Drahé kameny u Bakova nad Jizerou?

Minerály

Slyšeli jsme a jistě i viděli v Muzeu Českého Ráje v Turnově barevné polodrahokamy od Kozákova, Nové Paky nebo zkamenělé dřevo od Studence, ale že bychom je nacházeli i v našem okolí?

Ano, o tom nás přesvědčuje náš rodák a dlouholetý návštěvník Bakova, Doc. Jaromír Ulrych, DrSc. z Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Zajímavým článkem s barevnými fotografiemi v časopise MINERÁL 2018/3 se vrací do Bakova, představuje některé nalezené minerály ze své rozsáhlé sbírky, uvádí spoustu detailů i odborných informací. Můžeme se dočíst o jejich původu, geomorfologickém tváření naší krajiny, úsadách Jizery, také o těžbě štěrkopísků a je v něm doplněna i mapka výskytu. Některé, často se zde vyskytující drahé kameny výstižně popisuje. Ve svém článku odkazuje i na odbornou literaturu týkající se zdejšího regionu.

V tomto kvalitně provedeném časopise jsou i další články od renomovaných autorů. Hned v úvodu se RNDr. Václav Cílek rozepisuje o achátech, známých již od starověku. Od dob Egypta se používaly jako ozdobné prvky. V době antiky se z nich řezaly nádherné kameje, za renesance z achátů vyráběli slavnostní poháry i skládané kamenné obrazy. Dozvídáme se také o jejich praktickém využití, například na mlýnky, třecí misky a hladítka.

A víte, že dosud se používají i jako dokonalá ložiska do hodinek i přesných laboratorních vah? Největší rozkvět šperkařství za využití jedinečných kreseb a barev achátů nastal v 18. století, postupně se stávaly ozdobou i pro střední třídu společnosti. Mezi sběratele z té doby patřil i J. W. Goethe. Za secese byly vytvořeny nejkrásnější šperky vůbec. Václav Cílek dokonce považuje Čechy v kráse a rozmanitosti achátů za světový fenomén.

Od dalších autorů i odborníků se v časopise dozvídáme o jiných nalezištích, prohlížíme ukázky charakteristických minerálů doplněné krásnými fotografiemi. Sběratelé i šperkaři se rozepisují o své vášni, je tady i článek o broušení a leštění drahokamů. Můžeme se poučit od „starých a zkušených“ hledačů i vystavovatelů.

Kdo má zálibu v tomto ušlechtilém koníčku, kdo hledá poučení, odborné informace nebo kdo má rád hru barev a lesků abstraktních přírodních tvarů, bude časopisem nadšený.

Spolu s autorem článku všem hledačům a obdivovatelům krásy minerálů přejeme „Dobré oko a mnoho štěstí!“

Jiří Riedl

 

P.S.

Pro úplnost připojuji i několik fotografií „bakovských“ polodrahokamů ...

Drahé kameny u Bakova

Časopis Minerál

Časopis Minerál

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
Minerály

Minerály

 
 
15.3.2019 9:39:01 | přečteno 1439x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load