Hlasy, které neslyšíme

hlasy které neslyšíme

Co se to stalo najednou v zahradách a po balkónech s ptačími krmítky? Tam, kde ještě včera zuřily bitky kolem vyloupané slunečnice, je najednou klid. Lojové kuličky se lesknou, bez zájmu zahřívané sluncem, z větví nad brankou se ozývá veselý zpěv. To sameček sýkory koňadry, ten místně příslušný, si začíná hlídat rajón. Přelom měsíců prohnal krajem hlasy, které jsme neslyšeli. Ony nám také ani nijak zvlášť nepatřily! Hejnka dvouletých sýkor, zelení zvonci, i pěnkavky z pod krmítka, vytušili z těch indicií, že třeba spěchat domů. Do Finska, Švédska, Norska, Polska, pobaltských republik, někdo až k Sibiři. Skončila dovolená a vnitřní biologické hodiny přebírají rozhodování nad každým z těch opeřenců. Jsme svědky konfliktu dvou přírodních zákonů, kdy výhled na příjemně napěchované břicho a tím zvýšenou šanci na přežití, přebíjí potřeba rozmnožit se v nejpříhodnějším prostředí, často v místě zrození či předchozího hnízdění. U nás se mezi tím dvoubarevné kosí páry rozmístily po zahradách i lesích; čížkové, kteří tak početně vířili u krmítek zastávkou od jihu, jsou také už kamsi posunuti. Do rezonující větve buší strakapoud, hrdličky skládají větve na anténu. V psím víně fasády prvně zanotovala karmínová konopka, ráno dorazil nablýskaný špaček. S údivem civíme na neznámou sýkorku s chocholkou - lesní parukářku, kterou provází uhelníček, zřejmě ze stejného lesa. V zahradě jen „mezipřistáli" na cestě třeba už nedaleko. Nad poli už visí několik dnů skřivani a vítají se s ještě neoschlými hroudami. Jaro je ve svém návratu nekompromisní, všichni poslechnou. Včely, mouchy, motýli, sněženky, podběly, devětsily - společně nás tahají za oči a plní zvláštní euforií.

Dobře, že jsem se stihl narodit do znamení Ryb - odznaku romantiků, který se sice - dávno po Šrámkovi - mnoho už nenosí. Já s ním však vystačím!

Kdo by chtěl ještě před vycházkou za ptačím zpěvem k vaší řece užít mé ornitologie jinak, nalaďte si 28. dubna na „Dvojce" Českého rozhlasu populární Noční Mikrofórum. Do plné půlnoci tam budu se slavíky hostem Světlany Lavičkové. A bude to romantické.

Pavel Kverek

20.3.2012 7:03:00 - aktualizováno 20.3.2012 7:03:07 | přečteno 776x | magdalena.bulirova
load