Slovo starosty - prosinec 2015

PF 2016

Milí spoluobčané, 

rok se s rokem sešel a je tu opět adventní čas a s ním ty nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. 

Občas slýchávám, že dnes už lidé u nás ani nevědí, co to Vánoce jsou, resp. proč se vůbec slaví, nicméně je vyhlížíme a těšíme se na ně všichni. Každý ze svého důvodu.

Ať je vnímáme jako křesťanské svátky narození Jéžiše Krista spojené s adventní dobou, která jim předchází a slouží jako příprava na slavnost, či jako svátky pokoje, rodiny a lásky, které slavíme všichni společně bez ohledu na své náboženské přesvědčení. Prostě jsou naše a nenecháme si je vzít.

Je to patrné na každém kroku – v obchodech (nákupní horečka), ve školách a školkách (vánoční besídky), ve firmách a v zaměstnání (také vánoční besídky – přeci v tom děti nenecháme samotné), ve městech (vánoční výzdoby), v domácnostech (neodolatelná vůně vánočního cukroví, kdy maminky a babičky chodí spát až po půlnoci, aby vše stihly a kdy tatínkové a dědové již spí, neboť tu nejtěžší práci v podobě dochucování krémů rumíčkem odvedli opravdu zodpovědně), při obchodních schůzkách, jednáních i rozhovorech (teď nemohu jsou Vánoce, vyřešíme to až po Vánocích, necháme to až po svátcích) a ve spoustě dalších případů.

Já osobně mám Vánoce moc rád a mám pocit, že ten letošní advent a letošní Vánoce jsou tak trochu jiné. Neutěšená politická situace ve světě včetně imigrantské krize a teroristických hrozeb nutí lidi více přemýšlet o svých hodnotách a o hodnotách jako takových. Více si jich váží a snažíme se je chránit. To se týká i oslav svátků vánočních. Lidé se více scházejí, mají potřebu si s někým rozumně popovídat, vesele se pobavit a celé si to prostě užít a nebýt sám. A tak to má být. Když jsem viděl i přes nepřízeň počasí plné bakovské náměstí na první adventní neděli, slyšel o atmosféře na návsích v místních částech při rozsvěcení vánočních stromečků (bohužel jsem stihl osobně navštívit pouze jednu místní část), přeplněný kostel sv. Bartoloměje při adventním benefičním koncertu Ondřeje Brzobohatého a naprosto skvělou akci pořádanou Malou Bělou v podobě putování za čerty, anděly a Mikulášem na zříceninu zámku Zvířetice, kam dorazilo přes šedesát dětí, jsou mé pocity na místě.

Konec roku je též spojený s bilancováním – co se nám povedlo, co méně, s čím můžeme být spokojení a naopak co nás trápí. Také město Bakov nad Jizerou bude bilancovat svoji činnost v roce 2015 a myslím si, že má co, že se nám společně podařilo uskutečnit spoustu práce. Ale to záměrně nechám až do příštího čísla – jsou přece ty Vánoce!

Výše jsem zmínil koncert Ondřeje Brzobohatého, v rámci kterého vyprávěl i o svém otci, vynikajícím herci Radoslavu Brzobohatém. Jeho pohled na dnešní svět mi utkvěl v paměti. Tvrdil, že dříve se nic nesmělo, ale na všem záleželo – oproti tomu se dnes vše může, ale nezáleží na ničem!

Přeji Vám všem svým jménem, jménem města Bakov nad Jizerou, tj. rady a zastupitelů města a jménem Městského úřadu Bakov nad Jizerou, šťastné a veselé Vánoce, hodně štěstí, zdraví, spokojenosti, klidu a míru v novém roce a ať se vše může a na všem záleží.

Hezké Vánoce!

Radim Šimáně
starosta města 

20.12.2015 19:59:17 | přečteno 657x | magdalena.bulirova
load