Čas neposlušných křídel

mládě

Před prázdninami je po celé přírodě mládí, kam oko dohlédne! I ptactvo vyprovází do světa z mnoha hnízd už své potomky a chvíle to jsou náročné.  

Než se mladí naučí létat, než získají obezřetnost a začnou okolí nedůvěřovat, protože přátelské většinou není. Každé jedno z ptačích mláďat, které se dočká samostatnosti, čeká náročný život. Ti, kteří patří k druhům stálým jako třeba vrabci, se musí nachystat na zimu. A lehké to nebude. Potulní mladí stehlíci s konopkami musí vsadit na zkušenost dospělých v hejnech, že je v krajině přivedou pokaždé k místům s potravou. A ti tažní, jako třeba vlaštovky, to mají nejtěžší. Čekají je tisíce kilometrů za sluncem, po cestě přespávat v rákosinách a ráno hned nad hladinou nalovit hmyz, přeletět moře i poušť a jednou se vrátit. A co teprve mladí slavíci? Taky letí do Afriky, jenomže na rozdíl od vlaštovek každý sám! Nikdo nikomu neporadí a cesta vede nocí.

Dávno jsem si zvykl, když číslo kroužku vypoví v máji o úspěšném návratu slavičího jinocha do svojí krajiny, už mne to nepřekvapuje. To v letech osmdesátých jsem polykal na prázdno a nechápal, jak je to možné. Že letí kamsi k rovníku přezimovat. Bez mapy a rad starších že tam doletí, že v tom fádním prostředí rozpozná chvíli, kdy vyrazit nazpět. Cestu že najde, a proto si ten jeho výkon teď čerstvě mohu zapsat do kroužkovacích tabulek. A do muzea o tom podat hlášení. Zvykl jsem si, že nejstarší slavík se může vrátit devětkrát, jako ten od Klenice, co drží v ornitologii rekord. Že jiný přiletí s vytrhaným peřím kormidla, poškrábaný od nějakého predátora. Že se slavičí pár doma sejde k hnízdění po návratu od moře znovu a že těch, co se vrátí, pořád není málo.

Teď však mladí sotva hnízda opouštějí a netuší, že to, co jsem tady napsal, se může týkat každého z nich. A kdybych to měl odlehčit – jako ten holubář, co odvezl dobré holuby, kteří se vracejí, kamsi na start a pak je vyhlíží na dvorku, tak si mohu připadat já ve společné krajině v časech setkávání. A nevím, stejně jak on, co všechno museli dokázat pro šťastný návrat. Ale dokázali.

Pavel Kverek 

30.6.2016 17:35:18 | přečteno 572x | magdalena.bulirova
load