Za ptačím zpěvěm k bakovské Jizeře

jizera

12. ročník jarní ornitologické vycházky navštíví Bakovsko. Bývá to pro nás nelehké rozhodování, které místo v regionu navštívit. Je třeba, aby bylo lidem dostupné, aby ptactvo bylo zastoupeno co možná nejkošatěji, aby se střídala různá prostředí. Ten, kdo s námi chodí od začátku v roce 2001 by si vzpomenul třeba na vycházku příměstským parkem Štěpánkou, jindy jsme navštívili lesy Valečova, jezero u Veselé, Mokřady u Koprníku na Kněžmostsku, starou lesní pískovnu nad Rohatskem, pořádaly se i tzv. „Noci slavíků". Tentokrát zamíříme k řece, vím totiž o místě, které je zdivočelé orvanými břehy, s možností výskytu ledňáčka. Zcela jistě uslyšíme zpívat slavíky, tradiční ukázkou přiblížíme problematiku kroužkování, kterému je v mém podání rovných 30 let.
Účastníci akce přijíždějí z různých míst regionu, dokonce i z Bakova máme příznivce. Tentokrát se obyvatelům Bakovska nabízí možnost, projít se domovinou s podobně naladěnými lidmi a s odborným výkladem.
Vítání ptačího zpěvu se stalo akcí oblíbenou po celém světě, v Česku se již v současnosti pořádá kolem stovky vycházek. V Anglii, odkud nápad vzešel, vyráží nadšenci ještě za tmy a jak jednotliví ptáci písněmi nastupují, tak je odborníci představují. My jsme vycházku pojali svobodněji, s posunutým začátkem i s vědomím, že o řadu zpěváků se tak ochuzujeme. I proto nabízíme přídavkem ukázku odchytu, aby si návštěvníci mohli některé opeřence prohlédnout zblízka. Se synem se snažíme pohovořit též o krajině, v níž jsme i s ptactvem domovem. Děti dostávají na památku drahokamy acháty, které si mohou vybrat. Česká společnost ornitologická, která je patronem projektu, přidává krom mediálního zázemí také množství propagačních materiálů. Vyráží se za každého počasí, kolem poledne akce končí.
Přestože je k nakonzervování turistických ještě času dost, využívám této příležitosti, dokud máte v diářích místo. Pohybujeme se tradičně po cestách, účastnický poplatek se neplatí, ideální stav je, když čtyřnohým miláčkům vyjednáte doma na tu chvíli „hlídání". Ujít okruhem můžeme přibližně tři kilometry, parkovat lze v místě. Pověsit se na krk vyplatí dalekohled či fotoaparát. Kdo chce, může si psát poznámky, dotazy zodpovím rád.
12. ročník Vítání ptačího zpěvu vychází letos na sobotu 5. května 2012 a sraz bude za bakovským koupalištěm na odbočce k Ostrovu v 7 hodin ráno. Akci ještě připomeneme.

Za pořadatele se na setkání těší Pavel Kverek

21.1.2012 9:23:00 - aktualizováno 17.2.2012 9:23:49 | přečteno 653x | magdalena.bulirova
load