K zimnímu přikrmování

krmítko

Leden nám ukázal, jak má vypadat zima, abychom si ji po letech připomněli. Vymotat sáňky z pavučin, pustit je na sníh, na běžkách vyrazit po kraji. Fotit si větve v peřinách sněhu, naslouchat tichu, které jen tu a tam naruší ptačí hlas.  

Hlas několika statečných, kteří svůj domov neopustili. Jiní jim podobní, kteří na jih také neodlétli, se alespoň přemístili k lidem. K venkovským obydlím, do městských zahrad. A čím dál častěji tam narazí na krmítka. Těch, jež se těší z jejich pestré společnosti a mají soucit.

Pojďme si říct něco o tom přikrmování. Krmítko by mělo být na místě, odkud mají ptáci rozhled. Dokáží uskočit před kočkou stejně jako uhnout před krahujcem. Pokud jej dáváme na okenní parapet, skleněné tabulky musí být viditelné. Tedy s žaluziemi, záclonou, anebo tak, jak nám kdysi zavolala posluchačka do rádia Jizera, kdy řekla, že oni mají tak špinavá okna, že je ptáci vidí už zdálky!

Do krmítek by neměl příliš zafukovat sníh, nejlépe vůbec. Krmení by nemělo být mokré a už vůbec ne plesnivé! A ptačí jídelny je potřeba čas od času vyčistit. Zkrmovat pak můžeme třeba i strouhanku, neměla by být slaná a rozhodně ne vlhká, proto se příliš nedoporučuje. Ale díky ní zase přiletí i druhy jiné jako třeba vrabci a hrdlička. Rostlinná semena i semena stromů a jejich plody – s těmi zaujmeme vždy. Do této skupiny patří i oblíbená slunečnice. Ptáci ocení i odřezky loje anebo ztužený tuk, dnes si lze pořídit bezpočet krmiv v obchodě včetně oblíbených lojových koulí se semínky. Nabídnout můžeme také ořechy.

A teď už přikročme k tomu nejzajímavějšímu a sice co anebo lépe kdo se nám za okny představí. Odvislé je to od nabídky a taky od prostředí, v němž se dům nachází. Jiné ptáky zažijeme okolo myslivny, odlišné ve městě. Jedny přiláká odříznutá kůže s tukem jiné jablka. Budeme-li krmit pravidelně a pořídíme-li si k tomu nějakou knížku o ptácích, bude nás pomoc opravdu bavit. Mezi zjištěnými opeřenci budou vrabci polní i domácí, brhlík lesní, sýkory koňadra, modřinka, lužní, babka, uhelníček a třeba i parukářka. Přiletí strakapoud, sojka, kos i hrdlička. Zvonek zelený, stehlík, pěnkava obecná i její příbuzný ze severu jikavec. Pod krmítkem se může objevit strnad či konopka anebo hýl, přiletí brhlík, a když budeme mít štěstí třeba i červenka. Blíže pak k jaru se objeví čížci a někdy čečetky. Když poblíž přezimuje, přiletět může střízlík. Z těch z vás, kdo přikrmuje, možná byste ten výpis doplnili. To ale není teď důležité. Potřeba je pomoci, když ptactvo strádá. Jak mrazy poleví, můžeme přestat.

Vyplatí se vzít ku pomoci děti. Mnohé se naučí a živé divadlo zamilují. Tak hodně úspěchů!

Pavel Kverek 

19.1.2017 21:55:56 | přečteno 533x | magdalena.bulirova
load