Jaro přichází

bledule 2

Do přírody chodí lidí čím dál víc a všimli si všichni – jaro už přichází. Zmizel sníh, rozpouští se led, zpívají ptáci. Rýč už lze snadno zapasovat do zahrádky, otužilá kvítka startují. Až zpravodaj vyjde, budou poletovat první motýli.

Žijeme v podivném čase, ale jaro bude stejně pěkné, jako bylo loňské i předloňské. Chvíle u řeky, kterou máte pár kroků od domova a někdo jen přes plot, prospěje každému. Dívejte se do její vody a osvoboďte myšlenky. Jizera je řekou mimořádně krásnou a kolem Bakova se snaží ještě o něco víc. Váže na sebe život, je cestovním koridorem. Plazí se krajinou, místy je slyšet aby úsek následující promlčela, než zarachotí na jezu. Pomáhá ke skvělému pocitu otužilcům, lze u ní čekat na ryby. I shora lze vidět krásně stavěná. Třpytí se v peřejích, tmavne pod stíny stromů. Přitéká k ní kdejaká stružka, jež se v krajině narodí. I ten bývalý sníh se v ní utopil.

Slunce už nabírá na kondici a větve stromů s tím počítají. Kdo bydlíte u lesa, máte večerní poslech zdarma. Dávno v něm neřádí ledový vítr, je jarně vlhko, příjemně. Hned jak se rozední, začnou rachotit zobáky ptačích tesařů. Více než pracovně ale „bubnováním“. Šplhavci zpěvem nevládnou, nahrazují jej salvami úderů do zvučných dřev. Datlové, strakapoudi i žluny. Pro označení okrsku stačí. Nejtenčí hlasy patří králíčkům. Hrstička gramů ptačí statečnosti se chystá pod jehličím nejhustších větví hnízdit. Hmyz už se v korunách probouzí, nezahynou. Lesní noc patří sovám. Výři už začali zkraje února, puštíci houkají teď. Směrem k hnízdění. Je třeba žít. Na hnízda přilétají čápi, jsou zase o pár dní rychlejší než loni, jde o ty, kteří už nelétají do Afriky nýbrž jen na jih Španělska. Z tamních obrovských skládek to mají k domovu blíž. Kosové po městských parcích a zahradách mají už některá hnízda postavena jen do nich sednout. Hnízdí až třikrát za sezónu, o mnoho mláďat ovšem přijdou. Proto ti časní jedno hnízdění přidávají. Je milé slyšet jejich zpěv i v létě, kdy jiní pěvci zpěvníky dávno odložili. A také přiletí slavíci. Už v půlce dubna ti nejrychlejší. Na Bakovsku bychom jich stovku už ve zpěvu napočítali, je na co se těšit. Kdo by snad z čtenářů některý toužil se o nich dovědět víc, 14. dubna budu odpoledne v přímém přenosu na internetu hostem pořadu Ornitolog na drátě, který patří již delší čas k úspěšným nápadům České společnosti ornitologické. Pořad je dvouhodinový, vyřešíme otázky mnohé. Začátek o půl šesté odpolední. I tento díl najdete poté v archívu organizace. Je to alespoň slabá náhrada za skutečnost, že před lidi tváří v tvář se slavíky nikam nemohu.

Z Kněžmostu pokud možno klidné dny přeje Pavel Kverek

16.3.2021 14:09:36 | přečteno 364x | magdalena.bulirova
load