Poradna pro oběti

pěst

Poradna pro oběti na Mladoboleslavsku stále pomáhá. Již přes 2 roky působí na Mladoboleslavsku bezplatná a anonymní poradna pro oběti. Je tu pro každého, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk či způsobenou újmu.  

Za tuto dobu pomohla již více než 150 osobám při vyrovnávání se s následky trestného činu. Nejčastěji se na poradnu obracejí oběti majetkové a násilné trestné činnosti. Poradkyně poskytují zejména právní informace (informace o trestním řízení, o právech obětí, o náhradě škody) a psychosociální služby (vyslechnutí, umožnění sdílení pocitů a poskytnutí podpory).

Služeb poradny pro oběti využila i Jitka, mladá žena ze středních Čech. Jitka chodila ráda na diskotéky, kde navázala přátelství se starším mužem, který zde pracoval jako vyhazovač. Jednou s mužem odjela k němu na byt pod příslibem krátké návštěvy na kávu. Zde však došlo k naprostému zvratu situace, když muž Jitku zamknul, sebral jí mobil a držel v bytě celé tři dny. Jitka se také dozvěděla, že si muž „odseděl“ 22 let za vraždu, což v ní vyvolalo ještě větší hrůzu. „V tu chvíli jsem si uvědomila, že tam klidně můžu umřít a nikdo by se nic nedozvěděl“, vzpomíná s hrůzou Jitka. Během těchto tří trýznivých dní muž Jitku bil, vyhrožoval nožem, až ji třetí den nakonec znásilnil. V nestřežené chvíli se nebohé Jitce podařilo utéci a vše nahlásit policii. Celá událost a opakované výslechy u policie Jitku významně duševně poznamenaly. Své psychické problémy začala řešit užíváním pervitinu. Do poradny přišla zoufalá, nevěděla, jak si pomoci a jak se zbavit závislosti na drogách, které poskytují únik. Poradkyně Jitku citlivě vyslechla a navrhla Jitce konkrétní kroky, jak by mohla svou situaci řešit. Předala také kontakt na psychoterapeuta, který jí se zvládáním této těžké životní situace může bezplatně pomoci. Ačkoliv Jitčin těžký příběh zdaleka nekončí, dle svých slov pocítila velkou úlevu, když se takto mohla svěřit. Na poradnu se i nadále může kdykoliv obrátit.

„Obětí trestného činu se může stát každý z nás, i ten, kdo je přesvědčen, že jemu se to stát rozhodně nemůže. Služba pro oběti trestných činů je určena opravdu pro každého, kdo se cítí být obětí a kdo potřebuje získat informace, jak svou situaci řešit“, komentuje jedna z poradkyň Štěpánka Radikovská. Zkušené a empatické poradkyně jsou připraveny bezplatně a anonymně pomoci při řešení následků trestného činu.


 KONTAKTY:

- adresa: S. K. Neumanna 544, 293 80 Mladá Boleslav
- poradenské hodiny: pondělí 16:00 – 18:00, středa 17:00 – 19:00
- poradkyně: Mgr. Jana Hradiská Horáková, Mgr. Štěpánka Radikovská
- telefon: 326 900 627, 737 247 436, 778 471 067
- e-mail: jhorakova@pms.justice.cz, sradikovska@pms.justice.cz

- adresa: Respondeo, o. s., Sirotkova 1242, 293 01 Mladá Boleslav
- poradenské hodiny: středa 9:00 – 16:00, čtvrtek 9:00 – 16:00
- poradce: Mgr. Linda Skalová
- telefon: 775 561 881
- e-mail: skalova@pomocobetem.cz

 

3.9.2015 8:20:19 | přečteno 965x | magdalena.bulirova
load