Příběh sochy Jizery

Ve čtvrtek 29. srpna 2013 rozjasnila kamenná skulptura zelený parčík bakovského náměstí.
Její poněkud abstraktní tvar podnítil zájem několika náhodných turistů a přihlížejících k otázkám, co to je za plastiku. Když dostali odpověď, že se z bělavého kamene teprve bude v příštích dnech dotvářet socha - alegorie řeky Jizery, projevili ihned zájem se zúčastnit.
Trochu historie
V minulých dvou letech, po jednáních se sochaři a vedením Sochařské školy v Hořicích a profesorem akademickým sochařem Michalem Moravcem, byly zhotoveny tři návrhy, předložené ve formě modelů k veřejné diskusi. Na základě připomínek a upravených námětů byly dopracovány další tři, zcela již korespondující s představami a dokonale harmonující s charakterem náměstí. Vybraný model byl opět podrobněji diskutován a odsouhlasen k realizaci.
Pečlivě bylo zvažováno i umístění v prostoru. Samozřejmě vedle estetického účinku a zapojení do stávajícího rozmístění architektonických prvků i zeleně náměstí nesmí bránit ve výhledu v rušné křižovatce. Bude akcentovat rozměry i vertikální linie pohledem návštěvníka přicházejícího k náměstí a zvolený materiál – jakostní hořický pískovec – je charakteristickým kamenem našeho okolí..
Alegorie čisté řeky, která protéká naším krajem, po staletí dává obživu i práci lidem v okolí a nakonec i propůjčila své jméno našemu městu, má v sobě ještě jednu, skrytou symboliku. Je to její poloha. Natáčí se přesně směrem od svých pramenů, jakoby právě přitékala z potůčků a mokřadů pod skalnatými hřbety Jizerských hor.
Dokončení sochy, úpravy okolí, to ještě bude znamenat spoustu práce. Avšak její ladné, poetické tvary i symbolický vzkaz jistě potěší každého návštěvníka. Věříme, že kultivovaný prostor po dlouhou dobu bude ozdobou i hodnotným přínosem našeho města všem obyvatelům, rodákům i návštěvníkům.
Jiří Riedel