Slavičí kroužek „promluvil“

slavičí kroužek

V prázdninovém dvojčísle jsem pod titulkem Tichá odlétání slíbil, že jakmile si česká kroužkovací stanice s italskou vymění údaje týkající se slavíka ze Studénky, že to tady napíšu.

A protože se v mém scházení s králem pěvců jedná o veliký svátek, zvu Vás k rozluštění toho zpětného hlášení. Protože v případě přímořské centrály jde zřejmě též o vítaný nález, vyřízení hlášení vědci neprotahovali a mohu konečně napsat, že v odhadu okolností jsem se prve mnoho nemýlil. Slavík byl okroužkován opravdu letos na jaře 14. dubna v místě, kterému se říká „První krok do Alp“. Jde o přírodní rezervaci (Riserva Naturale del Fondo Toce) v zálivu obrovského jezera Lago Maggiore, v oblasti Verbania. Jezero je dlouhé 66 kilometrů a vrchní částí prochází hranice se Švýcarskem. Vzniklo stejně jako mnohá ostatní italská jezera rozpuštěním ledovce. Jeho nadmořská výška je pouze 193 metrů, ovšem okolí se prudce zvedá. Oblast je turistickým rájem, místo znají rybáři. I okolní jezera jsou situována k SV a tvoří tak zjara velmi příhodnou cestu pro přelet velehor. Ptáci pokračují dál hlubokým zářezem řeky Ticino, levostranného přítoku Pádu. V rezervaci Fondo Toce probíhají odchyty ptactva pravidelně a zázemí pro biology i studenty je vynikající. Tam byl v řídkých rákosinách zálivu slavík z Bakovska chycen do sítě a okroužkován. Zpráva kroužkovatelům, že díky značce dnes mohou znát hnízdiště ptačího cestovatele, nepochybně přivodila radost.

Podrobnou analýzou nebudu zatěžovat, přednesena bude na konferenci v Kostelci nad Černými lesy. Jisté však je, že ojedinělý výsledek konečně rozkryl místo poslední velké zastávky středoevropských slavíků obecných po překonání Sahary a Středozemního moře! Pokud bych chtěl příspěvek zakončit snivě - považte prosím, že během velmi krátkého času ptačí virtuos zažil trnitou savanu afrického Sahelu, písek největší pouště světa, vlhké klima Mediteránu s úžasnou středomořskou květenou podhůří, ledovcová pole velehor a v samotném finále svou vlídností v hlavě zapsané svahy Studénky, za těsně předmájových trnkových navečerů. Kolik má naše krajina takových slavíků! Kolik tajemství rozkryjí třeba dny příští.

 Pavel Kverek

8.10.2013 20:58:45 | přečteno 782x | magdalena.bulirova
load