Ornitologická událost se odbyla v tichosti

Labuť černá

Od 4. února se zdržovala na Jizeře labuť černá.  

Pozorování uvedlo několik ornitologů na webu ČSO, kteří jezdí za ptačími raritami. První pozorování pochází od Malé Bělé, pak dvakrát z Bakova a zatím poslední přidal člen rybářského spolku v Hradišti pan Jiří Mareš, který ji vyfotil u Veselé 22. března. Kdo ví, jestli už labuť z řeky odletěla, nebo se na některém z oblíbených míst ještě zdržuje. Podobná byla na přelomu roku ohlášena z jičínského předměstí, z rybníku Kníže, odkud ji mohlo vyhnat jinam několik mrazivých dnů s následně zamrzlou hladinou. Zda šlo o tutéž, se nedovíme, pták není označen kroužkem, což znamená, že nejde o zvíře uprchlé z chovu.

Labuť černá je impozantní opeřenec, z labutí je největší, s nejdelším krkem. Hlavně však černé zbarvení působí u nás nezvykle. Z ostatních barev najdeme už jen červenou na zobáku a bělavá křídla. Pozorovatelé zmiňují plachost labutě, jen jediný ji snad přilákal blíž. Druh je domovem v Austrálii a na Novém Zélandu, někdy se objevuje v okrasných chovech. V Německu ovšem již vznikla polodivoká populace černých labutí a lze usuzovat, že pták je původem odtud.

Přestože pro lidi na vycházce to musí být velký zážitek a překvapení, sám se neraduji ze značného „zaplevelení“ naší přírody zvířaty uniklými z chovů či jinak zavlečenými. U kytek to samé a plzák španělský? To je kapitola sama pro sebe. Letošní mírná zima mu dovolila líhnout se už v lednu a zahrádky čeká zřejmě bitva o přežití. Přirozeného nepřítele u nás nenachází a tak se šíří lavinovitě.

Jistěže nejde porovnávat jedinou černou labuť s expanzí slimáků, s níž si příroda neví rady. Rady si neví ani s norkem americkým či psíkem mývalovitým. Na druhou stranu když zalovíme v historii, i ondatra je nakonec druhem nepůvodním a mnohým to už ani nepřijde.

Kdo se chystáte k řece, dávejte pozor, třeba budete mít štěstí a unikátní labuť uvidíte.

Pavel Kverek

8.3.2015 20:58:36 | přečteno 801x | magdalena.bulirova
load