Čas velkého stěhování

čas velkého stěhování

V přírodě se teď opravdu dějí věci! Po zemi lezou žáby směrem k mokřinám, vzduchem veslují ptáci. Všichni k místu rozmnožování. Jde o jeden ze základních zákonů přírody. Směrem k pozorovateli jde nejen o strhující divadlo, překypující vitalitou, mělo by v nás současně osvěžit zodpovědnost při nakládání s krajinou. Za každým roštím, v každé kaluži či úhoru bychom měli vidět i ono místo pro život! Jen tak můžeme zpomalit úbytek druhové rozmanitosti okolí. Ale zpět k zmíněnému stěhování.

Ten kdo se zajímá o ptactvo, dobře ví, že v jejich světě právě teď dochází k mnohým přesunům. A ač by se to nemuselo zdát i sýkory z vašeho zimního krmítka občas nejsou těmi, které v zahradě zjara zahnízdí. I tady se mnohé mění. Zejména loňská mláďata se totiž s podzimem posunula více k jihu a u nás pobývala třeba ptačí mládež z Pobaltí. Kroužkování to jasně ukázalo. Zkraje března též odlétli havrani, směřovali k východu, ty boleslavské jsem viděl nad Kněžmostem. Letí, aby byli doma včas. Odlétají i jiní zimní hosté jako třeba brkoslavi. A k nám přilétají první konipasi, zpěvní drozdi a dokonce i čápi. Stěhování začalo. Jak bude jaro postupovat, budou přibývat další. A nejen to. Vyjdete-li si do přírody, všímejte si i květin. V světlých lesích kolem pramenišť rozkvetou bledule a my jsme svědky dalšího „vychytaného" zákonu přírody. Tentokrát se bojuje o světlo! Až se lesy olistí a prostor ztmavne, všechny ty nádherné dymnivky a prvosenky zmizí v zemi. Budou mít splněno. Nacházím v tom dění mnoho energie pro sebe, zastavte se nad těmi zázraky a užijte jich. Dotkněte se stromů a přemýšlejte nad tím jak je možné, že mízu dokáží napumpovat až k nejzazším pupenům. Cítíte tu sílu? Pak jste blízko souznění. Bude-li tento stav metou další vaši výpravy, zbohatli jste.

Kdo by chtěl užít společné vycházky za podobnými zázraky, nechť si poznamená sobotu 30. dubna. To se společně v půl osmé ráno vydáme k Horám nad Rohatskem, v rámci známé akce Vítání ptačího zpěvu. Jde o dopolední vycházku s výkladem, my ji pořádáme po jedenácté a vždy stála za to. Tentokrát jsme se synem vybrali tři kilometry dlouhé putování starou pískovnou, tradičně s ukázkou kroužkování. Prostředí má povahu tajgy a bude co obdivovat. Informace najdete na webových stránkách České společnosti ornitologické či na mém blogu Zaměřeno na slavíky. Tak tedy krásné bakovské jaro!

Pavel Kverek

březen 2011

9.3.2011 13:42:00 - aktualizováno 9.5.2011 13:45:10 | přečteno 877x | magdalena.bulirova
load