A kukačky jsou pryč!

dospělá, chycená v noci v sedle Jeseníků

Nadpis může působit jako návrat do vykradeného bytu, ale my jsme tady už řadu let pro přírodu.

Před lety se za pomoci vysílačů na hřbetech anglických kukaček podařilo zjistit, že kukačka bude v odlétání z hnízdišť ještě uspěchanější, než vyhlášený rorýs. Na začátku prázdnin už nastupují odlet do afrických zimovišť. Je to k neuvěření, vždyť před pár týdny teprve přiletěly! „Cuckoo Tracking Projects“ se přesně jmenuje dodnes běžící sledování označených kukaček v Anglii, kdo byste se chtěl na stránky BTO podívat. Ano, už jsou mnozí, i s batůžkem na zádech, v pohybu.

Kukačka obecná to má velice dobře zařízeno a díky propracované taktice páru zanáší po vajíčku drobným pěstounům, jako jsou třeba rákosníci. Myslím, že netřeba vypisovat všechny jejich fígle, čtenář to určitě zná, hodí se spíše pozvednout obočí nad ptačí prohnaností. Staří odlétají v čase, kdy jejich potomstvo poroznášené po hnízdech oblasti, teprve pěstouni vykrmují. Afrického zimoviště dospělci dosáhnou v čase, kdy mladá kukačka doma zkouší teprve křídla. Ta, která ji po prázdninách či v podzimu odnesou přes moře a poušť, i prales, do stejné Afriky. Kukání tedy pro letošek zmlklo. Mám dávno vyzkoušeno, že člověk si všimne víc věcí přibylých, než ticha, které nastalo po ptačím vymizení. Nikomu nyní kukání nechybí. Rok se posunul, máme k obdivu obrazy jiné.

Kukačka není častým objektem mého kroužkování při chytání slavíků. Přesto jsem se s ní již v síti setkal, dokonce opakovaně. Teprve v ruce si člověk uvědomí, kým ona vlastně je. Jak jemná, na kratičkých nohou - a přitom s dlouhými křídly. Chytil jsem i kukaččí mládě, vyváděné rákosníky, právě se osamostatňující. Veliký zážitek to tehdy byl - a protože foťák jsem měl po ruce, můžete se dnes podívat také. Kdo ví, kde jí je dnes už konec. Možná mezi ostatními i ona od býčinských rybníků právě odlétá k Africe přezimovat.

Z Kněžmostu Pavel Kverek


Kukačky

dospělá, chycená v noci v sedle Jeseníků

dospělá, chycená v noci v sedle Jeseníků

 
mládě od Býčiny

mládě od Býčiny

 
 
9.7.2020 11:55:01 | přečteno 456x | magdalena.bulirova
load