Jaro v polích

tažní ptáci

Od jihu se v těchto dnech již vracejí tažní ptáci. Skřivani, čejky, špačci. Dívejte se k obloze, jak se dívali lidé dřív. V radosti, že začíná veselejší část roku. Nechte se těšit atmosférou posilování, bouření životů kolem, zelenání se v lukách a vůněmi krajiny, kam člověk hlavu zamíří. Připravuje se pro nás veliké divadlo a k politování ten, komu nic nedovede říct. 

Děkuji za ohlasy, které telefonujete. Jste dříve narození a je vám milé čtení o krajině. Byli jste tak zvyklí ze školy, dříve se nezapomínalo. Ač bych dobu neměnil, prospělo by nám více slov o krajině. O domovech, přírodě, obyčejné radosti ze života. Nespěchání, když to jen trošičku jde. O přátelskosti. Každému z vás slibuji, že budu psát dál a klidně konkrétněji. Vzpomínáte na slavíka ze Studénky, označeného v Itálii, jak se pak po roce opravdu vrátil. A loni možná zas, jen jsem ho chytit už nedovedl. Kdyby se vrátil ještě, dozvíte se to i ve fotografii.

Přednášel jsem před pár dny v Brně k studentům Masarykovy university. Byl to fajn pocit, mít v projekci obrázky i od vás, od Bakova. A hrdě se hlásit k té krajině, která nás připoutala. Dokázat lidem na druhém konci republiky, že kdyby se u nás ocitli v příležitosti, že to zdaleka není jen ten Český ráj kus stranou. Že to je Klokočka, Skalní sruby Jizery, že to jsou Zvířetice, Malá Bělá a Rečkov, Buda a Zájezdy spolu s Horkou, Lhoticko i Dobrá Voda. Že to jsou místa nejen diskutovaných slavíků, ale též nádherných květin a letitých stromů. Romantické řeky a jejího okolí. Že to je kraj zajímavostí dosud nepoztrácených.

Pavel Kverek
ornitolog


4.4.2018 19:33:14 | přečteno 405x | magdalena.bulirova
load