Slovo starosty - listopad 2015

Milí občané,
v našem zpravodaji se dočítáte novinky a zajímavosti z našeho města a jeho místních částí. A právě místním částem bych se krátce ve svém „slovíčku“ věnoval.
Místní části si žijí tak trochu vlastním životem – mají své problémy a starosti, své potřeby. Samozřejmě jsou součástí Bakova nad Jizerou a pro město jako takové jsou velmi důležité a nepostradatelné.
Místních částí máme 6 – Buda, Horka, Chudoplesy, Malá Bělá, Podhradí a Zvířetice.
Žije v nich cca 1300 obyvatel, a to včetně lokalit Brejlov, Klokočka, Malý Rečkov a Velký Rečkov, což představuje více jak 25 % občanů celého Bakovska.
Fungují zde již delší dobu osadní výbory, složené z občanů s trvalým pobytem v dané místní části v čele s předsedou. Zastupitelstvo města Bakov nad Jizerou na svém jednání dne 17. června 2015 tyto osadní výbory zřídilo svým usnesením oficiálně a jmenovalo jejich složení včetně předsedů na základě návrhů jednotlivých obcí. Složení osadních výborů je následující:
OV Malá Bělá:
- předseda – Josef Filip,
- členové – Vladimír Šlégl, Mgr. Michaela Vrabcová, Alena Šnajdrová, Bc. Martin Krejčí
OV Chudoplesy:
- předseda – Miluše Brychová,
- členové – Ing. Pavel Orendáš, Ing. Miroslav Raichl, Petr Rajtr, Lenka Jetelová
OV Buda:
- předseda – Eva Ernestová,
- členové – Václava Petrášová, David Pelikovský, Petr France, Vlastimil Pažout
OV Zvířetice:
- předseda – Radim Šimáně,
- členové – Michal Kořínek, Miroslav Činka, Miroslava Dudová, Eva Šimáňová
OV Podhradí:
- předseda – Jan Bartoň st.,
- členové – Jan Bartoň ml., MUDr. Radim Žebrák
OV Horka:
- předseda - Petr Štučka,
- členové – Alena Zajícová, Božena Holubová, Oldřich Černohorský, Marie Prýlová
Komunikace a jednání s osadními výbory je na vysoké úrovni a vždy se nese v konstruktivní atmosféře. Také nastavený model „město pomoz a podpoř“ místo „město udělej a zařiď“ má svůj velký přínos. V prvním pololetí roku probíhá setkání vedení města s OV a s občany přímo v místních částech a v druhém pololetí probíhá setkání členů osadního výboru s vedením města a s vedoucími příslušných odborů na městském úřadě. Řeší se zde jednotlivé požadavky místních částí ve vazbě na tvorbu rozpočtu města na následující rok. A právě taková jednání proběhla v průběhu měsíce října s prioritizací požadavků a jejich zohlednění v rozpočtu pro rok 2016.
Kromě individuálních a specifických potřeb jsou nejčastějším tématem - opravy budov osadních výborů, údržba dětských hřišť a sportovišť, bezpečnost provozu, oprava chodníků a komunikací, péče o zeleň. Ano, mít to „doma“ pěkné, udržované, praktické a bezpečné.
Děkuji členům osadních výborů za jejich přístup, aktivitu a činnost vykonávanou v jejich volném čase ve prospěch našich občanů a přeji nám všem, ať se nám společně daří!
Výše jsem zmínil rozpočet města – jak to tedy vypadá s jeho sestavením pro rok 2016?
Příprava rozpočtu města Bakov nad Jizerou pro rok 2016 probíhá dle naplánovaného harmonogramu, tj. byl projednán radou města a finančním výborem, dále bude projednán 18. listopadu na neformálním setkání zastupitelů a 9. prosince bude předložen na veřejném jednání zastupitelstva města ke schválení.
Na shledanou na bakovském náměstí o 1. adventní neděli, tj. 29. listopadu.