Směrem k předjaří

labutě

Kdo má rád zimu, přišel si na své po letech. Já mám radši jaro a vím, že budu spokojen taky. Už se totiž nenápadně chystá. Slunce je den ode dne silnější a bude ještě víc.  

Už teď o něm vědí třeba ptáci. Ač se to nemusí zdát, mnozí už chystají hnízdění. Hrdličky jsou nejrychlejší, už hnízdí. A stihnou to během roku několikrát! Zpívat začínají sýkory, kosové, hnízdní okrsek klepáním na větev ohlašuje strakapoud. A bude toho přibývat. Když půjdete lesem, bubnování uslyšíte hlučné. To datel černý hlásí směrem k ostatním, že místo je obsazeno. V noci houkají výři a jejich hlas nahání strach.

První keře a stromy začnou hnát mízu k pupenům, tráva se začne probouzet a květy rozzáří krajinu. Potoky odvedou v nekončícím koloběhu vodu ze sněhu k mořím a my v holé krajině znovu najdeme ten náš nepořádek. Zima ho na chvilku zaklopila a dává nám k posouzení, co oku lahodí víc. A už nám to zas vrací! Než vzroste zeleň a zase to „uklidí“, můžeme přemýšlet. Je to zcela šílené a přiřazuje nás to ledabylcům, i když je jasné, že bezohledných je míň než těch s ohledy. Jsou dokonce tací, kteří jdou po jiných uklidit, vadí jim ostuda opravdu hodně. Mnohdy se lze dočíst o jejich aktivitách a jsou-li to převážně mladí lidé, není vůbec prohráno. Bude to brzy jejich zem, jejich krajina i příroda v ní. Anebo už je a tím bych mohl článek dnes ukončit. V radosti.

Chtěl bych ještě ale, anebo bych asi i měl pár slov k ptačí chřipce. Nejsem odborníkem nadanou problematiku, ale když o ptactvu dopisuji, týká se mne taky. Byla tu dávno, jenom teď se o ní víc ví. Přikrmováním ptáků na krmítku směrem k vám nic nehrozí, ostatně identifikovaný kmen podle vyjádření člověku za normálních okolností nebezpečný není. Ve volné přírodě se znovu týká hlavně vodního ptactva především labutí. To ale neznamená, že kdo jste zvyklý za nimi chodit s pečivem, že musíte skončit. Věřím, že nákaza brzy jak přišla, zmizí.

Zakončím ale přeci pozitivně když uvedu, že výzkum slavíků Mladoboleslavska má-li letos kulaté výročí, chystá mnoho akcí. Bakovští slavíci budou už začátkem března představeni přednáškou v jihomoravské metropoli a i když by se mohlo zdát, že je to jako Nosit sovy do Athén v případě Brna, slavíci od Jizery budou mít co říct. V konci dubna uspořádáme tradiční Vítání ptačího zpěvu, které účastníky zavede do Dolního Bousova a představí unikátní projekt Slavičího háje. Vše bude oznámeno včas.

Přeji hezké ohlížení za zimou a brzké předjaří.

Pavel Kverek 

7.2.2017 17:21:27 | přečteno 340x | magdalena.bulirova
load