11. 11. vysadíme 111 stromů pro sv. Martina

ilustrační foto

Všem občanům Zvířetic a Bítouchova, všem kamarádům a ostatním co nás podpořili a podporují, oznamujeme, že dobrá věc se podařila. Vše je nachystáno k tomu, abychom vysadili Svatomartinskou alej mezi Zvířeticemi a Bítouchovem.


NAP barevne tagline RGB, obrázek se otevře v novém okně


Fond NADACE PARTNERSTVÍ (www.nap.cz)poskytne oběma žadatelům (Hasičský sbor Bítouchov a MÚ Bakov nad Jizerou) finanční dotaci v požadované výši. Bítouchovští uspěli již v prvním kole a Zvířetičtí postoupili do veřejné ankety s hlasováním. Naše Svatomartinská alej toto veřejné hlasování vyhrála s velkým náskokem před ostatními projekty. Opravdu děkujeme všem, kteří nás podpořili svým hlasem a jsme si vědomi, že bez vašich hlasů by to prostě nešlo. 

DĚKUJEME!

Co máme k dnešnímu dni nachystáno?

Na samém začátku jsme sestavili pracovní skupinu, která funguje a funguje dobře. Za Zvířetice Petr Čáslavský, Michal Kořínek, Radim Šimáně. Za Bítouchov Miloslav Masopust, Martina Masopustová, Vlček Radek. To hlavní máme a to jsou peníze. Alej je zaměřená, stromy vybrané odrůdy a rezervované, máme již koupené vyvazovací kůly s úvazy, máme vytvořenou mapu aleje se seznamem ovocných odrůd.

Malou změnou bude počet vysazených stromů. Určitě jste v názvu tohoto článku obdivovali téměř magickou hru s čísly? Na začátku tohoto projektu byl záměr vysadit 100 stromů. Na tento počet stromů byla také provedena finanční kalkulace. Musíme poděkovat panu Hýzlerovi z MěÚ v Bakově, že svojí osobní aktivitou dokázal sehnat levnější vyvazovací kůly a ostatní materiál, a tak se podařilo ušetřit a tím zakoupit i více stromů. Počet stromů můžeme navýšit na svatomartinské číslo 111.

Od 1.10. do konce října mají Zvířetičtí a Bítouchovští možnost si rezervovat svůj strom, podle místa a odrůdy, který chtějí vysadit. Od 1.11. si mohou strom rezervovat všichni ostatní. Mapa aleje je k dispozici na prodejně s keramikou na Hrnčířském dvoře ve Zvířeticích. Zde je možno stromy rezervovat každý den od 10:00 do17:00 hodin, včetně víkendů a svátků. Rezervace je platná pouze zápisem do mapy aleje.

V týdnu před sv. Martinem budou předvrtány jámy pro stromy a označeny čísly. Velmi nám v tomto pomohl pan starosta Šimáně, který se nabídl toto zabezpečit a tak pomohl i těm fyzicky poslabším s obavou, že jámu nevykopají k rozhodnutí stromy vysadit. Jediné nutné co si budou muset všichni donést je dobrá nálada a rýč na zaházení jámy zeminou. 2-3 dny před výsadbou budou stromy dovezeny a složeny v areálu Hrnčířského dvora.

Jak bude vypadat den 11. 11. 2017?

Okolo 9. hodiny se Zvířetičtí a Bítouchovští sejdou k výdeji stromů na Hrnčířském dvoře. V tomto směru jsou Bítouchovští mírně znevýhodněni a proto jim Zvířetičtí zpříjemní cestu do Zvířetic malým občerstvovacím stánkem uprostřed kopce a tak budou posilněni k výkonu sadaře. Předpokládáme, že k výsadbě aleje dojde mezi 9:00 – 11:00 hod. VELKÝM PŘEKVAPENÍM bude kontrola vysazených stromů, kterou čekáme okolo 11:00 hod. Do právě vysazené aleje zavítá sám SVATÝ MARTIN NA BÍLÉM KONI. Věřte anebo ne, doveze pro všechny ochutnávku svatomartinských vín pro rok 2017. Předpokládaný konec celé akce je okolo 12:00 hod.

Programovým bonusem je pak plánované sousedské posezení pro zájemce z obou vesnic v restauraci ZÁLESÍ, kde je provedena rezervace salonku s kapacitou asi 40 lidí. Účast na tomto sousedském posezení je nutné rezervovat jako stromy dopředu na Hrnčířském dvoře. Pro zúčastněné bude nachystána SVATOMARTINSKÁ HUSA (útratu a dopravu řeší každý sám).

Akce se zúčastní i finanční garanti akce, Nadace Partnerství (www.nap.cz) a MAKRO Cash & Carry (www.makro.cz). I oni si vysadí každý svůj strom.

Co ještě chystáme v souvislosti se Svatomartinskou alejí?

V krátké době zveřejnit mapu a soubor odrůd. Pracujeme na Svatomartinské výzvě, která by měla inspirovat všechny, co po nás pokukují a drží palce, aby nám to dopadlo, k podobné svatomartinské akci na jiném místě. To vše by mohlo položit základ a dát vzniknout tradici Svatomartinských stromů. To, že se lidé sejdou, vysadí stromy a ještě se u toho pobaví, je hezká věc. Na jaře pak chystáme instalaci info tabule s mapou aleje a popisem odrůd, abychom tak dali vzniknout živému pomologickému atlasu. Chystáme setkání se sadařem, který hlavně těm mladším popíše a vysvětlí vše okolo ovocných stromů, které vysadíme.

Chci také požádat všechny ze Zvířetic a Bítouchova, co do této skupiny zavítají, aby sdíleli se svými sousedy, aby došlo k informačnímu propojení. Děkuji.

A na závěr…

Pro všechny sousedy ze Zvířetic a Bítouchova máme důležitou zprávu!

Sousedé mapa Svatomartinské aleje je hotova a můžete si rezervovat svůj strom, který chcete vysadit. Přikládáme soubor ovocných odrůd v případě, že by jste toužili po něčem konkrétním třeba z nostalgie a nebo z potřeby neznámého… tak vybírejte vášnivě, ať se nespletete ve výběru. Děkujeme Vám všem.

Makro, obrázek se otevře v novém okněTento projekt byl vytvořen z veřejné sbírky Nadace Partnerství za finanční podpory MAKRO Cash & Carry.


Za přípravný tým
 město Bakov, obrázek se otevře v novém okně logo HD Zvířetice, obrázek se otevře v novém okně
  hasiči, obrázek se otevře v novém okně
Město Bakov nad Jizerou
Radim Šimáně 
 Hrnčířský dvůr Zvířetice
Petr Čáslavský 
 SDH Bítouchov
Radek Vlček

Mapa budoucí aleje
mapa budoucí aleje, obrázek se otevře v novém okně 
Jabloně: Croncelské, Parména zlatá zimní, Zvonkové, Grávštýnské, Matčino, Řehtáč soudkový, Ontário, Sudetská reneta

Hrušně: Clappova, Charneuská, Robertova děkanka, Konference, Generál Leclerk, Hardyho

Třešně: Donisenova, Kaštánka, Genedorfská, Napoleonova, Hedelfingenská, Rychlice, Karešova, Vinklerova, Lyonská

Švestky: Anna Spath, Švestka domácí, Wangenheimova Bryska, Ontario, Zimmerova, Hamanova, Oulinská, Chrudimská, RuthGerstetter

Jeřáb Moravský sladkoplodý

Moruše velkoplodá

Ořešák královský: Jupiter, Apollo, Mars, Saturn

12.10.2017 9:48:52 | přečteno 950x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load