Byli jste tam někdy?

Labe a Jizera soutok

Polskou slavičí expedici bylo třeba před pár dny zakončit odchyty v Česku. Vybral jsem Polabí a místo, kde jsem už byl. 

Soutok Labe s Jizerou. Káraný a Toušeň, to jsou města při jejich soutoku. A šikovná cyklostezka, to pro ty, kdo by chtěli zažít místa jinak. Vydejte se tam, kde vaše řeka končí, a nevěřím, že vám nebude hezky. Slavíky už tam zpívat nestihnete, ale krásného i bez jejich zpěvu v místech zůstalo dost. Kdo byste chtěl přijít připravený, pod názvem Zpět k pramenům se o zmíněném soutoku dozvíte víc. O vodě Jizery a i té druhé. O cestě řeky, která tam končí. Jež spojuje tolik osad a obcí, tolik lidí, tolik nádherných míst! Od skvostných jizerských luk a rašelinišť až po vmíchání se do Labe. Po sto pětašedesáti kilometrech putování českou krajinou, pošťuchování lidí svojí silou i prospívání docela jinak.

Bakov nad Jizerou, zní mi to příjemně. A všude kolem slavíci! Tedy od Hradiště až po to lázeňské město Toušeň. Krajina, kterou mám rád a rychle se ji snažím doučit. Abych byl vzdělanějším, kdyby se mne třeba při soutoku Prosny s Wartou, odkud jsme do Polabí přijeli, někdo z kolegů zeptal.

Mám rád místa soutoků. Je pozoruhodné vnímat kolem prchající čas, zanikající z řek tu slabší a nároky silnějšího. Tušit v místě všechny žilky povodí, probíhající vodu z Klenice a Kněžmostky. Zábrdky u obou Mohelek, všech bezejmenných přítoků, které poměřování proudů prohrály už daleko dřív. Uklidňovat se připomenutým koloběhem vody v přírodě a myslet při tom i na životy lidí v nekonečném znovuobjevování se ve vztahu k planetě.

Na ostrohu mezi řekami stojí mohutná vrba. Není dutá, abyste se mohli rozsvěřovat a vyčkat na finální moudro. Je dobré se ale toho majáku dotknout a stanout v soustředění. Dostaví se chvíle zajímavé, vědomí se rychle vyladí do okolních energií výrazně přítomných. A až místo opustíte a sednete doma v klidu podobném, zkuste si pustit od Bedřicha Smetany Vltavu, tu cestu v tónech. Všechno podobné vám chtěl říci soutok, kde jste stanuli a možná to napověděl. Soutok, který je dotknutý i vaší krajinou.

Pavel Kverek
ornitolog, Kněžmost
13.6.2018 14:45:10 | přečteno 700x | magdalena.bulirova
load