Vítání ptačího zpěvu

Vítání ptačího zpěvu

Letošní dopolední vycházka za ptačím zpěvem se uskuteční v sobotu 2. května. Sraz je do 7 hodin ranních u školy v Horních Stakorách, kde lze i zaparkovat.  

Vyrazíme na kratší okruh (do 3 km) okrajem PR Baba u Kosmonos, věnovat se budeme též křovitým svahům nad Studénkou.

Z ornitologického pohledu jde o prostředí atraktivní, které navíc může připravit nejedno překvapení. Cenný je zejména okraj rezervace a právě svahy mimo ní. Návštěvníci uvidí i odchyt pro kroužkování, z míst jsou krásné výhledy. Akce se uskuteční za každého počasí, jde o pohodlný a nenáročný výšlap.

Psy prosím nechte doma. Ornitologickou vycházku vede Pavel & Tomáš Kverkovi (723 009 527; pkverek@volny.cz; pavelkverek. blog.cz/Zaměřeno na slavíky).

Krom ptactva zmíníme i mnohé další zajímavosti. Prostředí je i pravidelným hnízdištěm slavíků, budeme-li mít štěstí opravdu veliké, setkáme se se slavíkem, který byl před dvěma lety označen v Itálii při návratu domů a pod Babu se opakovaně vrací. Začátkem května by už mistr měl být doma.

Vítání ptačího zpěvu je ornitologickou akcí pro veřejnost, pořádanou i mnohde v zahraničí. Vznikla v Anglii. Tam ovšem drží přísná pravidla, návštěvníci vycházejí do přírody ještě před rozedněním a ptačí hlasy, tak jak postupně nastupují, průvodce pro ně komentuje. I u nás v republice někteří organizátoři program takto nastavili, my začínáme v sedm. Šidíme se o mnoho časných druhů, na druhou stranu chceme dát příležitost lidem, kteří by tak časně nepřišli.

Prostředí pro akci vybíráme pro každý rok jiné, abychom téma „obarvili“ a taky proto, abychom upozornili na skutečnost, že každý biotop je specifický a to i z pohledu ornitologa. Seznam všech akcí v republice lze najít na webu Bird Life (ČSO), kde je zapsána i naše vycházka. Účastníků bývá podle počasí, nejspíš tak kolem pětatřiceti, zažili jsme i návštěvu dvojnásobnou. Dosud se nestalo, že by někdo nedostal informaci, kterou sháněl. Vezměte s sebou děti, připraveny jsou některé propagační materiály.

Na vaši účast se těší Pavel Kverek

16.4.2015 10:36:52 | přečteno 627x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load