Motýlí cestovatelé

014

Měl bych se držet jako pověstný švec svého kopyta a psát o ptactvu. Pro tento zpravodaj to dávno zcela neplatí, přírodu nahlížím zeširoka.

Je podzim, mnohá křídla směřují k jihu do zimovišť, my se podíváme za motýlí návštěvou naší zahrady. A nepůjde o motýla, co létá ve dne, představím lišaje svlačcového. Tedy letce nočního, neodborně zvaného můrou. Za přispění náhody jsme jeho dokonalé mimikry rozpoznali na dubovém sloupu, kde visí nahoře ptačí budka. Po smrtihlavovi je tento největším u nás, s rozpětím křídel až 10 centimetrů. A stejně dlouhý má i sosák, to aby za letu dosáhl do těch nejhlubších kalichů kdekteré zahrádky. Na jaře do republiky přilétá ze Středomoří i z Afriky, s koncem léta nově vylíhlí jedinci od nás směřují nazpět. Lišaji jsou vynikajícími letci s rychlostí klidně přes padesát kilometrů v hodině a za noc jsou schopni urazit přes sto kilometrů. Roztáhne-li křídla před vzlétnutím, přeci jen jinou než šedou barvu uvidíme. Růžovou. Vzlétne-li k petúniím či floxům, slyšíme dokonce zvuk jeho křídel. Když se mi sejdou občas doma výsledky kroužkování ptáků a já poté nad mapou žasnu nad výkony z cest, myslet bych měl i na motýly. Kde se v nich bere schopnost zorientovat se v krajině, udržet zadaný směr a dosáhnout navzdory mnohým terénním překážkám cíle. Vzpomínám na odchyty v horských sedlech severu republiky vždy před podzimem, jak kolem silného reflektoru brzdili svůj postup k cílům i motýli. Mezi nimi takové vzácnosti jako stužkonoska modrá či lišaj smrtihlav. Pak značné množství drobných můr jako jsou osenice a kovoleskleci, z blanokřídlého hmyzu ve dne mouchy pestřenky. A roje baboček, zejména bodlákových či admirálů. Posledně jmenované můžete stále ještě potkávat kolem kvasícího ovoce pod stromy. Bývají tam spolu s pavími oky a babočkou bílé „C“ natolik omámeni, že ztrácejí ostražitost. Podobné chování tam provází i sršně.

Až se vám okolo lampy bude motat zmatený noční motýl, namísto plácačky zhasněte a pusťte ho ven. Třeba má před sebou podobně dlouhou cestu, jako lišaj svlačcový na našem obrázku.

Pěkný podzim z Kněžmostu přeje Pavel Kverek

Motýlí cestovatelé

004

004

 
014

014

 
 
15.10.2020 11:30:41 | přečteno 359x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load