozve zpět. 

Pátek jsme si nechali na shrnutí celého projektového týdne a výrobu závěrečného megaplakátu včetně fotek, postřehů, poznámek a pocitů. 

Už páťáci z Berušek

Expedice Jizera

Expedice Jizera

Expedice Jizera

 
Expedice Jizera

Expedice Jizera

 
Expedice Jizera

Expedice Jizera

 
 
19.9.2018 19:25:41 | přečteno 225x | magdalena.bulirova
load